SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Będzie demonstracja pod siedzibą UPC Polska. Pracownicy nie zgadzają się na warunki outsourcingu

W piątek 11 marca br. pracownicy UPC Polska będą demonstrować przed siedzibą zarządu spółki w Warszawie. Spór związkowców z kierownictwem operatora dotyczy warunków przeniesienia 166 pracowników UPC do firmy zewnętrznej.

Article

- W pikiecie wezmą udział pracownicy UPC z całej Polski. Przywieziemy ze sobą transparenty m.in. z napisem „Nie szanujecie nas = nie szanujecie klienta”. Do ubrań będziemy mieli przyczepione znaczki: „Jestem specjalistą, nie kosztem”. To pierwsza tego typu akcja protestacyjna w historii naszej firmy, ale zarząd swoim postępowaniem nie pozostawił nam wyboru. Mieliśmy nadzieje, że uda się zawrzeć kompromis przy stole rozmów, tak się jednak nie stało - mówi Zbigniew Kaleta, przewodniczący „Solidarności” w UPC Polska.

W spółce UPC Polska trwa proces przenoszenia 166 pracowników działu technicznego do firmy zewnętrznej Ericsson (łącznie w UPC jest zatrudnionych 1700 osób, a w dziale technicznym około 370). Mają oni zostać objęci 12-miesięczną gwarancją zachowania dotychczasowych warunków pracy i płacy u nowego pracodawcy. Warunki te nie podobają się zakładowej „Solidarności”.

- Obawiamy się, że po upływie tego okresu część tych osób zostanie zwolniona, a reszcie zostaną zaproponowane warunki znacznie gorsze od obecnych - wskazuje Kaleta. Związkowcy domagają się pieniężnych odpraw dla pracowników przenoszonych do firmy zewnętrznej oraz wdrożenia w UPC programu dobrowolnych odejść dla osób, które nie zgodzą się na przejście do Ericssona.

- Związkowy poczuli wiatr zmian politycznych i walczą o własne interesy. Gdyby firma wypłaciła przenoszonym osoby odprawy za lata pracy w UPC, to w wielu przypadkach byłyby to naprawdę gigantyczne kwoty. A przecież pracownicy nie tracą pracy, bo nadal mają zatrudnienie gwarantowane w Ericssonie - mówi Wirtualnemedia.pl osoba z UPC znająca realia sporu.

Dotychczasowe rozmowy „Solidarności” z pracodawcą nie przyniosły porozumienia. 10 lutego br. strony sporządziły protokół rozbieżności w ramach trwającego w spółce sporu zbiorowego. 7 marca w siedzibie pracodawcy w Warszawie przeprowadzone zostały rozmowy z udziałem mediatora, ale one również zakończyły się fiaskiem.

Równolegle z przygotowaniami do demonstracji, w UPC trwają też przygotowania do przeprowadzenia referendum strajkowego. Głosowanie ruszy najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu. Jeżeli pracownicy opowiedzą się w referendum za rozpoczęciem akcji strajkowej to niewykluczone, że do strajku dojdzie.

Zarząd UPC Polska nie komentuje sprawy, być może dziś wyda jednak jakiś komunikat na ten temat. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, przedstawiciel kierownictwa spółki zamierza się spotkać z pracownikami, którzy będą protestować pod siedzibą operatora.

Sieć kablowa UPC Polska na koniec ub.r. obsługiwała 1 441 600 klientów, czyli o 4,2 tys. abonentów więcej niż na koniec 2014 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Będzie demonstracja pod siedzibą UPC Polska. Pracownicy nie zgadzają się na warunki outsourcingu

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bolec
W końcu będzie wiadomo gdzie oni naprawdę mają tą siedzibę. A reszta ludzi może też iść strajkować przeciwko zmianom w ofercie i brakom nowych kanałów?
odpowiedź
User
Zen
A kiedy przedstawiciele hamdlowi przestana zasmiecac mi skrzynke ulotkami z kiepska oferta UPC ? W tym tygodniu to juz 3 ulotka, a do konca tygodnia jeszcze troche czasu zostalo.
odpowiedź
User
Andrzej
UPC nie szanuje klienta - wiem pracowałem tam i się zwolniłem. Nie lubię robić z ludzi idiotów a tego ode mnie wymagano.
odpowiedź