SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bioton kupił szwajcarską spółkę BioPartners

Szwajcarska spółka BioPartners Holding, przejęta właśnie przez Bioton, osiągnie rentowność w 2008 roku.

Wówczas przychody spółki osiągną ok. 60 mln USD. W tym roku Biopartners odnotuje jeszcze stratę netto, ale nie będzie miała ona dużego wpływu na wyniki Biotonu, poinformowali w poniedziałek przedstawiciele Biotonu.

"W przyszłym roku firma uzyska ok. 30 mln USD ze sprzedaży produktów. Zakładamy, że przychody ze sprzedaży praw do dystrybucji będą na poziomie zbliżonym do wielkości sprzedaży w 2008 roku" - powiedział prezes Biotonu Adam Wilczęga podczas konferencji prasowej.

BioPartners ma trzy główne, z punktu widzenia Biotonu, produkty: pierwszym z nich jest lek zawierający rekombinowany ludzki hormon wzrostu Valtropin. Rozpoczęcie sprzedaży tego leku na rynku brytyjskim jest planowane na II kw. 2007 roku.

W trzeciej fazie badań klinicznych jest Valtropin SR - lek zawierający hormon wzrostu, ale o przedłużonym działaniu. Jego sprzedaż rozpocznie sie w 2010 roku.

Trzecim najwalniejszym produktem jest Biferonex - lek zawierający interferon beta stosowany w leczeniu stwardnienia rozsianego. Wejście na rynek tego produktu jest planowane na II połowę 2008 roku.

Z uwagi na to, iż Biopartners rozpocznie sprzedaż produktów dopiero w II kwartale tego roku, ten rok spółka zakończy jeszcze stratą netto.

"W 2007 roku BioPartners będzie miała lekko ujemny wynik finansowy. Nie będzie miało to dużego wpływu na wyniki finansowe grupy" - powiedział wiceprezes Biotonu Piotr Bielesik.

Po wprowadzeniu do sprzedaży kolejnych produktów, przychody BioPartners w 2011 roku mają się zwiększyć do 100 mln USD. Wówczas spółka nie będzie już osiągała wpływów ze sprzedaży praw do dystrybucji swoich produktów. Prawa do dystrybucji są kupowane jeszcze w trakcie rejestracji leku, natomiast w momencie uruchomienia sprzedaży nabywca takiego prawa staje się od razu dystrybutorem na określonym rynku produktów spółki zależnej Biotonu.

Bioton podkreślił, że przejęcie BioPartners pozwoliło mu na szybsze niż planowano wejście na rynek ludzkiego hormonu wzrostu. Wielkość europejskiego rynku wyniosła w 2006 roku - według danych spółki - 549 mln USD.

Celem strategicznym Biotonu jest zdobycie 5% światowego rynku insuliny ludzkiej mniej więcej do połowy 2008 roku.

Wilczęga podtrzymał w poniedziałek plany dotyczące zwiększenia przychodów grupy Biotonu do 400 mln zł z 214 mln zł w 2006 roku.

"Po przejęciu BioPartners realizacja obrotów na poziomie 400 mln zł jest już nie powiem, że mało ambitna, ale jak najbardziej realna" - powiedział prezes.

Bioton podał w sobotę, że zawarł umowę nabycia 100% akcji BioPartners od podmiotów z grupy DLJ Merchant Banking Partners, należącej do Credit Suisse. Bioton zapłaci za te akcje 81,5 mln akcji własnych po 2,25 zł każda, co da łączną kwotę ok. 62 mln USD, oraz spłaci dług przejmowanej firmy o wartości blisko 16 mln USD. DLJ obejmie tym samym ok. 3% Biotonu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bioton kupił szwajcarską spółkę BioPartners

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl