SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

BBC, ITV i Channel 4 planują konkurencję dla Netflixa

Stacje BBC, ITV oraz Channel 4 chcą wspólnie stworzyć własny serwis VoD, który w założeniach będzie stanowić konkurencję dla Netflixa na rynku brytyjskim. Planowany projekt ma zapewnić wykorzystanie potencjału tradycyjnych nadawców telewizyjnych w segmencie filmowych serwisów streamingowych.

fot. Shutterstock.comArticle

Informacje na temat planów dotyczących nowego serwisu ujawnił dziennik „The Telegraph” opierając się na własnych źródłach zaangażowanych w projekt.

Według tych nieoficjalnych doniesień BBC, ITV i Channel 4 toczą w tej chwili wstępne rozmowy na temat uruchomienia własnej platformy streamingu wideo, która w przyszłości miałaby stworzyć konkurencję dla Netflixa na rynku brytyjskim.

- Na razie wszystkie opcje są otwarte, a negocjacje mają na razie bardzo początkowy charakter, nie wiadomo więc dokładnie w jakim kierunku zmierza cała koncepcja – donoszą informatorzy „The Telegraph”. Nieoficjalnie do projektu może dołączyć także amerykański koncern medialny NBC Universal.

W założeniach nowy serwis ma wykorzystać potencjał posiadany przez tradycyjnych nadawców telewizyjnych w segmencie VoD i stanowić pewne lekarstwo na odpływ użytkowników, z którym boryka się m.in. BBC, największy gracz w planowanym sojuszu. Według statystyk państwowy brytyjski nadawca od kilku lat obserwuje utratę widzów, szczególnie w przedziale 16 – 24 lata, którzy kierują swoje zainteresowanie w stronę platform streamingowych, w szczególności Netflixa.

BBC, Channel4 i ITV już 2 lata temu próbowały nawiązać współpracę, której efektem miałby być brytyjski serwis VoD, jednak ostatecznie strony negocjacji nie doszły do porozumienia. Teraz sytuacja może być inna m.in. dzięki zmianom personalnym na szczytach kierownictwa Channel4 oraz ITV. Obiema stacjami kierują obecnie odpowiednio Alex Mahon oraz Carolyn McCall, którzy nie kryją swojej otwartości na nowe technologie dzięki którym zamierzają dalej rozwijać ofertę.

Zapowiadany projekt brytyjskich mediów nie jest ostatnio jedyną inicjatywą mającą przeciwstawić się rosnącej dominacji Netflixa na rynku treści wideo. Przykładem jest Alliance, platforma współpracy tworzona przez kilku nadawców europejskich - francuską France Télévisions, niemiecki ZDF i włoską RAI. Do współpracy zaproszono także telewizje z Hiszpanii (RTVE), Belgii (RTBF, VRT) i Szwajcarii (RTS). Podjęta inicjatywa ma na celu głównie tworzenie dzięki wspólnym budżetom serialowych treści jakości premium, które będą konkurować z serialami od Netflixa.

Tymczasem Netflix wciąż rośnie w siłę. W I kwartale 2018 r. osiągnął przychody wyższe o 43 procent niż rok wcześniej, a zysk netto wyniósł 290 mln dolarów. W pierwszych trzech miesiącach tego roku serwis pozyskał ponad 7,4 mln użytkowników, obecnie z usług Netflixa korzysta globalnie 125 mln odbiorców.

Dołącz do dyskusji: BBC, ITV i Channel 4 planują konkurencję dla Netflixa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl