SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

BBC z niższymi przychodami, ale wyższym zatrudnieniem i milionowymi kontraktami dla gwiazd

BBC opublikowała roczny raport, w którym wykazała spadek przychodów i wzrost kosztów operacyjnych. Słabsza jest także ocena programów BBC ze strony odbiorców, a wszystkie najważniejsze kanały nadawcy zanotowały spadki oglądalności.

fot. Shutterstock.com Article

Z danych opublikowanych przez BBC w raporcie wynika, że w roku fiskalnym zakończonym w marcu br. stacja zanotowała przychody w wysokości 4,8 mld funtów - to mniej niż rok wcześniej, gdy wynik ten wynosił ponad 5 mld funtów. Co prawda kwota pochodząca z abonamentu wzrosła z 3,72 do 3,73 mld funtów, jednak mniejsze były przychody związane z komercyjną działalnością nadawcy - wyniosły 1,06 mld w porównaniu z kwotą 1,33 mld zanotowaną w poprzednim raporcie.

Wraz z malejącymi przychodami wzrosły koszty generowane przez BBC. Okazuje się, że w br. wyniosły one 4,9 mld funtów, podczas gdy rok wcześniej zamknęły się kwotą 4,7 mld funtów.

W raporcie BBC ujawniła też, jak w poszczególnych segmentach rozłożyły się wydatki pochodzące z opłat abonamentowych. Najwięcej przeznaczono na telewizję - 2,3 mld funtów i na radio - 653 mln funtów.

W raportowanym okresie z 96 do 97 proc. wzrósł odsetek obywateli Wielkiej Brytanii korzystających z oferty BBC. Jednocześnie jednak z 82,1 do 80,9 proc. zmniejszyła się liczba odbiorców oceniających pozytywnie nadawcę oraz jego propozycje programowe. Zmniejszył się także zasięg wszystkich podstawowych kanałów telewizyjnych nadawanych przez BBC – najwięcej, o ok. 3 proc. straciły BBC Two oraz BBC Three. Raport podkreśla też, że w ostatnim roku 90 proc. dorosłych Brytyjczyków słuchało radia BBC.

W raporcie ujawniono także dane dotyczące zatrudnienia w BBC oraz zarobków oferowanych w stacji. W ostatnim roku liczba osób pracujących w BBC wzrosła o 1,7 proc. i wyniosła ponad 18,9 tys.

Siedmiu najwyższych rangą dyrektorów BBC zarobiło w sumie 2,5 mln funtów, znacznie więcej natomiast przeznaczono na opłacenie zatrudnionych w programach gwiazd i prezenterów. Na gaże dla prezenterów wydano ponad 208 mln funtów, co oznacza wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy honoraria dla tych osób zamknęły się kwotą 194,2 mln funtów.

Na opłacenie trzech swoich najpopularniejszych prowadzących - Chrisa Evansa, Gary Linekera i Jeremy Clarksona - nadawca przeznaczył w sumie 5,1 mln funtów. Jednocześnie z 14 do 9 spadła liczba gwiazd BBC otrzymujących honoraria powyżej 500 tys. funtów.

Pogarszająca się sytuacja finansowa BBC zmusiła stację do podjęcia kroków zmierzających do ograniczenia kosztów. Na początku lipca br. nadawca zapowiedział restrukturyzację firmy oraz zwolnienie ponad tysiąca pracowników (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: BBC z niższymi przychodami, ale wyższym zatrudnieniem i milionowymi kontraktami dla gwiazd

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ani grosza
Przecież to dla TVP wzór do naśladowania- wzrost zatrudnienia i wysokości kontraktów. Oczywiście pierwsza kwestia jest formalnie kamuflowana jakimiś leasingami czy innymi znajomościami
8 8
odpowiedź