SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

BIEC: końcówka roku może być optymistyczna

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce wzrósł w grudniu o 2.8 pkt. Tym samym w gospodarce zakończył się proces odbudowy po skutkach spowolnienia i gospodarka powróciła na swą długookresową ścieżkę wzrostu sprzed 2007 roku.

Wszystkie składowe wskaźnika działały w kierunku wzrostu wskaźnika, wynika z raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), opublikowanego we wtorek.

"Zdecydowanie przyspieszyło tempo napływu nowych zamówień w sektorze przedsiębiorstw. Rosną zamówienia kierowane zarówno na rynek krajowy jak i te pochodzące od zagranicznych odbiorców. Poprawa na rynku pracy i umiarkowany wzrost wynagrodzeń stymulują popyt krajowy" - czytamy w raporcie.

Analitycy zauważają, że dobre wyniki gospodarki niemieckiej sprzyjają produkcji eksportowej. Najszybciej od kilku miesięcy rosną zamówienia na dobra trwałe konsumpcyjne. Dotyczy to zamówień krajowych i eksportowych. Ważne z punktu widzenia trwałości wzrostu gospodarczego jest dość szybkie odradzanie się zamówień w branżach produkujących dobra inwestycyjne.

"Potwierdzają to również dane na temat wartości kredytów zaciągniętych przez przedsiębiorstwa. Ich stopniowy, ale bardzo powolny wzrost obserwujemy od początku roku, jednak w listopadzie po raz pierwszy wzrost ten był znaczący" - oceniają analitycy BIEC.

Dodają, że rosnącym zamówieniom towarzyszy umiarkowany spadek zapasów wyrobów gotowych w magazynach producentów. Nieco niższy poziom zapasów potwierdza wzrost popytu a jednocześnie będzie w najbliższych miesiącach działać stabilizująco na wielkość produkcji w przypadku krótkookresowego załamania tempa napływu nowych zamówień.

"Wzrost zamówień oraz dobre dane na temat produkcji sprzedanej przemysłu w ostatnich miesiącach zaburza jedynie równie szybko rosnący wskaźnik cen producentów PPI. Nie można wykluczyć sytuacji, że zarówno konsumenci jak i przedsiębiorstwa zwiększają tempo zakupów ze względu obawy co do dalszego wzrostu cen w przyszłości. Konsumenci przyspieszają decyzje o zakupach w obawie przed wzrostem cen w związku z podwyżkami VAT oraz wzrostem cen benzyny, która zwykle wpływa na ceny towarów" - uważa BIEC.

W ocenie Biura, dobre wyniki produkcji sprzedanej przemysłu oraz przybywające zamówienia wpływają korzystnie na wyniki finansowe przedsiębiorstw. Oceny menedżerów firm na temat kondycji przedsiębiorstw poprawiły się w ostatnim miesiącu. Blisko 20% badanych przedsiębiorstw odczuwa poprawę w stosunku do miesięcy poprzednich a jedynie 13% wskazuje na pogorszenie.

"Największą poprawę odczuwają producenci dóbr pośrednich a wśród nich producenci maszyn i urządzeń służących do dalszej produkcji. To kolejny sygnał świadczący o ożywieniu po stronie Inwestycji" - zauważają analitycy BIEC.

Według ich analiz, poprawiły się również oceny przedsiębiorców na temat kondycji całej gospodarki, niezależnie od sytuacji w ich własnej firmie.

"Co prawda ciągle około 18% badanych przedsiębiorców ocenia negatywnie stan i perspektywy rozwojowe gospodarki a jedynie 13% uważa, że gospodarka zmierza ku rozwojowi, jednak jest to znaczna poprawa wobec kilku poprzednich miesięcy" - konkluduje BIEC.

Dołącz do dyskusji: BIEC: końcówka roku może być optymistyczna

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl