SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

BGŻ BNP Paribas, BZ WBK i Bank Millennium na celowniku UOKiK. Niejasne zasady ustalania kursów walut?

UOKiK wszczął postępowania o uznanie za niedozwolone klauzul stosowanych przez banki BGŻ BNP Paribas, BZ WBK i Bank Millennium. Działania regulatora dotyczą niejasnych zasad ustalania kursów walut.

UOKiK przeanalizował stosowane przez BGŻ BNP Paribas, BZ WBK i Bank Millennium wzorce umów dotyczące kredytów i pożyczek hipotecznych w walutach obcych.

Postępowania zostały wszczęte w lutym i marcu 2017 r. po sygnałach otrzymanych od konsumentów. Wątpliwości wzbudziły postanowienia dotyczące sposobu określania wysokości kursów walut obowiązujących w bankach. Są one nieprecyzyjne, ustalane dowolnie – np. w oparciu o "średni kurs walutowy na rynku międzybankowym" (BZ WBK, BGŻ BNP Paribas), który nie jest zdefiniowany w żadnych przepisach. Co więcej, klient nie wie, gdzie dokładnie powinien szukać stawek, ponieważ postanowienia odsyłają do serwisu Reuters (BZ WBK, Bank Millennium), nie precyzując o którą dokładnie stronę chodzi, bądź też innych płatnych i dostępnych tylko dla banków systemów (BGŻ BNP Paribas).

Banki odsyłają też konsumentów do tabel, które same sporządzają. Jednak nie określają kiedy i ile razy dziennie będą sporządzane oraz publikowane. Kredytobiorca nie wie, po którym konkretnie kursie bank przeliczy ratę. Zgodnie z kwestionowanymi postanowieniami, tabele są publikowane w każdy dzień roboczy, co najmniej raz dziennie.

- Każdy bank, ustalając kursy walut obcych niezbędne dla obliczania wysokości rat, musi opierać się na kryteriach, które klient może samodzielnie zweryfikować, nie sięgając do płatnych serwisów czy innych niedostępnych źródeł. Koszty, które konsument ponosi, powinny być oparte na zrozumiałych dla niego kryteriach - stwierdził Marek Niechciał, prezes UOKiK.

UOKiK wszczął postępowania o uznanie za niedozwolone postanowień stosowanych przez ww. banki. Mogą one zakończyć się wydaniem decyzji, w której regulator może zakazać dalszego wykorzystywania danego wzorca umowy. Maksymalna kara może wynieść do 10 proc. obrotu banku. UOKiK może też określić środki usunięcia trwających skutków naruszenia.

Dołącz do dyskusji: BGŻ BNP Paribas, BZ WBK i Bank Millennium na celowniku UOKiK. Niejasne zasady ustalania kursów walut?

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
neron13
Eee tam, to drobne uchybienia. Jak UOKiK nie dostał zamówienia politycznego na wsparcie budżetu to banki łatwo się dostosują. No, chyba, że nie zechcą...
odpowiedź