SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Barbara Kudrycka: Ponad 40 mln zł dla młodych naukowców

Ponad 40 mln złotych trafi do 41 młodych naukowców dzięki grantom przyznawanym przez Narodowe Centrum Nauki. Programem LIDER objętych jest już niemal 140 osób. Według minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbary Kudryckiej to dowód na to, że na polskich uczelniach badania prowadzi pokolenie kreatywnych naukowców i wynalazców.

prof. Barbara Kudrycka

prof. Barbara Kudrycka

Resort chce m.in. dzięki grantom skłonić naukowców i przedsiębiorców do bliższej współpracy. Na uczelniach wyższych powstają już specjalne programy edukacyjne, na przykład związane ze szkoleniem menedżerów innowacyjności. Władze akademickie wspierają też tworzenie klimatu ułatwiającego kontakt nauki i biznesu poprzez tworzenie baz danych realizowanych projektów oraz zachęcanie do bezpośrednich spotkań.

 – Dotychczas zdarzało się, że kontakty kończyły się na spotkaniu przedsiębiorcy z kierownictwem uczelni i nie zawsze coś z tego wynikało. Mam nadzieję, że jeśli uda się doprowadzić, m.in. dzięki uwłaszczeniu naukowców, do tego, aby był bezpośredni kontakt naukowca – twórcy danego wynalazku z przedsiębiorcą, przedstawicielem funduszu venture capital, to będzie duże osiągnięcie. A jeśli naukowiec będzie tym sam osobiście, żywotnie i materialnie zainteresowany, to wówczas takich kontaktów będzie więcej i będą one mogły przekształcić się w duży sukces komercyjny – przewiduje prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Dzięki programom takim jak LIDER młodzi naukowcy mają większe zasoby materialne, co umożliwia im lepiej i szybciej rozwinąć swój projekt, a także skutecznie zainteresować nim przedstawicieli środowiska biznesowego. Uwłaszczanie badaczy pozwala też na przełamywanie barier biurokratycznych i administracyjnych.

 – Program LIDER jest adresowany do młodych naukowców głównie z dziedziny nauk stosowanych, którzy mają ciekawy pomysł i na rozwiązanie technologiczne, i wdrożenie tego – mówi prof. Barbara Kudrycka. – Program udowadnia, że wśród młodych naukowców jest wiele osób bardzo kreatywnie myślących, niebanalnie, osób o niekonwencjonalnych zdolnościach pozwalających na przedstawianie projektów, które dotychczas w ogóle nie były rozważane.

W tym roku granty w programie LIDER zostały rozdane już po raz czwarty. Do tej pory łączną sumę ponad 94 mln złotych otrzymało 97 naukowców. Teraz dołączyło do nich 41 nowych pracowników akademickich, którzy otrzymali granty w sumie wynoszące 43 mln złotych.

Grant otrzymał co trzeci aplikujący naukowiec. Łącznie o finansowanie ubiegało się 118 osób. W ubiegłym roku granty przyznane naukowcom do 35. roku życia stanowiły ponad 28 proc. sumy finansowania przyznanego przez Narodowe Centrum Nauki. Granty z programu LIDER stanowią połowę wszystkich dofinansowań rozdzielanych przez NCN. Różnica pomiędzy udziałem w liczbie grantów i ich sumie wynika z tego, że wsparcie dla młodych naukowców jest zwykle niższe niż dla innych projektów.

 – Są bardzo rożne dziedziny: nauki inżynieryjne, nauki medyczne, informatyka. A więc każdy, kto ma jakiś ciekawy projekt do zaproponowania, może startować w tym konkursie. Następne będziemy ogłaszać w następnych latach – mówi prof. Kudrycka.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Barbara Kudrycka: Ponad 40 mln zł dla młodych naukowców

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl