SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Belgijskie gazety pozywają Google na 49 mln euro

Francuskojęzyczne gazety z Belgii skierowały do sądu pozew przeciwko Google o naruszenie praw autorskich. Domagają się od zarządzających wyszukiwarką 49 mln euro za publikowanie bez zgody - przez ostatnie 7 lat - artykułów ukazujących się wcześniej w prasie.

Belgijskie gazety pozywają Google na 49 mln euro

Copiepresse, organizacja zrzeszająca francuskojęzyczne gazety z Belgii, skierowała do sądu w Brukseli skargę na Google dotyczącą opublikowania w portalu artykułów ukazujących się w "Le Soir" i "La Libre Bélgique" bez uzyskania zgody osób, do których należą ich prawa autorskie. Sprawa dotyczy tekstów włączonych do Google Serach od 2001 roku oraz zamieszczanych w Google News od 2006 roku, kiedy ten dział popularnej wyszukiwarki wystartował w Belgii.

Belgijskie gazety domagają się od Google dokładnie 49,2 mln euro odszkodowania, co wynika z kalkulacji przeprowadzonej na ich zlecenie przez profesora z Uniwersytetu Libre w Brukseli. Proponują też zarządzającym wyszukiwarką wstępne zapłacenie już teraz 4 mln euro, zanim sąd rozpatrzy we wrześniu tą sprawę.

Przedstawiciele Google przyznają, że w portalu ukazały się nagłówki, fragmenty tekstów i pomniejszone zdjęcia z artykułów opublikowanych wcześniej w belgijskich gazetach. - Do tej pory nie otrzymaliśmy jednak żadnego sygnału od Copiepresse - ujawnił rzecznik prasowy wyszukiwarki. - Na razie złożyliśmy odwołanie do orzeczenia sądowego z ubiegłego roku - dodał.

W lutym 2007 roku sąd uznał, że Google musi usunąć ze swoich stron artykuły opublikowane tam bez zgody właścicieli ich praw autorskich.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Belgijskie gazety pozywają Google na 49 mln euro

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl