SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Belka: NBP ani polska polityka pieniężna nie potrzebuje rewolucji

Bank centralny ani polska polityka pieniężna nie potrzebuje rewolucji, trzeba tylko dać silny sygnał dla uczestników rynku, że polska gospodarka jest stabilna, wynika z czwartkowej wypowiedzi nowo wybranego prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Marka Belki. W jego ocenie wszelkie dotychczasowe spory z rządem zostaną zakończone bardzo szybko.

Belka: NBP ani polska polityka pieniężna nie potrzebuje rewolucji

"Myślę, że bank ani polska polityka pieniężna nie potrzebuje rewolucji, trzeba tylko dać silny sygnał dla uczestników rynku, że złoty jest stabilny, że polska gospodarka jest stabilna, że istnieje wola współpracy miedzy niezależnym NBP a wszystkimi innymi władzami polskimi. Czasy są trudne, można nawet powiedzieć niepewne, więc w takiej sytuacji pokazanie jedności jest bardzo ważnym sygnałem, który może pomóc stabilizować naszą walutę i sprzyjać utrzymaniu bardzo dobrej opinii o polskiej gospodarce" - powiedział dziennikarzom w kuluarach Sejmu Belka.

Przyszły prezes NBP dodał także, że przesadą jest opisywanie stosunków na linii jako konflikt NBP-rząd jest przesadą. W jego ocenie wszystkie spory są na dobrej drodze do rozwiązania lub wręcz zakończone.

"Na przykład kwestia zysku NBP już nie będzie przedmiotem mojego zmartwienia. Natomiast w sprawie elastycznej linii kredytowej też jest bardzo zbliżone stanowisko i po prostu trzeba to zrobić/. Nie trzeba specjalnego pomysłu, trzeba mieć dobrą wolę" - zapewnił nowy szef NBP.

Wcześniej w czwartek Sejm wybrał Marka Belkę na nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP). Za jego wyborem głosowało 253 posłów, przeciw było 184, nikt się nie wstrzymał.

Kandydaturę Belki zgłosił w końcu maja pełniący obowiązki prezydenta, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Wkrótce potem Belka zrezygnował ze stanowiska dyrektora Departamentu Europejskiego MFW. Jego kandydatura, a raczej jej zgłoszenie w przeddzień wyborów prezydenckich wzbudziła sporo kontrowersji w Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD), ale ostatecznie Lewica poparła Belkę. Natomiast Prawo i Sprawiedliwość (PiS) oraz w Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) od początku było przeciwne wyborowi nowego prezesa NBP z rekomendacji osoby pełniącej obowiązki głowy państwa, a nie Prezydenta z demokratycznym mandatem całego społeczeństwa. W czasie debaty sejmowej oba kluby oficjalnie opowiedziały się przeciw kandydaturze Marka Belki, a szczególnego znaczenia nabiera fakt, że w imieniu klubu PSL występował wicepremier i minister gospodarki, Waldemar Pawlak.

Zgodnie z art. 9. ustawy o NBP prezes banku centralnego jest powoływany i powoływany przez Sejm na wniosek Prezydenta. Jego kadencja wynosi 6 lat, ale ta sama osoba nie może być prezesem NBP dłużej niż przez dwie kolejne kadencje.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Belka: NBP ani polska polityka pieniężna nie potrzebuje rewolucji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl