SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bezprzewodowy Zamość

Bezprzewodowy szybki dostępu do internetu

Ponad 600 mieszkańców Zamościa i najbliższych okolic może korzystać z bezprzewodowego, szybkiego dostępu do internetu. Firma Cyberbajt zmodernizowała i rozbudowała bezprzewodową sieć dostępową. Wdrożyła rozwiązanie oparte na urządzeniach Tsunami MP.11a firmy Proxim Corporation, oferowanych przez Veracomp. Z bezprzewodowej sieci korzystają zarówno osoby prywatne, jak i firmy.

Proxim Corporation - lider w dziedzinie rozwiązań WiFi klasy enterprise oraz adresowanych dla dostawców Internetu (ISP). Od 1979 roku dostarcza rozwiązania dla przedsiębiorstw, sektora usług i instytucji publicznych, a także użytkowników domowych wymagających bezpiecznej komunikacji bezprzewodowej.
Veracomp S.A. - specjalizowany dystrybutor rozwiązań informatycznych. Skupia się na pięciu obszarach technologicznych: sieci, bezpieczeństwo, serwery, pamięci masowe i peryferia. Lider na rynku dystrybucji IT w zakresie doradztwa technicznego. Pierwszy dystrybutor w Polsce, który posiada zaawansowany system pomocy technicznej przed sprzedażą (CallCenter) i po sprzedaży (Helpdesk). Jako jedyny oferuje usługi integracyjne, doradztwa technicznego i logistyki serwisowej do dalszej odsprzedaży.
Cyberbajt - dostawca kompleksowych rozwiązań dla bezprzewodowych sieci komputerowych 2,4 i 5GHz. Firma zajmuje się sprzedażą anten i urządzeń radiowych, projektowaniem sieci, konfiguracją urządzeń i bram dostępowych oraz wsparciem technicznym. Na terenie Zamościa Cyberbajt dostarcza usługi internetowe drogą bezprzewodową.

W Zamościu działa wiele sieci bezprzewodowych pracujących w paśmie 2,4 GHz. Pasmo to jest maksymalnie wykorzystywane. Zakłócenia powodują zmniejszenie zasięgu punktów dostępowych oraz pogorszenie jakości transmisji. Na terenie miasta funkcjonuje kilka stacji bazowych. Do każdej z nich doprowadzone jest stałe łącze do internetu. Utrzymanie takiego rozwiązania jest kosztowne, szczególnie ze względu na dzierżawę oddzielnych łącz internetowych. Biorąc pod uwagę przyszłe potrzeby użytkowników oraz plany zwiększenia zakresu usług, powstała koncepcja połączenie stacji bazowych bezprzewodową siecią szkieletową, pracującą w paśmie 5GHz.

"Potrzebowaliśmy rozwiązania, które umożliwiłoby tworzenie stacji bazowych 802.11b w miejscach, do których nie można doprowadzić stałego łącza do internetu. Rozwiązania, które pozwoliłoby na scentralizowanie zarządzania oraz obniżenie kosztów instalacji i utrzymania."- mówi Paweł Skiba, Kierownik Działu Sieci Bezprzewodowych w firmie Cyberbajt.

Jako rozwiązanie odpowiadające potrzebom rozbudowy sieci WLAN w Zamościu, Cyberbajt wybrał urządzenia firmy Proxim - Tsunami MP.11a.

"W miarę rozbudowy naszej sieci bezprzewodowej coraz bardziej oczywisty stawał się fakt, że potrzebujemy możliwości połączenia wszystkich punktów dostępowych 802.11b. Konieczna była budowa szybkiego i niezawodnego bezprzewodowego szkieletu sieci. Protokoły z rodziny  802.11a/b/g nie były zaprojektowane do takich celów, więc zastosowanie ich byłoby mało efektywne. Jednocześnie korzystanie z płatnego pasma licencjonowanego znacznie podniosłoby koszty eksploatacji sieci. Przeprowadzone testy utwierdziły nas w przekonaniu, że Tsunami MP.11a. jest rozwiązaniem, którego poszukiwaliśmy." - mówi Paweł Skiba.

Tsunami MP11.a jest systemem punkt - wielopunkt przeznaczonym do budowy rozległych sieci bezprzewodowych WWAN (Wireless Wide Area Networks) w paśmie wolnym od opłat licencyjnych: 5,47 - 5,725GHz. Umożliwia też w prosty sposób rozszerzenie sieci lokalnej, tworząc sieć radiową o zasięgu nawet do 12 km w promieniu od stacji bazowej. Przeznaczony jest dla wielu zastosowań takich jak transmisja danych, szerokopasmowy dostęp do internetu czy monitoring. Pozwala również na szybkie i ekonomiczne tworzenie połączeń między sieciami korporacyjnymi. Tsunami MP11.a posiada Certyfikat Zgodności wydany przez Laboratorium Badań Radiokomunikacyjnych Instytutu Łączności.

System Tsunami MP.11a składa się ze stacji bazowej BSU oraz stacji klienckich SU i RSU. Stacja kliencka RSU może obsługiwać maks. 8 stacji użytkowników, natomiast stacja SU nie ma ograniczeń w ilości obsługiwanych użytkowników. Tsunami MP.11a może pracować w dwóch trybach. W pierwszym z nich, stacja bazowa jest niewidoczna dla użytkowników i pełni funkcję klasycznego mostu radiowego między sieciami. W drugim trybie Tsunami MP.11a pełni rolę bezprzewodowego routera.

Wdrożenie systemu Tsunami MP.11a przebiegało w kilku etapach. Zainstalowanie urządzeń odbyło się na zasadzie 'szybkiej instalacji', cała struktura powstała w ciągu kilku dni. Stworzony szkielet działał przez pewien okres bez obciążenia. W tym czasie testowana była jego niezawodność i przepustowość. Gdy testy wypadły zgodnie z oczekiwaniami, do szkieletu zostało podłączone symetryczne łącze telekomunikacyjne o przepustowości 8 Mb/s. Następnie wszyscy użytkownicy zostali przełączeni do nowej struktury. Kolejnym planowanym etapem modernizacji sieci jest likwidacja wielu dotychczasowych serwerów, które stały w różnych punktach miasta. Zostaną one zastąpione jednym, centralnym serwerem co ułatwi zarządzanie całością.

"Obecnie szkielet sieci zapewnia dostęp do internetu dla ponad 600 użytkowników. Urządzenia pracują stabilnie i efektywnie.- mówi Paweł Skiba - Myślę, że nakłady poniesione na budowę szkieletu zwrócą się bardzo szybko w postaci zadowolenia naszych klientów."

Rozwiązanie Tsunami MP.11a umożliwiło budowę bezprzewodowej sieci i dostęp do internetu dla ponad 600 użytkowników. Szkielet sieci bezprzewodowej wykorzystuje pasmo 5 GHz, które jest w znacznie mniejszym stopniu narażone na zakłócenia niż pasmo 2,4 GHz. Umożliwia tworzenie stacji bazowych 802.11b w miejscach, w których nie jest możliwe zainstalowanie stałego łącza. Poszczególne stacje bazowe nie wymagają instalacji bram dostępowych czy routerów, dzięki temu znacznie obniżają się koszty budowy stacji. Połączenie wszystkich stacji bazowych w jedną strukturę pozwala wykorzystać jedno łącze internetowe o dużej przepustowości. Koszt dzierżawy jednego dużego łącza jest znacznie niższy niż kilku łącz o mniejszej przepustowości. Dzięki scentralizowaniu struktury sieci, znacznie łatwiejsze jest także administrowanie.

Powstała struktura szkieletowa zapewnia możliwość dalszej rozbudowy oraz uruchomienie nowych usług np. VoIP. Zwiększa również konkurencyjność usług świadczonych przez Cyberbajt. Struktura zapewnia użytkownikom większą przepustowość oraz zmniejszenie czasu transmisji pakietów IP, co jest szczególnie istotne dla amatorów gier internetowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bezprzewodowy Zamość

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl