SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bezrobocie w lipcu będzie trochę niższe niż czerwcowe 11,8 proc.

Poziom bezrobocia w lipcu lekko spadnie wobec czerwca, kiedy według szacunków resortu pracy stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 11,8%, wynika z wypowiedzi minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak. W jej ocenie, trudno jednak będzie na koniec roku osiągnąć zapisane w wieloletnim planie finansowym 10,9%.

"Spodziewamy się, że wskaźnik bezrobocia w lipcu wobec czerwca może jeszcze trochę zmaleć, ale jesienią poziom bezrobocia zwykle u nas rośnie. Zapisany w wieloletnim planie finansowym państwa wskaźnik bezrobocia na ten rok jest mniej więcej taki, jak teraz się utrzymuje. I to będzie bardzo trudne do utrzymania" - powiedziała Fedak w Programie 3 Polskiego Radia.

Fedak przyznała, że na początku roku była większą optymistką i liczyła na spadek bezrobocia do poziomu 9,9%. Jednak kolejne miesiące nieco to zweryfikowały.

"Mówiłam, że spadek bezrobocia jest możliwy, ale zależy to od wzrostu PKB. Miejsca pracy się tworzy dopiero wtedy, gdy wzrost PKB wynosi ok. 4%. A uzyskanie takiego wzrostu w dłuższym czasie jest niezwykle trudne" - wyjaśniła minister pracy.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował w czerwcu, że stopa bezrobocia w maju wyniosła 12,2% wobec 12,6% w kwietniu. Natomiast wiceminister pracy Czesława Ostrowska szacuje, że bezrobocie w czerwcu wyniosło 11,8%. Dane o stopie bezrobocia w czerwcu GUS poda we wtorek, 26 lipca.

Dołącz do dyskusji: Bezrobocie w lipcu będzie trochę niższe niż czerwcowe 11,8 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl