SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

BGK ma umowę z MSP, która pozwoli utrzymać bezpieczny współczynnik wypłacalności

Bank Gospodarstwa Krajowego zawarł ze Skarbem Państwa porozumienie o współpracy w zakresie wspólnego wykonywania uprawnień właścicielskich wynikających z posiadanych akcji PKO BP, poinformował bank w komunikacie w czwartek.

"Bank Gospodarstwa Krajowego(…)posiadający 128.102.731 akcji Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego SA serii D 21 kwietnia 2010 r. zawarł ze Skarbem Państwa, posiadającym 512.406.277 akcji, stanowiących 40,99% w kapitale zakładowym spółki dających prawo do 512.406.277 głosów na walnym zgromadzeniu, które to głosy stanowią 40,99% głosów posiadanych przez wszystkich akcjonariuszy spółki, porozumienie o współpracy w zakresie wspólnego wykonywania uprawnień właścicielskich wynikających z posiadanych akcji spółki" - podał bank w komunikacie.

Jesienią ubiegłego roku BGK kupił od Skarbu Państwa prawa poboru, a następnie objął 128 mln akcji (10,25% kapitału) PKO BP, z 250 mln papierów jakie trafiły na rynek. Emisja zakończyła się sukcesem, a zamiast planowanych 5,0 mld zł, do PKO BP trafiło 5,5 mld zł.

Z informacji "Pulsu Biznesu" wynika, że portfel akcji PKO BP, należący do BGK spowodował, że bank tracił możliwość rozwijania akcji kredytowej wraz ze wzrostem kursu akcji największego banku w Polsce.

"Przy stałym poziomie kapitału, każdy wzrost ceny akcji PKO BP sprawia, że współczynnik wypłacalności się kurczy. Z naszych informacji wynika, że każda złotówka w górę obniża poziom współczynnika w BGK aż o 0,5%. Obecnie waha się on w banku w granicach 9%. To wciąż bezpieczny poziom, ale bardzo mocno ogranicza on możliwości biznesowe banku" - podał "PB"

Współczynnik adekwatności kapitałowej jest wyliczany poprzez podzielenie kapitału banku przez aktywa ważone ryzykiem. Minimalny wymagany poziom współczynnika wypłacalności wynosi 8%. Waga ryzyka jest różna (od 0% do 100% w zależności od ratingu emitenta), a według informacji "PB" dla akcji PKO BP wynosi 20%.

Według gazety, propozycja resortu finansów zakłada, żeby Skarb Państwa wziął we współzarządzanie portfel akcji, co zmniejszyłoby nacisk na współczynnik wypłacalności. Nieoficjalnie wzrósłby on wówczas do 12%.

W innym czwartkowym raporcie PKO BP podał, że otrzymał zawiadomienie od BGK, w którym bank poinformował, że nie ma zamiaru dalszego zwiększania udziału w ogólnej liczbie głosów w okresie 12 miesięcy od dnia złożenia zawiadomienia oraz, że podmioty zależne od BGK nie posiadają akcji banku.

Dołącz do dyskusji: BGK ma umowę z MSP, która pozwoli utrzymać bezpieczny współczynnik wypłacalności

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl