SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

BIEC: w drugiej połowie roku inflacja będzie wyższa

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych, wzrasta od czterech miesięcy. Druga połowa bieżącego roku może przynieść dość szybkie odbicie cen w gospodarce, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie w poniedziałek.

"Przedsiębiorstwa wyczerpały możliwości obniżania kosztów produkcji i choć większość menedżerów firm przewiduje utrzymanie cen na dotychczasowym poziomie, to w miarę postępującego ożywienia w gospodarce, wzrostu stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych oraz stabilizacji na rynku pracy coraz trudniej będzie utrzymać stabilne ceny" - głosi raport.

Według BIEC, od jesieni ubiegłego roku rosną koszty funkcjonowania przedsiębiorstw. Na ich wzrost w ostatnim czasie wskazuje ponad 43% przedsiębiorstw sektora przetwórczego. W 2008 roku oraz w pierwszej połowie 2009 koszty produkcji ostro spadały głównie za sprawą redukcji wynagrodzeń oraz ograniczania inwestycji finansowanych kredytem bankowym.

"Najsilniejszy wzrost kosztów wytwarzania w ostatnim czasie odnotowano w przemyśle chemicznym i tekstylnym. Jednostkowe koszty pracy w ciągu ostatnich trzech miesięcy oscylują wokół zbliżonego poziomu, choć nie wykazują tendencji do wzrostu. Najsilniej spadały one w połowie ubiegłego roku, kiedy to wyraźnemu ograniczeniu uległo tempo wzrostu płac" - napisano w raporcie.

Analitycy zauważają, że oczekiwania menedżerów przedsiębiorstw co do kształtowania się cen w najbliższej przyszłości wskazują na bardzo umiarkowaną jak na razie tendencję do ich podnoszenia, choć systematycznie przybywa firm, które stopniowo podnoszą ceny, ubywa zaś przedsiębiorstw, które ceny obniżają.

"Na kształtowanie się cen w drugiej połowie br. będzie mieć również wpływ rosnący odsetek wykorzystania mocy produkcyjnych. Obecnie przeciętne ich wykorzystanie kształtuje się na poziomie ok. 73%. Przed rokiem, w okresie najdotkliwszego spowolnienia było to 64%, natomiast, wówczas gdy polska gospodarka rozwijała się najszybciej, na początku 2007 r. - średnie wykorzystanie mocy przekroczyło 83%" - uważają analitycy.

Szybki wzrost stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych podnosi koszty funkcjonowania firm, zwłaszcza tam, gdzie park maszynowy jest przestarzały i stanowi silny argument do podnoszenia cen, jeśli tylko wielkość kształtującego się popytu pozwala na to. W warunkach silnego wzrostu wykorzystania mocy wytwórczych przedsiębiorstwa przyspieszają decyzje o inwestycjach, co również wpływa na wzrost inflacji.

"W ostatnich miesiącach do wzrostu WPI przyczyniła się wyższa dynamika zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu kredytów. Coraz liczniejsze sygnały świadczą o odbudowie zainteresowania zarówno banków, jak i klientów kredytem hipotecznym. Choć przybywa gospodarstw domowych mających problemy ze spłatą kredytów, nie słabnie zainteresowanie kredytem gotówkowym" - konkluduje BIEC.

Dołącz do dyskusji: BIEC: w drugiej połowie roku inflacja będzie wyższa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl