SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Będą dodatkowe zabezpieczenia przed upadłościami biur podróży

Jeszcze przed tegorocznymi wakacjami Ministerstwo Sportu i Turystyki razem z resortem finansów chcą wprowadzić nowe przepisy, które zabezpieczą Polaków przed upadkami biur podróży. W kolejnych latach w życie wejdzie także nowy fundusz gwarancyjny. Ministerstwo apeluje jednak – podstawa to zdrowy rozsądek i ostrożność przy wyborze najtańszych ofert.

Przepisy, które wejdą w życie jeszcze w tym sezonie, mają przede wszystkim uszczelnić obowiązujące prawo.

 – To są głównie dziury, które były w dotychczasowym rozporządzeniu, powodujące, że nowa firma wchodząca na rynek nie musiała odprowadzać gwarancji lub ta gwarancja była stosunkowo niska w stosunku do planowanej działalności – mówi Joanna Mucha, minister sportu i turystyki.

Do tej pory gwarancje były obliczane na podstawie danych z poprzedniego sezonu. Prowadziło to do sytuacji, w których rozwijające swoją działalność firmy płaciły znacznie zaniżone sumy w stosunku do oferty z aktualnego sezonu. Joanna Mucha podkreśla, że wyeliminowanie takich luk w prawie z pewnością poprawi bezpieczeństwo Polaków wyjeżdżających na zorganizowany wypoczynek.

Dużą zmianą będzie wprowadzenie tzw. trzeciego filaru, czyli dodatkowego funduszu gwarancyjnego, na który pobierane będą dodatkowe pieniądze od każdej sprzedanej wycieczki. To jednak na pewno nie nastąpi w tym sezonie.

 – Myślę, że na ten sezon byłoby niezmiernie trudne, żeby te zmiany weszły w życie, bo musimy zakładać jakieś vacatio legis, ale nawet jeśli wejdą w życie w kolejnych sezonach, to na pewno będą dobrze służyły pasażerom i turystom – podkreśla minister sportu i turystyki.

Joanna Mucha apeluje jednak, by planujący wypoczynek kierowali się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Porównywanie cen tych samych wycieczek w różnych biurach powinno zwrócić naszą uwagę na wyjątkowo tanie oferty. Te najtańsze – jak podkreśla Mucha – często są najbardziej niebezpieczne.


 

Dołącz do dyskusji: Będą dodatkowe zabezpieczenia przed upadłościami biur podróży

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Twoje imię/nick Touroperator
Przepisy, które wejdą przed sezonem nie uszczelnią prawa, tylko doprowadzą do upadku małych i średnich organizatorów wyjazdów. Problem gwarancji dla turystów nie zostanie rozwiązany a nawet częściowo zaklajstrowany. To wymagałoby zmian w ustawie o usługach turystycznych, co zdecydowanie przerasta obecną ekipę Ministerstwa Sportu i Turystyki. Szykuje się kolejny burzliwy sezon turystyczny!
odpowiedź
User
mantana
Koniec z ryzykowaniem. Odpuszczam całkowicie wyjazdy z BP. W tym roku będziemy tam - http://www.zielonapolana.com.pl/weekend_czerwcowy.php 1000 złotych za 4 osoby na 4 dni z wyżywieniem i atrakcjami. Za granicą to za mało nawet na jedną osobę - nie żałujemy, że zdecydowaliśmy się na taki właśnie wyjazd. Jedziemy już w przyszłym tygodniu ;-)
odpowiedź