SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Biopaliwa bublem prawnym 2003 roku

Rozstrzygnięcie konkursu "Perły i buble legislacyjne 2003 roku"

W corocznym plebiscycie "Gazety Prawnej" na najlepszy i najgorszy akt prawny roku miano perły uzyskała ustawa Prawo upadłościowe i naprawcze. Bublem roku eksperci uznali ustawę o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach.

Wybór ten nie dziwi, gdyż wymienione akty były w ciągu roku poddawane surowej ocenie prawników. Prawo upadłościowe otrzymało nagrodę GP Bona Lex. Natomiast biopaliwa zostały zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego. Choć ustawa ta weszła w życie, to nie jest stosowana z braku aktów wykonawczych, błędów legislacyjnych i niedostatku rzepaku rodzimej produkcji.

Przypominamy, że w 2002 r. bublem w konkursie "Gazety Prawnej" została Ordynacja podatkowa, a rok wcześniej - Ustawa o ochronie praw lokatorów. Obie okazały się niekonstytucyjne i obie już nowelizowano.

W skład gremium oceniającego weszli znani przedstawiciele nauki prawa i praktycy, posłowie i senatorowie: prof. dr hab. Piotr Winczorek z Uniwersytetu Warszawskiego, prof.dr hab Andrzej Kidyba z UMCS w Lublinie, Prof. dr hab. Leszek Kubicki z Instytutu Nauk Prawnych PAN, prof. Dr hab. Marek Góra z SGH, sędzia Włodzimierz Ryms - wiceprezes NSA doc. Dr Andrzej Oklejak z Uniwersytetu Jagielońskiego, wicemarszałek Sejmu Janusz Wojciechowski, Zbigniew Wassermann - prokurator i poseł PiS, senator Krzysztof Piesiewicz, mec.Stanisław Rymar, dr Ewa Kulesza - Generalny Inspektor Danych Osobowych, mec Andrzej Kalwas, mec. Zbigniew Kubiński z Polskiej Fereracji Rynku Nieruchomoąci, mec Jan Rostafiński, Andrzej Szcześniak z Centrum A.Smitha, Małgorzata Niepokulczycka - prezes Federacji Konsumentów, Jerzy Bartnik prezes Związku Rzemiosła Polskiego, Julia Pitera prezes Transparency International-Polska, Henryka Bochniarz - prezydent Konfederacji Pracodawców Prywatnych, Tomasz Uchman z BCC.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Biopaliwa bublem prawnym 2003 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl