SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Będzie strajk w TVP? Referendum przedłużone, w regionach wysoka frekwencja

Referendum strajkowe, które od ponad tygodnia trwa w Telewizji Polskiej, zostanie przedłużone, ale tylko w głównej siedzibie spółki w Warszawie. Frekwencja w kilku oddziałach terenowych TVP przekroczyła już 50 proc.

Będzie strajk w TVP? Referendum przedłużone, w regionach wysoka frekwencja

W referendum, którego inicjatorem jest Związek Zawodowy Pracowników Twórczych TVP Wizja, pracownicy mają się opowiedzieć, czy są za strajkiem w Telewizji Polskiej. W formie elektronicznej głosowanie rozpoczęło się w zeszłym tygodniu, natomiast głosowanie za pomocą tradycyjnych kart ruszyło we wtorek 17 września br.

Zgodnie z pierwotnym planem referendum zakończyło się w czwartek 19 września jedynie w oddziałach regionalnych TVP. W siedzibie głównej spółki w Warszawie głosowanie zostało przedłużone do poniedziałku do godz. 17.00. - Zdecydowaliśmy się na to ze względu na prośby ludzi, którzy przebywają na wyjazdach czy urlopach - mówi Wirtualnemedia.pl przedstawiciel Wizji.

Na razie nie znana jest dokładna frekwencja w referendum, ale Wizja dysponuje już danymi z kilku oddziałów terenowych. W TVP Szczecin frekwencja przekroczyła 55 proc., w TVP Wrocław - 73 proc., a w TVP Rzeszów -  80 proc. Dane te dotyczą tylko głosowania “papierowego”.

Referendum jest konsekwencją trwającego od czterech lat sporu zbiorowego między zarządem TVP a Wizją. Związkowcy sprzeciwiają się modelowi zatrudnienia w Telewizji Polskiej, w którym część obowiązków, które mogłyby wykonać osoby na stale zatrudniono, zlecano pracownikom zewnętrznym. Kulminacja konfliktu nastąpiła w ostatnim czasie w związku z ogłoszonym przez kierownictwo spółki planem reorganizacji kadrowej. Zakłada on, że ok. 550 pracowników etatowych (głównie dziennikarzy, a także grafików, montażystów i charakteryzatorów) jesienią br. ma zostać przeniesionych do wybranej w przetargu firmy zewnętrznej, gdzie zostanie im zagwarantowane zatrudnienie przez rok (więcej na ten temat).

Poparcie dla inicjatywy referendum wyraziło osiem innych organizacji związkowych, m.in. NSZZ “Solidarność”: Do strajku dojdzie, jeśli frekwencja w referendum przekroczy 50 proc., a większość głosujących zagłosuje za akcją protestacyjną. Obecnie w Telewizji Polskiej pracuje ok. 3,5 tys. pracowników etatowych. Wyniki referendum mają być znane w czwartek 26 września br.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Będzie strajk w TVP? Referendum przedłużone, w regionach wysoka frekwencja

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
e..., tam
Przenieśmy paraprezesa 60-cio lecia TVP i zarząd do firmy zewnętrznej, np. ATM-u. Nie rozpoczną własnej działalności gospodarczej, bo nic nie umieją.
47 11
odpowiedź
User
fan
a ja się zakochałem w agatce m. i "świat się kręci". co za wspaniały poziom audycji, jaka cudnma prowadząca, jakie pomysły realizacyjne, po prostu cudo....zupenie jak w audycji eli j.
A co do strajku, to se strajkujta, tylko zróbta strajk od 8 rano, pewno nikt nie przyjdzie, bo na woro "zasuwa" się od 12 do 15, a potem szlusssssss....
13 23
odpowiedź
User
Jania
Ja bym zwolniła wszystkich etatowych pracowników. Jak było dużo produkcji "na mieście" to brali etat i byli ciągle niedyspozycyjni. Jak teraz jest mało zleceń zewnętrznych to walczą o miejsca pracy. Obłuda.
21 24
odpowiedź
User
tak, tak
W du..ach im się poprzewracało. Chcieli by kasę za nic nie robienie?? Sam pracowałem tam kilka lat i widziałem jak nieroby dodstawały robotę po znajomości, pensje z sufitu a robili tyle co nic.. W dodatku wzajemne podgryzanie i atmosfera najgorsza z możliwych
25 17
odpowiedź
User
CHIASSE NAUSEABONDE
Oj będzie się działo, będzie się działo :-) a świat się (dalej kręci ) i kaska leci oj leci :-)
14 11
odpowiedź