SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Będzie łatwiej emitować obligacje. Sejm uchwalił nowe przepisy

Przedsiębiorstwa, także niezwiązane z rynkiem finansowym, będą mogły emitować obligacje przyporządkowane i wieczyste - zakłada ustawa o obligacjach uchwalona w piątek przez Sejm. Ma to być dla nich źródło finansowania, obok emisji akcji i kredytów bankowych.

fot. Shutterstock.comArticle

Za przyjęciem ustawy głosowało 279 posłów, czterech było przeciwnych, a 132 wstrzymało się od głosu.

Zdaniem resortu finansów, który przygotował zmiany, Polski rynek kapitałowy jest niesymetryczny. Długoterminowe papiery dłużne emitowane przez przedsiębiorstwa należą to jego najsłabiej rozwiniętych segmentów; tymczasem w wysoko rozwiniętych gospodarkach, obok emisji akcji oraz kredytów bankowych, to właśnie obligacje są dla przedsiębiorstw jednym z podstawowych źródeł finansowania.

Obligacje wieczyste, to takie, które nie podlegają wykupowi, a świadczenie emitenta polega na zapłacie odsetek w formie renty wieczystej. Natomiast obligacje podporządkowane to takie, z których zobowiązania - w przypadku upadłości lub likwidacji emitenta - podlegają zaspokojeniu w kolejności wskazanej w warunkach emisji. Dotychczas tego rodzaju obligacje nie mogły być w Polsce źródłem kapitału, gdyż - ze względu na brak odpowiednich przepisów - nie można było ich emitować. Przygotowana przez rząd ustawa, daje taką możliwość.

Ponadto ustawa wprowadza instytucję zgromadzenia obligatariuszy, przyznaje też zdolność emisji obligacji podmiotom zagranicznym i spółkom celowym, a także określa warunki emisji obligacji i obowiązki informacyjne z tym związane.

W trakcie prac nad ustawą nie uzyskały poparcia poprawki PiS umożliwiające emisję obligacji wieczystych Spółdzielczym Kasom Oszczędnościowo-Kredytowym. Przed przyjęciem takiej poprawki przestrzegała Komisja Nadzoru Finansowego, argumentując m.in., że niekontrolowane emisje obligacji zwiększałyby ryzyko związane z funkcjonowaniem kas.

Jerzy Żyżyński (PiS) wskazywał jednak, że SKOK-i zostały zobowiązane do podniesienia kapitału, tyle że nie mają do tego instrumentów. Obligacje wieczyste pozwoliłyby kasom uzyskać odpowiedni kapitał. Oświadczył, że posłowie jego klubu chcieliby poprzeć ustawę, ale w związku z uniemożliwieniem SKOK-om emitowania obligacji wieczystych, wstrzymają się od głosu.

Teraz nowe przepisy trafią do Senatu. Mają wejść w życie 1 lipca 2015 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Będzie łatwiej emitować obligacje. Sejm uchwalił nowe przepisy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl