SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Związek zawodowy w Bauerze pyta pracowników o zarobki. "Polityka pełzających zwolnień"

Inicjatywa Pracownicza, związek zawodowy od początku roku działający przy Wydawnictwie Bauer, ruszył z ankietą dla pracowników. Pytania ogniskują się na kwestii zarobków. Związek zwraca jednak uwagę także na zwolnienia. - Nie mamy złudzeń. W Wydawnictwie Bauer unika się zwolnień grupowych, funkcjonuje polityka pełzających zwolnień. Właściwie co miesiąc zwalnianych jest kilka osób. Ewidentnie pracodawca ma zamiar zmniejszać zatrudnienie - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Anita Zuchora, szefowa związku.

fot. materiały prasoweArticle

Czy twoje zarobki są satysfakcjonujące? Jeśli nie, jakiej oczekujesz podwyżki? - to pierwsze pytania z ankiety, jaką Komisja Międzyzakładowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza przy Wydawnictwie Bauer rozsyła wśród pracowników firmy.

W kolejnych pytano o poparcie m.in. pomysłu zmiany rocznej premii na kwotową, jawnej struktury zarobków, umowy o pracę dla zatrudnionych dłużej niż sześć miesięcy czy wprowadzeniu przejrzystych ocen – także przełożonych. Poproszono także pracowników o uszeregowanie postulatów według ważności.

Ankieta ma też dwa pytania otwarte: o najbardziej problematyczne kwestie w firmie oraz o to, czym powinien zająć się związek zawodowy w Bauerze. Komisja czeka na odpowiedzi do 11 grudnia, można ją wypełnić także online.

- Przygotowaliśmy tę ankietę z kilku powodów. Przez rok sporo się nauczyliśmy i teraz mamy świadomość, jak wiele nie wiedzieliśmy zakładając związek. Można powiedzieć, że osadzamy się w działaniu – przyznaje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Anita Zuchora, szefowa Inicjatywy Pracowniczej w Bauerze.

- Mamy pewne intuicje dotyczące tego, o co powinniśmy walczyć. Chcielibyśmy przystąpić do rozmowy z pracodawcą przede wszystkim o zarobkach, ale nie tylko. Ankieta pracownicza, którą rozprowadzamy nie tylko wśród członków związku zawodowego, pomoże nam się dowiedzieć, czy te nasze intuicje są słuszne. Poza tym w Wydawnictwie Bauer nie ma zwyczaju rozmawiania z pracownikami. Ani o nastrojach, ani potrzebach, o tym, co chcieliby poprawić. To jedna z niewielu okazji, by pracownicy mogli się wypowiedzieć – dodaje Zuchora.

- Po co nam ankieta? Poparcie dużej części pracowników będzie argumentem dla pracodawców. Chcemy też opracować wyniki, żeby przekazać pracownikom wiedzę, co myślą inni – podkreśla związkowczyni. Jak dużego odzewu się spodziewa? - Chcielibyśmy, żeby wypowiedziała się ponad połowa z ponad 500 pracowników Wydawnictwa Bauer i AKPY – mówi.

„Polityka pełzających zwolnień”

Niedawno z Bauerem pożegnała się członkini zarządu Monika Krokiewicz. Zdaniem pytanych przez nas ekspertów powodem są oszczędności. Czy związkowcy nie boją się, że cięcia mogą dotknąć także pracowników niższego szczebla? 

- Nie mamy złudzeń. W Wydawnictwie Bauer unika się zwolnień grupowych, funkcjonuje polityka pełzających zwolnień. Właściwie co miesiąc zwalnianych jest kilka osób. Ewidentnie pracodawca ma zamiar zmniejszać zatrudnienie. Niedawno wysłaliśmy pismo z zapytaniem o plany dotyczące polityki związanej z zatrudnieniem na przyszły rok, czekamy na odpowiedź – mówi Zuchora.

W połowie listopada związek przesłał do zarządu pismo, w którym informuje o naruszeniu praw pracowników poprzez dokonywanie rocznych ocen. - W Bauerze od kilku lat odbywają się roczne oceny pracowników, które dokonywane są w tajemnicy: pracownicy nie znają zasad ani kryteriów tych ocen – tłumaczy szefowa związku. - Nie poznają też wyników tego procesu. To niezgodne z prawem. Wprawdzie w Kodeksie pracy jest jedynie ogólny zapis, że oceny pracowników muszą być sprawiedliwe i obiektywne, ale jest też wyrok Sądu Najwyższego z 1998 roku, który sugeruje, że nie można oceniać pracownika według zasad, które nie są im znane. Nie ma też możliwości odwołania się od tej oceny. Nie może to zatem być ani sprawiedliwe, ani obiektywne – podkreśla Zuchora.

Spytaliśmy Macieja Brozowskiego, dyrektora public relations Bauera, o zamiary firmy dotyczące zmniejszenia zatrudnienia, pismo od związkowców na temat polityki związanej z zatrudnieniem na przyszły rok oraz o komentarz dotyczący systemu ocen rocznych i brak „zwyczaju rozmawiania z pracownikami” w Bauerze. - Nie komentujemy – uciął.

Komisja Tymczasowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza zawiązała się w Wydawnictwie Bauer pod koniec stycznia br. Później przekształciła się w stały związek. To pierwszy związek zawodowy w działającej od 30 lat firmie. Obecnie ma ok. 150 członków.

Wydawnictwo Bauer w ub.r. zwiększyło przychody o 2 proc., a przy wzroście wydatków operacyjnych o prawie jedną piątką jego zysk netto zmalał z 98,93 do 67,21 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Związek zawodowy w Bauerze pyta pracowników o zarobki. "Polityka pełzających zwolnień"

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
witek
nie komentujemy? … nic, ani słowa? Zawsze taki wygadany, wszystko wiedzący. Bagno. Od zawsze.
odpowiedź
User
auuuu
W momencie kiedy podejmujesz decyzję o pracy tam, nie wiesz jeszcze jak będziesz miał prze… 🤣.
odpowiedź
User
Hmm
Czego Wy bronicie? Pracy w tym chlewiku? Przecież i tak koniec rychły. Ludzie! Energie wrzućcie w poszukiwanie czegoś nowego.
odpowiedź