SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Konsul Polski w Zurychu zarzuca dziennikarzowi „Gazety Wyborczej” trywializowanie Holocaustu w tekście krytykującym rząd PiS

Markus Blechner, konsul honorowy RP w Zurychu, ocenił, że dziennikarz „Gazety Wyborczej” Bartosz Wieliński w artykule „Tribune de Geneve” na temat rządu PiS strywializował Holocaust. Wieliński podkreśla, że w ogóle nie pisał o Holocauście.

Bartosz Wieliński, fot. youtube Article

Artykuł Bartosza Wielińskiego ukazał się w szwajcarskiej „Tribune de Geneve” w połowie czerwca. Dziennikarz „Gazety Wyborczej” w krytycznym tonie opisał wchodzące właśnie w życie reformy systemu sądowniczego. Ocenił, że za rok czy dwa lata stan demokracji w Polsce może być podobny jak w Turcji, przy czym obecne zmiany mogłaby zablokować Komisja Europejska, kierując nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości i nakazując wstrzymanie jej wejścia w życie.

- Jeśli KE nie zareaguje na czas, zaraza pochodząca z Polski może się dalej rozprzestrzenić - stwierdził Wieliński.

Markus Blechner, konsul honorowy RP w Zurychu, w liście do dziennikarzy „Tribune de Geneve” i „Gazety Wyborczej” odniósł się do następującego zdania z tekstu Bartosza Wielińskiego: „PiS przetestował w Polsce metody zawłaszczania instytucji demokratycznych przez partie polityczne, które można porównać do Gleichschaltung w Niemczech w latach 30”. Gleichschaltung to termin z ideologii III Rzeszy, wprowadzony do obiegu w 1933 roku. Oznacza politykę państwa zmierzającą do likwidacji pluralizmu poprzez ujednolicenie w zakresie życia społecznego, gospodarczego i politycznego.

Blechner uważa, że Bartosz Wieliński „porównując obecny polski rząd do niemieckich nazistów, Wieliński dopuścił się poważnej i niewiarygodnej trywializacji Holokaustu”. Konsul honorowy RP podkreślił, że jest Żydem, jego rodzice przeżyli Holocaust, natomiast inni przodkowie zginęli w obozach koncentracyjnych Buchenwald i Auschwitz. Stwierdził, że był zszokowany i oburzony tekstem Wielińskiego w „Tribune de Geneve”.

Ponadto Markus Blechner zaznaczył, że konsulem honorowym RP w Zurychu został mianowany przez Radosława Sikorskiego, ministra spraw zagranicznych w rządzie PO-PSL, i nie ma żadnych powiązań politycznych z obecnym obozem rządzącym.

Bartosz Wieliński uważa, że w swoim artykule w ogóle nie odnosił się do Holocaustu. - Wysłałem do konsula honorowego RP w Zurychu p. Markusa Blechnera maila z uprzejmą prośbą, by wskazał mi, gdzie w poniższym fragmencie dokonałem "poważnej trywializacji Holokaustu" i naruszyłem cześć jego Ofiar. Mam nadzieję, że zechce mi odpowiedzieć - stwierdził dziennikarz „Gazety Wyborczej” na Twitterze.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Konsul Polski w Zurychu zarzuca dziennikarzowi „Gazety Wyborczej” trywializowanie Holocaustu w tekście krytykującym rząd PiS

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Adam
kolejny "występ" Bartoscha
16 9
odpowiedź
User
Pankracy
Najgorsze jest to, że nie można nazwać Konsula antysemitą.
A to pech.
15 9
odpowiedź