SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Biedronka zmienia system wynagrodzeń - nowe premie i nagrody za frekwencję

Jeronimo Martins Polska wprowadza zmiany w systemie wynagrodzeń dla pracowników sieci Biedronka. Dotyczą zasad naliczania premii i nagród za brak nieplanowanych nieobecności.

Foto: Jeronimo Martins Article

Od stycznia 2019 r. pracownicy sklepów Biedronka poza pensją podstawową otrzymują również uznaniową premię (uzależnioną od wyników sklepu) oraz nagrodę za brak nieplanowanych nieobecności.

Od tego miesiąca kwartalna premia za wyniki zostanie zastąpiona premią miesięczną. W wyniku zmiany zasad jej naliczania, obejmie ona większą część pracowników Biedronki. Jednym z kryteriów przyznania będzie "budowanie pozytywnego doświadczenia zakupowego klientów". Wysokość dodatku to 170 zł brutto.

Nagrody za frekwencję

To nie jedyna zmiana w systemie wynagrodzeń w portugalskiej sieci sklepów. Od stycznia br. zmienia się system nagród za brak nieplanowanych nieobecności.

Pracownicy Biedronek, centrów dystrybucyjnych i Fabryki Zup będą otrzymywać 100 proc. jej wartości przy braku nieplanowanych nieobecności w danym miesiącu, 75 proc. jej wartości przy jednym dniu nieplanowanej, ale usprawiedliwionej nieobecności i 50 proc. jej wartości przy dwóch takich absencjach. "Dzięki temu nagrodę będzie mogło otrzymać więcej osób niż dotychczas" - czytamy w komunikacie sieci.

- Chcemy, by nasz system wynagrodzeń odpowiadał na aktualne potrzeby pracowników i był kształtowany w oparciu o czynniki rynkowe. Podczas tegorocznego przeglądu wynagrodzeń zmodyfikowaliśmy dwa elementy składowe: nagrodę za brak nieplanowanych nieobecności i uznaniową premię powiązaną z wynikami sklepu. Chcemy, aby nasi pracownicy mieli większą szansę na uzyskanie tej nagrody, i co za tym idzie dodatkowe środki finansowe, nawet mimo sporadycznych krótkotrwałych absencji - mówi Tomasz Dejtrowski, dyrektor ds. wynagrodzeń i świadczeń w Jeronimo Martins Polska.

W Biedronce podwyżki

Oprócz opisanych zmian, Biedronka od Nowego Roku zmodyfikowała stawki wynagrodzenia. Pracownicy, których zasadnicze wynagrodzenie było dotychczas niższe niż krajowa pensja minimalna, od stycznia mają zapewniony ten poziom wypłaty.

Jeronimo Martins Polska jest największym prywatnym pracodawcą w Polsce, zatrudniającym ponad 65 tys. pracowników. W całym kraju działa 2 850 sklepów Biedronka.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Biedronka zmienia system wynagrodzeń - nowe premie i nagrody za frekwencję

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl