SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Biedronka mocno zyskuje w trakcie pandemii. Polska napędza wyniki grupy Jeronimo Martins

Grupa Jeronimo Martins, właściciel m.in. sklepów Biedronka, miała w trzecim kwartale 115 mln euro zysku netto, o 11,2 proc. więcej niż przed rokiem - podała spółka w raporcie.

fot. materiały prasoweArticle

Przychody wzrosły w tym okresie o 2,7 proc. do 4,88 mld euro. EBITDA spółki wyniosła 395 mln euro, co oznacza wzrost o 3,3 proc. wobec ubiegłego roku.

W okresie trzech kwartałów tego roku EBITDA grupy spadła o 1,9 proc. rok do roku do 1,03 mld euro przy przychodach na poziomie 14,2 mld euro (wzrost o 3,9 proc.). Zysk netto jednostki dominującej wyniósł 219 mln euro (spadek o 17,8 proc.).

Rosną przychody sieci Biedronka

Przychody sieci Biedronka w trzecim kwartale - w walucie lokalnej - wzrosły o 9,3 proc., a sprzedaż porównywalna była wyższa o 6 proc. Przychody wyrażone w euro wzrosły o 6,4 proc. do 3,4 mld EUR.

W raporcie podano, że Biedronka chce powiększyć w tym roku sieć o około 100 obiektów, o ile pozwolą na to warunki w sektorze budowlanym. Do końca września firma otworzyła 52 nowe sklepy (wzrost o 45 netto) oraz zmodernizowała 167 lokalizacji.

Na koniec września sieć liczyła 3.047 dyskontów, o 115 więcej niż przed rokiem, a łączna powierzchnia handlowa tych obiektów wynosiła 2,064 mln metrów kwadratowych.

W ciągu trzech kwartałów 2020 roku nakłady inwestycyjne na sieć Biedronka spadły do 141 mln euro wobec 221 mln euro rok wcześniej.

Sprzedaż sieci drogerii Hebe, należących do Jeronimo Martins, zwiększyła się w trzecim kwartale o 6,4 proc. (1,7 proc. wzrostu sprzedaży porównywalnej). Na koniec września Hebe prowadziło 256 obiektów, o jeden więcej niż rok wcześniej.

Jeronimo Martins podało w komunikacie, że łączne nakłady inwestycyjne grupy w 2020 roku mają wynieść ok. 450 mln euro (po trzech kwartałach wyniosły 258 mln euro).

Zarząd grupy zarekomendował w środę przeznaczenie dla akcjonariuszy 86,7 mln euro, czyli 0,138 euro na akcję. Decyzja w sprawie wypłaty ma zostać podjęta na walnym zgromadzeniu zwołanym na 26 listopada. Razem z wypłatą 130,1 mln euro w lipcu, łącznie do akcjonariuszy ma trafić 50 proc. zysku grupy za 2019 rok.

- Sześć z pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 r. było naznaczonych skutkami pandemii COVID-19. W tym okresie determinacja naszych zespołów i elastyczność naszych działań pozwoliły nam być zwinnymi i kreatywnymi - podsumował wyniki Jeronimo Martins prezes grupy, Pedro Soares Dos Santos.

Jego zdaniem Jeronimo Martins jest dziś lepiej przygotowane do nowej rynkowej sytuacji niż sześć miesięcy temu. - Mam świadomość, że niepewność pozostaje nadal bardzo duża. Na okres świąteczny, tradycyjnie tak ważny dla handlu detalicznego, zwłaszcza w kategorii żywności, mogą mieć wpływ ograniczenia w mobilności i chęć oszczędności w niepewnych czasach. Ale jesteśmy na to gotowi - dodał.

Dołącz do dyskusji: Biedronka mocno zyskuje w trakcie pandemii. Polska napędza wyniki grupy Jeronimo Martins

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl