SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Będzie pikieta w obronie dziennikarzy pracujących w Sejmie. „Pan Kuchciński chce ograniczyć obecność dziennikarzy”

Towarzystwo Dziennikarskie będzie protestować pod Sejmem przeciwko planowanym zmianom dotyczącym pracy sprawozdawców parlamentarnych. - Od 27 lat dziennikarze mieli możliwość nieskrępowanej pracy w Parlamencie, a tu nagle nie wiadomo dlaczego tę możliwość im się odbiera - mówi Jan Ordyński, wiceprezes Towarzystwa Dziennikarskiego.

fot. papArticle

Pikieta odbędzie się 15 grudnia o godz. 12.00 przed gmachem Sejmu. Jak powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Jan Ordyński, wiceprezes Towarzystwa Dziennikarskiego, ma ona być wyrazem protestu przeciwko zmianom dotyczącym pracy sprawozdawców parlamentarnych, które zamierza wprowadzić Kancelaria Sejmu.

- Organizujemy pikietę, bo pan Marek Kuchciński (marszałek Sejmu) chce drastycznie ograniczyć obecność dziennikarzy w Sejmie - tłumaczy Jan Ordyński. - Od 27 lat sprawozdawcy parlamentarni mieli możliwość nieskrępowanej pracy w Parlamencie, a tu nagle nie wiadomo dlaczego tę możliwość im się odbiera. Ich prawa chce się ograniczyć dość ekstremalnie, właściwie sprowadzić je do jakiegoś wspólnego pokoju, do którego będą mogli przychodzić parlamentarzyści, jeśli będą chcieli - zaznacza Ordyński. - To zupełnie wykolei pracę dziennikarzy, bo przypuszczam, że spora część rządzących nie będzie przychodziła, albo będzie przychodziła do tych, z którymi będzie chciała rozmawiać - konstatuje wiceprezes Towarzystwa Dziennikarskiego.

Przypomnijmy, że zmiany dotyczące pracy sprawozdawców parlamentarnych w Sejmie kierownictwo Kancelarii Sejmu planowało od wiosny br. Według wstępnych planów, pracownicy mediów mieli być pozbawieni wstępu na korytarze sejmowe i mogli przebywać tylko w pomieszczeniach zajmowanych do niedawna przez Straż Marszałkowską. Projekt ten skrytykowało środowisko dziennikarskie i Centrum Monitoringu Wolności działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. We wrześniu, po tym jak doszło do szarpaniny podczas konferencji prasowej marszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, zapowiedziano przyspieszenie prac nad nowymi regulacjami pracy dziennikarzy w Sejmie.

W listopadzie z inicjatywy Press Clubu w biurze marszałka Sejmu złożono list, pod którym podpisało się 28 redaktorów naczelnych z różnych mediów. Sygnatariusze krytycznie ocenili planowane zmiany.

Według projektu, biuro przepustek w Sejmie będzie przyznawać nową akredytację stałego sejmowego korespondenta. Zostanie ona przyznana dziennikarzom, którzy zajmują się tematyką prac parlamentu i często przebywają w Sejmie. Dziennikarze bez nowych akredytacji będą mieli wstęp tylko do budynku F, gdzie powstaje centrum medialne. Kancelaria Sejmu ograniczy również liczbę akredytowanych dziennikarzy na jedną redakcję. Obowiązywać ma także zakaz nagrywania polityków poza wyznaczonym miejscem.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Będzie pikieta w obronie dziennikarzy pracujących w Sejmie. „Pan Kuchciński chce ograniczyć obecność dziennikarzy”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
stach włosy między palcami
Lewaki tłamszą wolność wypowiedzi, zgromadzeń i obiegu informacji. Potem ukontentowane paszą brzuszki, oglądając rodeo w TV. Tylko po co tych lewaków z aktualnej waadzy pokazywać w mediach i robić im w ten sposób reklamę?
odpowiedź
User
michael
Tonący brzytwy się chwyta , Pis to parta bezczelnych ludzi , którzy uważają jakby wszystkie rozumy pozjadały a Duda to grzeczny służący kaczora
odpowiedź
User
Gamma
Sługus, który stanie przed Trybunałem Stanu. A ograniczenia skrytykowali dziennikarze od lewa do prawa.
PiS ma metody wyjęte rodem z PRLu, wyobraźmy sobie że nie jesteśmy w Unii, że jednak partnerzy zagraniczni nie patrzą na przejrzystość prawa...wtedy już dawno byłby stan wojenny i Macierewicz w mundurku w telewizji.
odpowiedź
User
B. Krzyk
Pisowski obłęd zatapia Polskę.
odpowiedź
User
Janek
To nie wy rządicie pismaki tylko RZĄD jak sama nazwa wskazuje. DAJCIE SPOKÓJ I ZASTOSUJCIE SIĘ DO POLECEŃ.
odpowiedź