SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UOKiK zajmie się skargami na Bestcena.pl i Dragonist.pl. „Oferują najem zamiast sprzedaży elektroniki”

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał ostrzeżenie dotyczące firm, które sugerują sprzedaż sprzętu elektronicznego, a tak naprawdę oferują jedynie wynajem takich urządzeń. Regulator otrzymał wiele skarg na sklepy internetowe Bestcena.pl i Dragonist.pl.

W komunikacie UOKiK poinformował, że w przesyłanych skargach konsumenci zwracają uwagę, że serwisy Bestcena.pl i Dragonist.pl mogą stosować niedozwolone zapisy oraz wprowadzać w błąd co do charakteru zawieranej umowy - czyli wynajęcia sprzętu elektronicznego, a nie sprzedaży.

Regulator podkreślił, że właścicielami obu e-sklepów są firmy zarejestrowane w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych.

UOKiK ostrzega konsumentów, analizuje działania Bestcena.pl i Dragonist.pl

- Uważajmy na podmioty, które wynajmują sprzęt zamiast zawierać z nami umowę jego sprzedaży. UOKiK przeanalizuje regulaminy i zasady działania wymienionych powyżej sklepów internetowych - zapowiada Tomasz Chróstny, prezes UOKiK-u.

Urząd zwraca uwagę, że w przypadku najmu konsument stanie się właścicielem telefonu dopiero, gdy zdecyduje się go wykupić. Problemy może powodować to, że nie wiadomo m.in. jak zachowa się firma wynajmująca, gdy sprzęt zostanie uszkodzony lub skradziony.

UOKiK radzi konsumentom, żeby dokładnie zapoznali się z regulaminem przed złożeniem zamówienia i uważnie przeczytali informacje pojawiające się podczas zakupu. Uwagę powinny wzbudzić informacje o tym, że konsument staje się np. „najemcą” telefonu lub płaci „czynsz”, a nie uiszcza cenę zakupu.  

Bezpłatną pomoc prawną dla konsumentów świadczą rzecznicy konsumentów, organizacje konsumenckie oraz Inspekcja Handlowa.

Dołącz do dyskusji: UOKiK zajmie się skargami na Bestcena.pl i Dragonist.pl. „Oferują najem zamiast sprzedaży elektroniki”

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TeeS
Kodeks Cywilny:
"Art. 535. Pojęcie umowy sprzedaży
§ 1. Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę."

Bestcena sprzedaje produkty:
"Złożenie zamówienia przez Klienta oznacza wybór Produktów znajdujących się w asortymencie Sklepu internetowego w chwili złożenia zamówienia, zgodnie z ich opisem i ceną oraz złożenie Sprzedającemu oferty zawarcia umowy kupna-sprzedaży tych Produktów w rozumieniu odpowiednich przepisów prawa cywilnego."

Bestcena produktem nie nazywa wynajmu:
"Produktach - należy przez to rozumieć wszelkie towary będące w asortymencie sprzedaży Sprzedającego, poprzez Sklep, a w tym:
a) towary fabrycznie nowe z oryginalnym kompletem akcesoriów, zapakowane przez producenta, nieposiadające simloca czy też brandingu operatora (wyjątki są wyraźnie zaznaczone w opisie i nazwie produktu) ,
b) towary używane, tzn. z oznaczeniem w nazwie „outlet”. Są to Produkty, które mają otwarte opakowanie, mogą mieć zdjęte folie ochronne i rozpakowane akcesoria."


Skąd pomysł że to może być wynajem?
odpowiedź
User
ekspert
skad info ze dragonist.pl wynajmuje przedmioty? co do bestceny to prawda ale dragonist? sugerowalbym edycje artykułu bo wprowadza w blad i naraża was na ewentualny pozew. W regulaminie dragonist niema ani slowa o najmie w przeciwieństwie do bestceny. Ponadto kolejna nieprawdziwa informacja, ze jakoby Dragonist jest z USA - bo oni również są z UK.
odpowiedź
User
Alex
Na dokumencie zwanym faktura faktycznie jest napis kaucja. Niestety nie ma kwoty czynszu lub jakich kolwiek opłat dodatkowych. Gdyby nie artykuł nie zwróciła bym uwagi że to kaucja. Niestety dragonist nie odpowiada na maile o chęci odstąpienia od umowy ani nie podaje wyjaśnień . Regulamin sklepu dla zwykłego człowieka wydaje się oczywisty i wydaje się że dokonuje transakcji zakupu np telefonu. Po ukrywane są linki do innych pod regulaminów które nie otwierają się!!. Pare dni temu zanim wybuchła bomba obestcenie kupiłam tam telefon. Nie był jakiś drastycznie tańszy. Dopiero teraz doczytałam że to kaucja ale nie ma informacji na tej faktur ze o żadnych innych opłatach czy czynszu!!
odpowiedź