SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

BBC jest niezadowolone z powodu wysokości podwyżki abonamentu

BBC, czyli brytyjski nadawca publiczny, skrytykował rząd za podniesienie abonamentu telewizyjnego o kwotę mniejszą niż przewidywano, co spowodowało dziurę budżetową wynoszącą 90 mln funtów (113 mln dolarów).

Zarząd BBC stwierdził, że będzie to miało negatywny wpływ na budżety nowych programów, filmów oraz seriali i prawdopodobnie będą konieczne dalsze oszczędności. Obecna opłata za abonament telewizyjny – opłata, którą wszystkie gospodarstwa domowe w Wielkiej Brytanii płacą za dostęp do programów BBC – wzrośnie o 10,50 funtów do 169,50 funtów, co oznacza wzrost o 6,6 proc. Jednak rząd wcześniej obiecał BBC, że opłata wzrośnie o 15 funtów do 173,30 funtów w kwietniu 2024 r., co stanowi wzrost o 9 proc. Sekretarz ds. kultury Lucy Frazer na początku tygodnia nie dotrzymała jednak słowa w tej sprawie i powiedziała brytyjskim serwisom informacyjnym, że taka podwyżka byłaby zbyt wysoka dla Brytyjczyków z uwagi na rosnące koszty utrzymania.

Podwyżka abonamentu

Lucy Frazer powiedziała: „Wiemy, że jeśli zależy nam na tym, aby BBC stale tworzyło najwyższej jakości ofertę, nie możemy zamrozić im dochodów, ale równocześnie nie możemy żądać od gospodarstw domowych, aby w nieskończoność płaciły coraz więcej za dostęp do BBC”.

Finansowanie BBC wyniosło 3,7 miliarda funtów w 2013 r. i 3,74 miliarda funtów w 2023 r. Nadawca twierdzi, że gdyby opłata licencyjna rosła wraz z roczną inflacją, z samej opłaty uzyskałby dodatkowe 1,16 miliarda funtów finansowania.

We wrześniu dyrektor generalny BBC Tim Davie powiedział, że telewizję czekają obecnie dwie walki do stoczenia: utrzymać pozycję na rynku i zatrzymać najlepszych pracowników w obliczu trudnej sytuacji gospodarczej i konkurencji ze strony platform streamingowych. Poza swoim działem komercyjnym i produkcyjnym BBC Studios, BBC czerpie całe swoje finansowanie z opłat licencyjnych o łącznej wartości około 3,52 miliarda funtów rocznie.

BBC rozczarowane

W oświadczeniu zarząd BBC stwierdził: „BBC koncentruje się na zapewnianiu najwyższej jakości oferowanych programów i usług, które kochają widzowie. [Mniejsza niż planowano podwyżka abonamentu – przypis red.] ma wpływ na nasze budżety, co z kolei będzie miało znaczący wpływ na szerszy sektor kreatywny w Wielkiej Brytanii. Konsekwencje tego odkryjemy podczas prac nad budżetami programów w nadchodzących miesiącach”.

Niedobór środków pojawia się w momencie, gdy rząd Wielkiej Brytanii również analizuje przyszłość modelu finansowania BBC. Krytycy opłaty licencyjnej uważają, że jest to przestarzała koncepcja w coraz bardziej cyfrowym ekosystemie telewizji, w którym konsumenci są obecnie przyzwyczajeni do płacenia opłat abonamentowych za platformy transmisji strumieniowej, które są znacznie tańsze niż taryfa licencyjna BBC. Jednakże alternatywy dla opłaty licencyjnej, takie jak tryb abonamentowy, opłata za dostęp szerokopasmowy lub wprowadzenie reklam drastycznie wpłynęłyby na wyniki oglądalności BBC.

W odpowiedzi na ogłoszenie Ministra Kultury dotyczące opłat licencyjnych szefowa Bectu (brytyjskiego związku nadawców) Philippa Childs powiedziała: „Niedotrzymanie planowanej podwyżki o 9 proc. będzie oznaczać dalsze cięcia dla BBC, która stara się dostosować do zmieniającego się krajobrazu medialnego. Członkowie Bectu i inni pracownicy BBC zostaną mocno dotknięci, a BBC będzie nadal ciąć koszty, przez co wszyscy ucierpimy.

Wszystko po to, aby zaoszczędzić gospodarstwom domowym 33 pensy miesięcznie. Skierowanie uwagi na najbardziej wpływową markę soft power na arenie międzynarodowej w imię zapewnienia gospodarstwom domowym znikomych oszczędności nie jest wizją i przywództwem, których potrzebujemy, aby właściwie wspierać gospodarstwa domowe borykające się z trudnościami, wspierać przyszłość BBC i chronić nasz kwitnący przemysł kreatywny”.

Dołącz do dyskusji: BBC jest niezadowolone z powodu wysokości podwyżki abonamentu

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
1984
To w Brytanii jest abonament na media publiczne ? Ciekawe jak jest ściągany. Czy płacony jest jak w Polsce tylko przez ludzi którzy chcieli być uczciwymi i zarejestrowali odbiorniki ? I dlatego teraz w przypadku braku płatności są bezlitośnie ścigani przez komornikow ? Pozostali mogą spać spokojnie. Czy uczciwość popłaca ?
odpowiedź