SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

"Bad Luck Banging or Loony Porn" Radu Jude ze Złotym Niedźwiedziem dla najlepszego filmu na festiwalu Berlinale

"Bad Luck Banging or Loony Porn" w reżyserii Radu Jude otrzymał w piątek podczas finału części branżowej 71. Berlinale Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu. "To film rozbudowany i jednocześnie dziki, inteligentny i dziecinny, żywy i nieprecyzyjny w najlepszym znaczeniu tego słowa" - uznało jury.

Article

Laureatów 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie ogłoszono na kanale wydarzenia na YouTubie.

Złotym Niedźwiedziem dla najlepszego filmu doceniono "Bad Luck Banging or Loony Porn" w reżyserii Radu Jude. To opowieść o nauczycielce, która z myślą o swoim partnerze nagrywa sekstaśmę. Pewnego dnia nagranie wydostaje się na światło dzienne, a kobieta zostaje zidentyfikowana przez swoich uczniów. Rodzice młodzieży zaczynają domagać się jej zwolnienia. Historia zamienia się w okraszoną humorem debatę o seksie, uprzedzeniach, szowinizmie i groteskowych teoriach spiskowych. Obraz powstawał w trakcie pandemii koronawirusa i do niej także nawiązuje.

Jak podkreśliło jury, główna nagroda trafiła do produkcji, która ma "rzadką cechę trwałego dzieła sztuki", a także "prowokuje ducha naszych czasów, wzywa go na pojedynek". "Jest to film rozbudowany i jednocześnie dziki, inteligentny i dziecinny, geometryczny, żywy i nieprecyzyjny w najlepszym znaczeniu tego słowa. Atakuje widza, wywołuje w nim niezgodę, ale nie pozostawia nikogo obojętnym" - stwierdzono w uzasadnieniu werdyktu.

Srebrny Niedźwiedź - Wielka Nagroda Jury powędrował do "Wheel of Fortune and Fantasy" Ryusuke Hamaguchiego, czyli opowieści o nieoczekiwanym spotkaniu, trójkącie miłosnym i pułapce uwodzenia. "Tam gdzie zwykle kończą się słowa, dialogi tego filmu dopiero się zaczynają, a my zdumieni zadajemy sobie pytanie: +jak głęboko może to jeszcze zajść?+. Słowa Hamaguchiego to muzyka" - czytamy w werdykcie. Natomiast Srebrny Niedźwiedź - Nagroda Jury trafił do twórców dokumentu "Mr Bachmann and His Class" Marii Speth za "pokazanie, ile można zdziałać dzięki okazywaniu innym szacunku, nawiązywaniu szczerego dialogu, a także dzięki magii, którą mają w sobie wszyscy wielcy nauczyciele".

Najlepszym reżyserem okazał się Denes Nagy, uhonorowany za swoją debiutancką fabułę "Natural Light". "Twórca tego obrazu wojny przypomina nam o konieczności wyboru między postawą bierną a wzięciem odpowiedzialności" - wskazało jury. Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszy scenariusz przyznano Hongowi Sangsoo za "Introduction", czyli czarno-białą, kameralną historię o dorastaniu i poszukaniu w życiu własnej drogi, która w ocenie jurorów "ujawnia ukrytą dotąd prawdę o ludzkim życiu". Z kolei za wybitne osiągnięcia artystyczne uhonorowano Yibrana Asuada za "mistrzowską koncepcję montażu +A Cop Movie+ w reżyserii Alonso Ruizpalaciosa". "Montaż umiejętnie dekonstruuje wielowarstwowość rzeczywistości i języka, skłaniając do refleksji nad jedną z najbardziej kontrowersyjnych instytucji w Meksyku" - stwierdzono w werdykcie.

Tegoroczna odsłona Berlinale jest pierwszą, w której zniesiono kategorie płciowe w nagrodach aktorskich. Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą rolę pierwszoplanową w "I'm Your Man" Marii Schrader otrzymała Maren Eggert. Jury wyróżniło ją za kreację singielki, która w ramach eksperymentu naukowego zgadza się zamieszkać na trzy tygodnie z robotem imitującym idealnego partnera. Laureatką nagrody za najlepszą rolę drugoplanową została Lilla Kizlinger za "oczarowujący, skłaniający do myślenia" występ w "Forest - I See You Everywhere" Bence'a Fliegaufa.

W jury konkursu głównego znaleźli się laureaci Złotego Niedźwiedzia z poprzednich lat: irański reżyser Mohammad Rasoulof (twórca nagrodzonego w ub.r. "Zło nie istnieje"), izraelski reżyser Nadav Lapid ("Synonimy", 2019), rumuńska reżyserka Adina Pintilie ("Touch Me Not", 2018), węgierska reżyserka Ildikó Enyedi ("Dusza i ciało", 2017), włoski reżyser Gianfranco Rosi ("Fuocoammare. Ogień na morzu", 2016), a także bośniacka reżyserka Jasmila Žbanić ("Grbavica", 2006).

Podczas streamingu poznaliśmy również laureatów sekcji Encounters, która ma wspierać nowe głosy w kinie. Najlepszym filmem w tym konkursie okazał się "We" Alice Diop. Za reżyserię uhonorowano Ramona Zürchera i Silvana Zürchera za "The Girl and The Spider", a także Denisa Cote za "Social Hygiene". Nagroda specjalna jury powędrowała do "Taste" Leo Bao, a wyróżnienie - do "Rock Bottom Riser" Ferna Silvy.

Zwycięzców w sekcji Encounters wyłoniło jury w składzie: francuska programerka Florence Almozini, dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Mar del Plata w Argentynie Cecilia Barrionuevo oraz niemiecki publicysta Diedrich Diederichsen.

Część branżowa 71. Berlinale zakończyła się w piątek. W czerwcu organizatorzy planują zorganizować pokazy w kinach dla publiczności. Wtedy także odbędzie się uroczystość wręczenia statuetek.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Bad Luck Banging or Loony Porn" Radu Jude ze Złotym Niedźwiedziem dla najlepszego filmu na festiwalu Berlinale

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl