SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W Biedronce promocja „Tanio jak za Tuska”? Reakcja na filmik lidera PO

W ostatnich dniach w social media krążyło zdjęcie przerobionej zawieszki cenowej z Biedronki z hasłem „Tanio jak za Tuska”. To nawiązanie do nagrania, w którym Donald Tusk na przykładach z Biedronki przekonywał, jak mocno ceny żywności zdrożały za rządów PiS.

Article

Zdjęcie pokazuje charakterystyczną dla sklepów Biedronka pomarańczową zawieszkę. Podano na niej promocyjną cenę hummusa Pesto, obniżoną w mijającym tygodniu o jedną trzecią. Jak na każdej zawieszce są też informacje o cenie regularnej, za kilogram i z uwzględnieniem 5 proc. VAT.

Uwagę zwraca przede wszystkim napis u góry: „Tanio jak za Tuska”. W mediach społecznościowym posypały się komentarze w stylu: „Mistrzowski marketing” czy „Biedronka przystąpiła do rywalizacji politycznej”

W rzeczywistości hasło promocji cenowych Biedronki z ostatniego tygodnia brzmiało: „Tanio jak w 2021 roku”. Pojawiło się zarówno na zawieszkach, jak i w gazetkach promocyjnych, obniżka obejmowała wybrane produkty spożywcze i artykuły gospodarstwa domowego.

Donald Tusk pokazał inflację na produktach z Biedronki

„Tanio jak za Tuska” to nawiązanie do filmiku, który lider Platformy Obywatelskiej zamieścił w mediach społecznościowych w środę. Pokazał gazetkę z promocjami Biedronki z marca 2015 roku, wyliczając, o ile od tamtego czasu wzrosły ceny kilku produktów spożywczych.

Donald Tusk podkreślił, że tak w praktyce wygląda inflacja, która według danych GUS w lutym br. sięgnęła 18,4 proc. (to najwyższy wynik miesięczny od grudnia 1996 roku). - PiS równa się inflacja - skomentował.

Polemizowali z nim politycy PiS i niektórzy dziennikarze mediów publicznych. - Zestawiając ceny tych samych produktów (promocyjnych) rzetelnie:  11,99 zł  vs 14,79 zł - różnica - 2,80 zł (23%). Zestawiając ceny różnych produktów (promocyjnego, paczkowanego vs ceny regularnej z lady mięsnej) wg manipulacji Tuska 11,99 zł vs 21 zł - różnica 9,01 zł (75%) - opisał Daniel Liszkiewicz, szef redakcji mediów interaktywnych w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

- Schab w promocji to 14,79 zł (III.2023) i do tej promocyjnej ceny powinno się porównać cenę tego samego produktu z 11,99 zł (III.2015). Celowo wybrano produkt droższy z lady mięsnej innego sklepu zestawiając go z promocyjnym - podkreślił.

W II 2011 średnia cena schabu wynosiła 17,35 zł/kg. To szczyt rządów D. 2Tuska. Nie było wtedy 500+, 13/14 emerytury, wynagrodzenia były na żenująco niskim poziomie, a śr. cena schabu wg danych portalu dla handlu, niewiele różniła się od dzisiejszej. Tusk dużo lubi mówić ostatnio o godności i płacach nauczycieli. Porównajmy więc jak "godnie" mógł w schab zaopatrzyć się nauczyciel dypl. za pensję bazową br. w 2011 i obecnie: 2011- 139 kg schabu (2415 zł/17,35 zł); 2023- 228 kg schabu (4465 zł/19,62 zł). Więcej aż ok 64% - wyliczył Liszkiewicz.

Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller w nagraniu wyliczył, o ile od 2015 roku wzrosły minimalna pensja i emerytura, że wprowadzono minimalną stawkę godzinową i obniżono podatek dochodowy dla pracowników.

A nawiązując do ceny schabu wieprzowego, zwrócił uwagę, że w Biedronce można kupić kilogram za 14,99 zł (w ramach promocji „Supercena!”). Na potwierdzenie pokazano zawieszkę cenową.

Kaczyński wolał sklep osiedlowy, Kopacz chwaliła warzywa z Biedronki

Zakupy w Biedronce kolejny raz stały się tematem politycznym. Wiosną 2011 roku Jarosław Kaczyński, żeby pokazać jak mocno rosną ceny, zrobił zakupy w osiedlowym sklepie. Podkreślał, że żywność zdrożała dwukrotnie, domagał się od ówczesnego premiera Donalda Tuska wprowadzenia „dodatku drożyźnianego” dla najbiedniejszych.

- Moglibyśmy iść do Biedronki, ale Biedronka to jest sklep dla najbiedniejszych. Poszliśmy do sklepu przy osiedlu, który jest wygodny - zaznaczył lider PiS.

Na to Donald Tusk ogłosił, że cała jego rodzina i znajomi kupują w Biedronce. - Nie są szczególnie bogaci, ale też nie cierpią jakiejś szczególnej biedy, więc muszę sprostować te fałszywe pogłoski dotyczące tej sieci - powiedział.

Z kolei latem 2015 roku ówczesna szefowa rządu Ewa Kopacz w wywiadzie w TVP Info pochwaliła się, że często kupuje w Biedronce, a warzywa są tam wysokiej jakości. Przekonywała, że zaproponowany wtedy przez Beatę Szydło podatek od sklepów wielkopowierzchniowych jest złym rozwiązaniem, ponieważ jego koszty zostaną przerzucone na klientów.

W czwartym kwartale ub.r. Biedronka osiągnęła wzrost przychodów o 24,1 proc. do 4,86 mld euro. Sprzedaż porównywalna (like-for-like) zwiększyła się 20,6 proc. Na koniec roku działało 3 395 sklepów Biedronki, o 145 więcej niż rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: W Biedronce promocja „Tanio jak za Tuska”? Reakcja na filmik lidera PO

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kwvdi
Niestety, ale chyba każdy polityk ma na celu jedno: zniszczyć Polskę.
6 16
odpowiedź
User
Bh
Trzy komentarze i ani jeden z poparciem dla opozycji i Tuska. Z tego wynika że PiS ma 100 % poparcia jak PZPR za komuny. Propaganda to ważna rzecz ale co za dużo to nie zdrowo.
15 29
odpowiedź
User
drabin
Cena może być wyższa lub niższa...
ale nie może zdrożeć.
61 2
odpowiedź