SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Będzie wniosek o unieważnienie nowych tabel opłat za odtwarzanie muzyki i filmów

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego w najbliższych dniach złoży w Sądzie Rejonowym w Poznaniu wniosek o unieważnienie nowych tabel stawek za odtwarzanie muzyki i filmów w obiektach noclegowych. - Podczas tworzenia tych tabel naruszono zasady równości stron - mówi Krzysztof Wojtkiewicz, sekretarz generalny IGHP.

- Żadna z Organizacji Zbiorowego Zarządzania nie konsultowała ani nie negocjowała wysokości stawek czy kryteriów z hotelarzami. W sposób oczywisty została naruszona zasada kontradyktoryjności i równości stron. Stawki, które zatwierdzono w nowej tabeli, oznaczają dla hoteli minimum dwu-trzykrotny wzrost kosztów z tytułu użytkowania praw autorskich i pokrewnych. Zasady i kryteria, według których zostały one ustalone, są niejasne, nieznane hotelarzom bądź budzą szereg poważnych wątpliwości - twierdzi zarząd Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

Ostry sprzeciw ze strony środowisk hotelarskich związany jest z decyzją ministerialnej Komisji Prawa Autorskiego, która nową tabelę opłat za odtwarzanie muzyki i filmów zatwierdziła 10 lipca br. Do tej pory trzeba było podpisywać umowy z kilkoma różnymi organizacjami zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi jednocześnie, teraz sprawa ma być ułatwiona, ponieważ być może już od przyszłego roku opłaty będą wnoszone na rzecz maksymalnie dwóch organizacji. Mimo uproszczenia zasad wnoszenia opłat, zdaniem właścicieli obiektów noclegowych nowe stawki dla hoteli są zbyt wysokie (więcej na ten temat).

Obowiązek ponoszenia opłat za odtwarzanie przez każdą firmę, która w swojej działalności w jakikolwiek sposób wykorzystuje filmy lub muzykę, wynika z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów jest ścigane i wiąże się z groźbą pociągnięcia do odpowiedzialności karnej i cywilnej.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Będzie wniosek o unieważnienie nowych tabel opłat za odtwarzanie muzyki i filmów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl