SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bezrobocie w Polsce wzrosło. Nie będzie już tak łatwo znaleźć pracę

W ubiegłym roku, wobec braków pracowników, pracodawcy, byli skłonni zatrudniać osoby bez koniecznych kwalifikacji i doszkalać ich na własnych koszt. W tym roku to zjawisko może zostać ograniczone.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Komentarz Moniki Fedorczuk, ekspertki Konfederacji Lewiatan

Według danych GUS bezrobocie w styczniu 2020 roku wyniosło 5,5% i wzrosło w porównaniu z grudniem 2019 roku o 0,3 pkt proc. Poziom wzrostu bezrobocia na przełomie roku jest typowy dla tego okresu. W stosunku do stycznia 2019 roku jest to mniej o 0,6 pkt proc. Rok wcześniej stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła 6,1%.

Liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne wyniosła w końcu stycznia 2020 r. 922,2 tys., w stosunku do grudnia liczba bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy wzrosła o 55,8 tys., co może mieć związek z zakończeniem programów aktywizacyjnych finansowanych ze środków Funduszu Pracy. W stosunku do roku ubiegłego liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne w styczniu tego roku jest mniejsza o 100,9 tys.

Stopa bezrobocia jest niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, co oznacza że rok 2019 był korzystny dla osób, które poszukiwały pracy. Wobec istotnych braków pracowników odczuwanych przez pracodawców, byli oni skłonni zatrudniać osoby bez koniecznych kwalifikacji i doszkalać ich na własnych koszt. Obecnie tendencja ta może zostać częściowo ograniczona w wyniku znacznego podniesienia płacy minimalnej i przyspieszenia procesów automatyzacji w polskich przedsiębiorstwach. Te dwa procesy mogą wypychać  z rynku pracy osoby o nieaktualnych kwalifikacjach lub bez kwalifikacji zawodowych.

Najbliższe miesiące będą wskaźnikiem tego na ile możemy się spodziewać odwrócenia trendów na rynku pracy. Z uwagi na sytuację demograficzną Polski raczej nie grozi nam scenariusz powrotu do dwucyfrowego bezrobocia, ale osiągnięcie zakładanej w projekcie budżetu stopy bezrobocia na koniec 2020 na poziomie 5,1% może wymagać dodatkowych działań aktywizacyjnych, bardziej kompleksowych od dotychczas stosowanych przez powiatowe urzędy pracy.

 

Dołącz do dyskusji: Bezrobocie w Polsce wzrosło. Nie będzie już tak łatwo znaleźć pracę

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xyz
A ile wynosi bezrobocie rzeczywiste? Tzn. wszyscy niemający pracy, a nie tylko zarejestrowani w urzędach pracy?
odpowiedź
User
Samanta
Moim zdaniem nie ma się też co załamywać, bo jednak coś musimy robić. I może kolorowo nie jest, to przeciez są firmy które ciągle rekrutują. Wystarczy spojrzec na zakładkę kariera medicover. Firma szuka pracowników i to nie tylko lekarzy. Usługi muszą iść swoim torem, wiec potrzebni są i pracownicy biurowi, recepcjoniści, ludzie do call center itd. Trzeba po prostu odwiedzac od czasu do czasu ich stronę
odpowiedź