SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Belka i Rostowski: Inflacja będzie mniejsza po wygaśnięciu czynników zewnętrznych

Wygaśnięcie zewnętrznego impulsu cenowego będzie prowadzić do samoczynnego powrotu wskaźnika cen w okolice celu inflacyjnego (2,5% r/r), napisano w komunikacie po spotkaniu prezesa Narodowego banku Polskiego (NBP) Marka Belki i ministra finansów Jacka Rostowskiego.

Belka i Rostowski: Inflacja będzie mniejsza po wygaśnięciu czynników zewnętrznych

"Pomimo obecnego wzrostu wskaźnika cen dóbr i usług konsumpcyjnych, inflacja bazowa, to znaczy wskaźnik inflacji po wyłączeniu cen żywności i cen energii, ukształtowała się na poziomie 2% r/r w marcu. Zatem wygaśnięcie zewnętrznego impulsu cenowego będzie prowadzić do samoczynnego powrotu wskaźnika cen w okolice celu inflacyjnego" - napisano w komunikacie, opublikowanym przez NBP.

W komunikacie podkreślono, że w takich warunkach polityka pieniężna powinna zapobiegać utrwalaniu się podwyższonej inflacji powodowanej przez zewnętrzne szoki inflacyjne.

"Podjęte w styczniu i kwietniu przez RPP decyzje o podwyżkach stóp procentowych sprzyjały ograniczeniu oczekiwań inflacyjnych i równocześnie stanowiły sygnał o rozpoczęciu cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Skala i tempo przyszłych podwyżek stóp procentowych jest uzależniona, z jednej strony, od ryzyka wzrostu presji płacowej i inflacyjnej, z drugiej strony od trwałości ożywienia gospodarczego w Polsce i poprawy sytuacji na rynku pracy" - czytamy dalej w komunikacie.

Inflacja konsumencka wyniosła w marcu 4,3% r/r (wobec oczekiwanych 3,9% i w porównaniu do 3,6% w lutym). W reakcji na te dane część członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) zasygnalizowała konieczność podniesienia stóp procentowych już na posiedzeniu 10-11 maja, wspierając tym samym oczekiwania rynkowe. Jednak Belka podkreślał później, że RPP nie kieruje się danymi z jednego miesiąca.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Belka i Rostowski: Inflacja będzie mniejsza po wygaśnięciu czynników zewnętrznych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl