SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

BBC chce oszczędzić 150 mln funtów: obetnie wydatki na sport, rozrywkę i zwolni część pracowników

150 milionów funtów rocznie ma przynieść nowy plan oszczędnościowy ogłoszony przez BBC. Cięcia obejmą stanowiska pracy, ofertę programową i serwisy online. - Oszczędności w ramówce są nieuniknione, ale chcemy ocalić naszą misję publiczną - zapowiada Tony Hall, dyrektor generalny BBC.

fot. Shutterstock.comArticle

W oficjalnym komunikacie opublikowanym na stronie BBC podkreślono, że słabe wyniki finansowe nadawcy są spowodowane m.in. migracją wielu widzów do internetu, a także luką prawną która powoduje, że wiele programów z oferty BBC można oglądać w sieci bez opłacania obowiązującej w Wielkiej Brytanii licencji telewizyjnej.

Kierownictwo nadawcy podkreśla, że już wcześniej rozpoczęło restrukturyzację, a według niezależnej oceny firmy PwC BBC jest jedną z najsprawniej zarządzanych firm państwowych w Wielkiej Brytanii.

Pomimo podjętych działań szefostwo nadawcy przyznaje, że sytuacja finansowa zmusza BBC do zaplanowania kolejnych oszczędności, które rocznie mają przynieść ok. 150 mln funtów.

Głównym kierunkiem zmian ma być uproszczenie struktur stacji i ograniczenie wewnętrznej biurokracji. Według zapowiedzi ok. 50 mln funtów pozwoli zaoszczędzić likwidacja niektórych działów w firmie oraz związanych z nimi wysokich stanowisk kierowniczych. Dodatkowo nie obejdzie się bez zwolnień szeregowych pracowników, które rozpoczną się na początku 2016 r. i obejmą w sumie ponad tysiąc osób.

Dalsze 35 mln funtów BBC planuje zaoszczędzić na ograniczeniu praw do transmisji z wydarzeń sportowych. Według zapowiedzi można spodziewać się zniknięcia z anteny rozgrywek golfowych, rugby, a także relacji z Wimbledonu i Premier League. To jednak nie wszystkie cięcia dotyczące oferty programowej BBC. Kierownictwo nadawcy zamierza też zrezygnować z niektórych programów rozrywkowych, z anteny mogą zniknąć kanały BBC4 oraz CBBC, a z internetu kilka mniej rentownych serwisów nadawcy. Te wszystkie zabiegi mają z kolei pozostawić w kasie BBC dalszych 12 mln funtów rocznie.

Kolejne 12 mln oszczędności przyniosą zmiany w internetowym segmencie nadawcy. Oprócz wspomnianego odchudzenia oferty serwisów internetowych stacja zamierza wprowadzać innowacyjne rozwiązania informatyczne, które w konsekwencji uczynią bardziej rentownym utrzymywanie poszczególnych platform w sieci.

Oszczędności mają też dotknąć działu newsowego BBC. Należy spodziewać się cięć w wydatkach na programy i audycje - w sumie na kwotę 5 mln funtów rocznie.

Pozostałe oszczędności będą pochodzić według BBC z innych obszarów działalności firmy, m.in. z ograniczenia kontraktów długoterminowych czy rezygnacji z powierzchni biurowych.

- Robimy wszystko, aby w planie oszczędnościowym ochronić w jak największym stopniu naszą misję publiczną - stwierdził w komunikacie Tony Hall, dyrektor generalny BBC. - Niestety nie obejdzie się bez cięć w ramówce. Mamy nadzieję, że te zabiegi w połączeniu z uproszczeniem struktury stacji doprowadzą ostatecznie do przywrócenia jej rentowności - zapowiada Hall.

  • Więcej informacji:
  • BBC
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: BBC chce oszczędzić 150 mln funtów: obetnie wydatki na sport, rozrywkę i zwolni część pracowników

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl