SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja publiczna kończy nadawanie w jakości SD

Brytyjski nadawca publiczny BBC za niespełna dwa miesiące zakończy nadawanie swoich stacji drogą satelitarną w standardowej rozdzielczości (SD). Od stycznia 2024 roku wszystkie kanały będą emitowane jedynie w wysokiej rozdzielczości (HD).

Antena satelitarnaArticle

Z końcem roku przestanie obowiązywać długoterminowa umowa BBC na dystrybucję stacji w jakości SD z pozycji orbitalnej Astra 28.2°E. Według Lyngsat.com, w ten sposób wciąż są nadawane: BBC One, BBC Two, BBC Three, BBC Four, BBC Scotland, BBC Alba, BBC News, BBC Parliament, BBC Red Button 1, CBBC, CBeebies UK. Wykorzystywany jest standard DVB-S i MPEG-2. Osób korzystających z takich dekoderów pozostało niewiele.

Coraz mniej kanałów w SD

Wcześniej brytyjski nadawca objął zmianami widzów naziemnej telewizji cyfrowej. Jeszcze niedawno w jakości SD były dostępne regionalne wersje kanałów BBC. Zrezygnowano z takich emisji. Jak zauważa portal parabola.cz, widzowie stacji BBC One są informowani o konieczności wymiany dekodera lub telewizora na sprzęt obsługujący standard DVB-S2 i MPEG-4, który pozwala na odbiór stacji w jakości HD. Zakończenie dystrybucji stacji SD zaplanowano na 8 stycznia 2024 roku. Od tego dnia duble w standardowej rozdzielczości nie będą dostępne na satelicie.

Choć kanały BBC na Astrze 28.2°E są niekodowane, to emisja odbywa się w tak zwanej brytyjskiej wiązce. Oznacza to, że odbiór w innych częściach Europy jest utrudniony albo nawet niemożliwy. Szanse na odebranie tych stacji FTA zwiększa duża antena. Regionalne wiązki stosuje się z powodu praw autorskich ograniczonych do danego terytorium.

Polskie platformy cyfrowe wciąż oferują kilkadziesiąt kanałów w przestarzałej standardowej rozdzielczości. Są to m.in. TVP Rozrywka, TVP ABC, TVP Historia, FilmBox Family, FilmBox Action, FilmBox Arthouse, Kino Polska Muzyka, Stars TV, TV Republika, 4fun.tv, 4fun Kids, 4fun Dance, Eska TV Extra, TVS, WP, Polsat News 2, Home TV, Power TV, TVC, Nuta TV i Discovery Historia. 

W naziemnej telewizji cyfrowej w jakości SD są dostępne: TVP3, TVP Historia (MUX-3), Nowa TV, Zoom TV, WP, Metro (MUX-8). Po zmianie standardu trzeciego multipleksu na DVB-T2/HEVC, dwa pierwsze kanały będą dostępne dla widzów naziemnych w jakości HD. Ostatnio Canal+ i Polsat Box zaoferowały TVP Seriale i TVP3 Warszawa w jakości HD. 

Dołącz do dyskusji: Telewizja publiczna kończy nadawanie w jakości SD

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zaprzestańcie tych praktyk
Autor pisze o rynku brytyjskim, a artykuł celowo tytułuje tak, aby zwabić czytelników, którzy pomyślą, że może chodzić o TVP.
odpowiedź
User
Błagam
Mogliście chociaż sprecyzować w tytule o telewizję publiczną z jakiego kraju chodzi
odpowiedź
User
Bubu
Autor pisze o rynku brytyjskim, a artykuł celowo tytułuje tak, aby zwabić czytelników, którzy pomyślą, że może chodzić o TVP.
Trzeba by skargę gdzieś napisać na ten portal
odpowiedź