SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

BCAST nowym operatorem dla części emisji Radia Maryja

Operator techniczny, firma BCAST rozpoczęła świadczenie usługi emisji sygnału FM dla Radia Maryja - docelowo będzie to robić dla tej rozgłośni w 12 miastach w Polsce, m.in. w Warszawie, Lublinie czy Częstochowie.

Article

Radio Maryja zdecydowało się zmienić dotychczasowego operatora - firmę Emitel - dla części swoich emisji. Od maja br. za nadawanie sygnału tego radia odpowiedzialna jest firma BCAST, która docelowo będzie świadczyć usługę dla katolickiej rozgłośni w 12 miastach w Polsce.

W ramach współpracy, BCAST od początku maja 2019 roku rozpoczął proces przejmowania od Emitela części jego emisji mało- i średniomocowych (z mocą promieniowania do 10 kW ERP). To największe na polskim rynku radiodyfuzyjnym przejęcie emisji pomiędzy operatorami.

Docelowo firma będzie odpowiedzialna za nadawanie sygnału w Warszawie, Lublinie, Częstochowie, Ostrowie Mazowieckim, Chełmie, Skierniewicach, Białej Podlaskiej, Mrągowie, Ostrołęce, Giżycku, Lęborku i Lidzbarku Warmińskim. Dodatkowo, w ramach projektu BCAST dostarczy nadajniki radiowe marki Ecreso od swojego Partnera – francuskiej firmy WorldCast Systems (WCS), dostawcy sprzętu radiowego na świecie.

Poza wyposażeniem stacji operator wymieni urządzenia należące do Radio Maryja, operujące na stacjach nadawcy - łącznie ponad 20 nadajników.

– Mieliśmy już przyjemność współpracować z BCAST przy okazji realizacji małej emisji w Dusznikach-Zdrój oraz emisjach DAB+ w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku i jesteśmy pełni uznania, że polskie firmy z rodzimym kapitałem są w stanie świadczyć usługi na tak wysokim poziomie ­– komentuje o. Grzegorz Moj, odpowiedzialny z ramienia Radia Maryja za podpisanie umowy z BCAST.

Nowe nadajniki dla Radia Maryja zostały wyposażone w opcję SmartFM, która wykorzystuje sztuczną inteligencję w celu dynamicznej obróbki dźwięku. Oprócz innej jakości dźwięku, zużycie energii spada do 40 proc.

Konkurencja dla Emitela

Nadajniki wykorzystywane przez BCAST są używane także przez niemiecką spółkę UPLINK, która w ciągu dwóch lat osiągnęła w tamtejszym rynku ponad 50 proc. udziału. Wykorzystuje ona do emisji infrastrukturę niezastępowalną i krytyczną – podobną strategię w Polsce chce przyjąć BCAST.

W związku z tym operator chce rozpocząć działalność w obszarze emisji wysokomocowych, do czego potrzebne jest formalne zakończenie procesu regulacyjnego kształtowanego przez UKE, czyli rozpoczęcie obowiązywania tzw. oferty ramowej (OR). Proces jest na ostatnim etapie administracyjnym – wydania decyzji.

W styczniu 2018 r. Emitel uznano za podmiot dominujący na polskim rynku przesyłu sygnału radiowego oraz telewizyjnego. Na mocy oferty ramowej Emitel będzie zobowiązany do odpłatnego udostępnienia swojej infrastruktury (masztów i wież) innym podmiotom.

– Po zniesieniu ograniczenia w dostępie do niezastępowalnej infrastruktury mamy nadzieję, że uda nam się rozszerzyć współpracę z Radiem Maryja i pokazać, iż konkurencja na rynku wysokomocowych emisji jest możliwa i niesie za sobą pozytywne skutki w postaci mniejszych kosztów dla nadawców. Szacujemy, że mogą to być nawet 30 proc. niższe kwoty, przy zachowaniu dokładnie tych samym parametrów technicznych usług - uważa Krzysztof Karpiński, członek zarządu ds. handlowych z BCAST.

Plany dotyczące rozwiązań z dziedziny Internetu Rzeczy

Do tej pory BCAST stworzyła także platformę do realizacji emisji radia cyfrowego w standardzie DAB+. Priorytetem firmy ma być także budowa rozwiązań z dziedziny Internetu Rzeczy, a w ramach tego stworzenie autorskich czujników, które mają zbierać i przekazywać informacje i być energooszczędne. Takie urządzenia pracują już m.in. w Afryce.

W ramach współpracy z Radiem Maryja planowo w każdej z miejscowości na każdej ze stacji nadawczej miałaby powstać dodatkowa infrastruktura IoT.

- Zainstalujemy specjalne bramki własnej produkcji zapewniające ustandaryzowany kanał komunikacji w oparciu o technologię LoRa. Rozbudowa sieci IoT w połączeniu z naszym portfolio już opracowanych sensorów pozwala na oferowanie we wskazanych miejscowościach dodatkowych cyfrowych usług lokalnym samorządom i przedsiębiorcom – tłumaczy Maciej Lipiński z BCAST, członek zarządu ds. technologii i innowacji.

BCAST rozpoczął swoja działalność w 2013 roku, firmą założyli wspólnie Maciej Lipiński i Krzysztof Karpiński, którzy zdecydowali się odejść z przejmowanej przez Emitela firmy Info-TV-Operator. Obecnie posiada w swoim portfolio blisko 80 obsługiwanych i zakontraktowanych emisji. Firma odpowiada już za lokalne emisje m.in. Radia Eska, RMF Classic oraz stacji Polskiego Radia.

Aktualnie do realizacji swoich usług BCAST wykorzystuje głównie istniejące obiekty wysokościowe – firma nadaje między innymi z budynku Mariottu i wieżowca Rondo1 w Warszawie czy Sky Tower we Wrocławiu. Oprócz emisji radiowych FM obsługuje także dwa multipleksy lokalnej telewizji DVB-T – MUX L4 i MUX L7 oraz trzy lokalne multipleksy radia cyfrowego DAB+ w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: BCAST nowym operatorem dla części emisji Radia Maryja

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mp
W Warszawie na pewno nie, z Emitela (PKiN) idzie :)
0 0
odpowiedź
User
nadajnik
Wszystko fajnie, pięknie itd. Życzę BCAST jak najlepiej jednak bez konkretnych obiektów nadawczych z prawdziwego zdarzenia zbyt wiele nie zdziałają. Montowanie dipolków na kominach, dachach budynków, kościołach itd. jest słabe i nieodpowiednie dla emisji o dużych mocach. Zasięgi i jakość sygnału będą po prostu kiepskie. Żadne prowizorki nie są w stanie zastąpić profesjonalnych masztów nadawczych.
0 0
odpowiedź