SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Będzie rosła rola social mediów i wideo online w reklamie w 2020 roku (analiza)

W przyszłym roku marketerzy zwiększą wydatki na reklamę w internecie: wideo online, social media i podcasty, zdecydowana mniejszość zapowiada natomiast zredukowanie inwestycji w gazetach i czasopismach - wynika z najnowszej 6. edycji corocznego badania branży marketingowej Getting Media Right: Marketing in Motion firmy Kantar.

fot. Shutterstock.comArticle

Blisko połowa marketerów z całego świata (46 proc.) nie może pochwalić się jeszcze właściwą równowagą i synergiami pomiędzy mediami cyfrowymi i tradycyjnymi (offline), a trzy czwarte tej grupy (76 proc.) nadal ma problemy z pomiarem efektywności swoich działań w różnych kanałach komunikacji.

Internet górą w dół - reklama drukowana

W roku 2020 spodziewany jest znaczny wzrost wydatków na reklamę cyfrową. W ciągu najbliższego roku 84 proc. marketerów planuje zwiększyć inwestycje w reklamę wideo w internecie, 70 proc. zamierza zwiększyć wydatki na media społecznościowe, a 63 proc. decyduje się na podniesienie kwot wydatków na podcasty.

Odwrotnie ma być w mediach drukowanych – 70 proc. marketerów twierdzi, że zmniejszy wydatki na reklamy w czasopismach, a 66 proc. zamierza ograniczyć inwestycje w reklamę publikowaną w gazetach.

Eksperci Kantar wskazują, że pomimo przewidywanych wzrostów w segmencie reklamy internetowej wyzwaniem dla marketerów pozostaje pomiar efektywności mediów cyfrowych – pojawiają się tu swego rodzaju „białe plamy”, czyli na przykład tzw. „walled gardens” (zamknięte ekosystemy internetowe), co utrudnia zbadanie efektywności reklam kierowanych do odbiorców poprzez wiele kanałów komunikacji. Z tego powodu wielu reklamodawców nie dysponuje pełnymi danymi na temat efektywności swoich marek w różnych kanałach przekazu.

Krótkoterminowe wzrosty sprzedaży, długofalowy rozwój marek

W tegorocznej, już szóstej edycji raportu Getting Media Right przeanalizowano aktualny stan branży marketingowej w szybko zmieniającym się „połączonym” świecie. Raport opiera się na analizie wyników badania przeprowadzonego na próbie niemal 500 wysokich rangą menedżerów ds. marketingu z firm będących reklamodawcami, właścicielami mediów czy agencjami reklamowymi z całego świata.

Z raportu wyłania się obraz branży, która nadal różnicuje wykorzystanie różnych kontekstów mediowych, ale potrzebuje lepszej wiedzy o tym, jak połączenie pomysłów, treści i kanałów medialnych może przyczynić się do osiągania celów w zakresie krótkoterminowego wzrostu sprzedaży i długofalowego rozwoju marek.

Niemal wszyscy marketerzy (w tym 88 proc. przedstawicieli reklamodawców) dostrzegają obecnie, jak ważne jest osiągnięcie równowagi między krótkoterminowym wzrostem sprzedaży a budowaniem marki w perspektywie długofalowej. Nadal jednak tylko 54 proc. marketerów korzysta zarówno z pomiarów krótkofalowych, jak i długoterminowych. 38 proc. nadal bazuje wyłącznie na pomiarze wyników sprzedaży w krótkim okresie.

Z raportu wynika, że marketerzy nadal mają trudności z tworzeniem zintegrowanych kampanii. Jedna czwarta reklamodawców (25 proc.) nie zdołała zintegrować swoich działów marketingu, a 27 proc. z nich nie stworzyła zintegrowanych strategii komunikacyjnych w zakresie działań mediowych i pozamediowych.

Rośnie zainteresowanie narzędziami programmatic

Czterech na pięciu marketerów (80 proc.) stosuje obecnie narzędzia programmatic do wyboru grup docelowych dla prowadzonych kampanii komunikacyjnych. W roku 2020 wskaźnik ten ma szansę wzrosnąć do 90 proc. Nadal jednak prawie co trzeci reklamodawca nie jest przekonany, że kieruje swoją ofertę do właściwych odbiorców.

Większość przedstawicieli branży, tzn. prawie połowa agencji i niemal trzy czwarte reklamodawców, nie rozpoczęła jeszcze przygotowań do działalności w środowisku pozbawionym plików cookie. Wielu z nich wyraża obawy co do wpływu tej zmiany na sytuację w branży.

Prawie jedna trzecia reklamodawców nie ma pewności, czy dobrze rozumie wpływ kontekstu na komunikat marketingowy. Niemal dwie trzecie marketerów zgadza się, że niezbędne jest tworzenie treści niestandardowych, ale nadal brakuje wiedzy o tym, w jaki sposób kontekst wpływa na umieszczoną w nim kreację reklamową. Potrzebne są dalsze informacje, dzięki którym można byłoby stwierdzić, jak należy dostosowywać określone treści online do konkretnych kontekstów, aby poprawić odbiór przekazu reklamowego.

- Szybki wzrost wydatków na reklamę cyfrową nie jest zaskoczeniem, natomiast najnowsze badania wskazują, że marketerzy mają jeszcze przed sobą długą drogę, jeśli chodzi o pomiar kampanii wielokanałowych i udowodnienie poziomu zwrotu z inwestycji (ROI) - stwierdziła Jane Ostler, global head of media effectiveness w firmie Kantar. - W ciągu najbliższych 12 miesięcy w branży nastąpią ogromne zmiany w związku ze wzrostem znaczenia nowych kanałów, jak np. podcastów czy zaawansowanej telewizji oraz odchodzeniem od plików cookie. Nie pozostanie to z pewnością bez wpływu na targetowanie i pomiar skuteczności kampanii reklamowych przez reklamodawców. Marketerzy powinni dążyć do optymalnego wykorzystania obu elementów: muszą stworzyć system do monitorowania wpływu prowadzonych działań na wskaźniki biznesowe oraz wskaźniki dotyczące marek. Oznacza to konieczność harmonizacji narzędzi pomiarowych, zbudowania infrastruktury umożliwiającej pomiary w ramach zróżnicowanego marketing mix, a także konieczność zdobywania odpowiedniej wiedzy i insightów w celu poprawy efektywności we wszystkich kanałach komunikacji marketingowej - dodała.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Będzie rosła rola social mediów i wideo online w reklamie w 2020 roku (analiza)

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
radiow
Bedzie wielki BUUM na podcasty. Kolejna ściama bo tak naprawde ile w Polsce mamy wartościowych podcastów i jaka maja śłuchalność. No tak po kilka tys w porywach
odpowiedź
User
paff
Coś trzeba w Excela wpisać w zamian za wypadające reklamy w prasie i TV. Niestety socjal media już powoli się kończą więc trzeba będzie cyferkami czarować.
odpowiedź
User
Jsnnssn
Oby tylko ten okropny Facebook upadł! Ja nie mam Facebooka ale przeglądałem dzisiaj tam pewną publiczną stronę i żeby dojechać do posta dodanego ponad rok straciłem prawie pół godziny. Bo strona w tym Facebooku ciągnie się w nieskończoność. Nie rozumiem jak w tych czasach może istnieć tak prymitywna a zarazem popularna strona internetowa. Przypomina mi to publiczne fora internetowe z przed kilkunastu. Nie rozumiem czemu Facebook nie może zrobić strony 1 potem strony 2 itd. aż do strony koniec. A nie że ciągnie się w nieskończoność, a jak ktoś dodaje dużo postów to dojechanie do pierwszego zajmuje tyle czasu, że jest to prawie niemożliwe.
odpowiedź