SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bitwa o Biały Dom w USA. Co szykują polskie media w dniu wyborów?

We wtorek 8 listopada br. w Stanach Zjednoczonych odbędą się wybory prezydenckie, w których walczą Hillary Clinton i Donald Trump. Relacje z wydarzenia przygotowują m.in. TVN24, Telewizja Polska i Polsat News, a także Polskie Radio, Radio ZET, RMF FM i Onet.

Donald Trump i Hillary Clinton podczas debaty Article

O fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych walczy dwoje kandydatów - przedstawicielka Partii Demokratycznej Hillary Clinton, była pierwsza dama USA i sekretarz stanu (także pierwsza kobieta, która ma szansę na objęcie stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych), oraz reprezentant Republikanów miliarder Donald Trump.

Clinton i Trump mają zbliżone wyniki w sondażach przedwyborczych, zatem walka o fotel w Białym Domu jeszcze nie jest rozstrzygnięta. Przez ostatnie miesiące sztaby obu kandydatów prowadziły zaciętą kampanię wyborczą, której finał nastąpi w nocy z wtorku na środę czasu polskiego. Wtedy świat pozna nazwisko 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych.

TVN24 i TVN24 BIS

Od wtorkowego wieczoru 8 listopada do rannych godzin w środę 9 listopada br. TVN24 BiS będzie relacjonować walkę o Biały Dom. Noc amerykańską otworzą „Fakty z zagranicy” o godzinie 20.00, które poprowadzi Piotr Kraśko. Widzowie zobaczą pierwsze gorące relacje Jolanty Pieńkowskiej z Nowego Jorku oraz Marcina Wrony z Waszyngtonu. Wśród specjalnych wysłanników będą także: Katarzyna Kolenda Zaleska, Arleta Zalewska i Michał Sznajder.

W studiu TVN24 BiS nie zabraknie komentarzy i dyskusji o wyborach, kandydatach i prowadzonej kampanii. Całodobową serię programów wyborczych zwieńczy specjalne wydanie „Faktów po Faktach” 9 listopada, które na połączonych antenach TVN, TVN24 i TVN24 BiS poprowadzi Justyna Pochanke.

Redakcja prześledzi także media społecznościowe i wychwyci gorące komentarze. Na czas wyborów stacja TVN24 uruchomiła także specjalną aplikację mobilną „Ameryka wybiera” ze szczegółami na temat wydarzenia. Aplikacja jest przeznaczona na systemy Android i iOS. Można jej używać z okularami VR lub bezpośrednio na tablecie i smartfonie.

Telewizja Polska

Dzień wyborów Telewizja Polska będzie prowadzić transmisję ze swojego studia w Hotelu Westin w Warszawie, gdzie ambasada USA organizuje wieczór wyborczy. Głównymi filarami relacji będą obecni w USA reporterzy Zuzanna Falzmann, Klaudia Kocimska i Rafał Stańczyk, którzy zrelacjonują wydarzenie ze sztabów obojga kandydatów. Z kolei Magdalena Foremska w Chicago opowie widzom m.in. o głosowaniu amerykańskiej Polonii.

Studio wyborcze w TVP Info startuje we wtorek 8 listopada o godz. 23.45. Pierwsza część relacji z bieżącymi komentarzami specjalistów potrwa do 5.00 rano 9 listopada. Pasmo specjalne koordynuje redakcja zagraniczna TVP.

Od 5.00 w TVP Info startuje studio wyborcze, a reporterzy przeanalizują pierwsze wyniki z poszczególnych stanów. Ta część potrwa do godz. 10.00. „Poranek wyborczy” będzie przerywany krótkimi serwisami informacyjnymi i bieżącymi komentarzami zaproszonych gości.

Polsat News

W środę 9 listopada br. od godz. 4.00 stacja Polsat News wyemituje pasmo specjalne poświęcone wyborom prezydenta USA. Poprowadzi je Bartosz Kurek.

Przebieg wyborów i reakcje obu sztabów na wyniki relacjonowane będą z Waszyngtonu przez Magdę Sakowską, korespondentkę Polsat News w USA, a z Nowego Jorku przez Jana Mikrutę, reportera „Wydarzeń”. Relację z wieczoru wyborczego organizowanego przez ambasadę Stanów Zjednoczonych w Warszawie poprowadzi dziennikarz Polsat News Wojciech Brzeziński.

Olga Owczarek ze studia Polsat News w Warszawie przybliży widzom zasady amerykańskiego systemu wyborczego, a także programy i poglądy obu kandydatów. Pierwsze reakcje rynków finansowych oraz komentarze w mediach społecznościowych przedstawi Klaudiusz Slezak. Reakcję europejskich stolic na wynik amerykańskich wyborów zrelacjonują korespondenci Polsat News w Berlinie (Tomasz Lejman), Moskwie (Tomasz Kułakowski) i Brukseli (Dorota Bawołek).

Wśród ekspertów i polityków, którzy pojawią się w studiu Polsat News znaleźli się m.in. Witold Waszczykowski (minister spraw zagranicznych), Ryszard Czarnecki (wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego), Tomasz Płudowski (amerykanista i medioznawca), Łukasz Pawłowski („Kultura Liberalna”), Małgorzata Zawadka (była korespondentka polskich mediów w USA), Anna Szubert (ekspert ds. wizerunku), Paweł Kowal (Instytut Nauk Politycznych PAN) i Paweł Zalewski (Platforma Obywatelska).

Telewizja Republika

Na wtorek 8 listopada program specjalny „Ameryka wybiera” przygotowała TV Republika - od godz. 20.00 do 1.00. W środę stacja zaprosi widzów na pasmo „Ameryka wybrała”, w którym pojawią się relacje i bieżące komentarze na temat wyniku wyborów w USA. Wśród zaproszonych gości na pewno znajdą się eksperci i politycy.

TV Republika planuje również emisję filmu dokumentalnego „Clinton Cash” o kulisach działalności byłego prezydenta USA Billa Clintona oraz jego żony Hilary Clinton, która ubiega się teraz o fotel prezydenta.

Polskie Radio

W nocy z 8 na 9 listopada informacyjne Polskie Radio 24 będzie nadawać pasmo „Amerykańska noc wyborcza”. Audycję w godz. 23.00 do 6.00 poprowadzą Grzegorz Ślubowski i Michał Strzałkowski. Kampanię wyborczą i wynik skomentują w studiu: prof. Bohdan Szklarski z Ośrodka Studiów Amerykańskich UW, Michał Baranowski, dyrektor warszawskiego biura The German Marshall Fund of the United States, Jarosław Guzy i dr Jacek Bartosiak. Komentarze ze Stanów Zjednoczonych przekażą na żywo politolog Andrew Michta oraz szef Fundacji Kościuszkowskiej Alex Storożynski.

W sztabach wyborczych kandydatów będą specjalni wysłannicy Polskiego Radia: Michał Żakowski w sztabie Donalda Trumpa w Miami, a w sztabie Hilary Clinton w Nowym Jorku - Wojciech Cegielski. O znaczeniu amerykańskich wyborów na sytuację międzynarodowa opowiedzą w PR24 korespondenci Polskiego Radia w Pekinie, Moskwie, Berlinie i Brukseli. Po godz. 6.00 na antenie Polskiego Radia 24 prezentowany będzie poranek wyborczy.

W Jedynce w ramach „Radia nocą” (od godz. 00.00 do 3.00) reporterzy Polskiego Rada Michał Żakowski i Wojciech Cegielski opowiedzą o wyborach. Pasmo poprowadzi Agata Kasprolewicz. Na środowy poranek zaplanowano specjalne wydanie „Sygnałów dnia”, a współprowadzącym będzie Dariusz Rosiak. Dla słuchaczy Trójki przygotowano specjalne wydanie „Zapraszamy do Trójki”, które poprowadzi m.in. Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych.

Na portalu Polskieradio.pl można na bieżąco śledzić wydarzenia przed wyborami w USA - w zakładce „Ameryka na rozdrożu. Finisz kampanii wyborczej w USA”. Z kolei reporterzy Michał Żakowski i Wojciech Cegielski przygotowują relacje związane z kończącą się już kampanią wyborczą w USA.

Radio ZET

Z okazji wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych Radio ZET planuje około 100 relacji, w tym łączenia na żywo. W „Wiadomościach Radia ZET” wydarzenie relacjonować będą Łukasz Konarski i Piotr Milewski. Stacja zaprezentuje specjalne relacje ze sztabów wyborczych Hillary Clinton i Donalda Trumpa.

Dla słuchaczy przygotowano także m.in. rozmowy z ekspertami, Polonią amerykańską, a także relacje z amerykańskiej prowincji. Środowe poranne „Wiadomości” po wieczorze wyborczym w całości będą poświęcone amerykańskim wyborom.

- Z uwagi na różnicę czasu nie planujemy specjalnego nocnego programu, nastawiamy się na całościowe relacje i rozmowy z ekspertami od godz. 5 rano, tematyka amerykańska będzie dominowała przez cały dzień. Nastawiamy się również na pokazanie skutków i możliwych scenariuszy powyborczych. W natłoku informacji chcemy być tym medium, które porządkuje rzeczywistość - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Katarzyna Buszkowska, zastępca dyrektora działu informacji Grupy Eurozet. Trwającą całą noc relację śledzić będzie można za to na radiozet.pl.

RMF FM

Z okazji wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych we wtorek 8 listopada Radio RMF FM przygotowuje specjalny wieczór wyborczy razem z Kołem Naukowym Amerykanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Konsulatem Generalnym Stanów Zjednoczonych w Krakowie oraz Fundacją Studentów i Absolwentów UJ „Bratniak”.

W czasie wieczoru studenci i eksperci porozmawiają o programach kandydatów, omówią kampanię wyborczą, a także przeprowadzą studencką debata zwolenników Donalda Trumpa i Hillary Clinton. Specjalne wydanie „Faktów” 8 listopada rozpocznie się o godz. 19.00 i potrwają do północy. Program poprowadzi Michał Zieliński. Wieczór wyborczy będzie relacjonowany na portalu Rmf24.pl oraz Interia.pl.

W nocy z 8 na 9 listopada prezentowane będą specjalne wydania serwisów które poprowadzą były korespondent RMF FMF w USA Grzegorz Jasiński i Magdalena Choma. Przez całą noc dziennikarze będą zbierali komentarze i opinie. W USA na bieżąco relacje będzie przekazywał reporter RMF Paweł Żuchowski. Jego relacje w formie wideo trafią na rmf24.pl. Dla słuchaczy RMF FM wybory zrelacjonuje wysłannik Interii Michał Michalak. Stacja będzie także obecna na wieczorze wyborczym w ambasadzie USA.

Grupa Onet-RASP

Do USA polecieli Jonasz Jasnorzewski, Bartosz Węglarczyk i Andrzej Gajcy z Onetu oraz Renata Kim i Piotr Milewski z tygodnika „Newsweek”. Przygotowują oni relacje na żywo oraz materiały dziennikarskie z centrum wydarzeń. Każdy z korespondentów odwiedzi inną część Stanów Zjednoczonych i pokaże wybory z perspektywy mieszkańców różnych regionów. Kamery Onetu pojawią się m.in. w Waszyngtonie, Nowym Jorku, Karolinie Północnej i Południowej, na Florydzie oraz w Nevadzie i Texasie. W poniedziałek na stronie głównej Onetu rusza specjalna sekcja poświęcona wyborom.

W wyborczą noc z 8 na 9 listopada br. czytelnicy Onetu znajdą m.in. dedykowane materiały dziennikarskie, aktualne komentarze i prognozy wyborcze. Dzięki współpracy Grupy Onet-RAS Polska z CNN w serwisie pojawią się również komentarze i materiały przygotowane przez dziennikarzy stacji.

Środowy poranek wyborczy „Onet Rano. Ameryka” od godz. 6.00 poprowadzą Jarosław Kuźniar i Tomasz Lis. W trakcie trzygodzinnego programu zaplanowano łączenia na żywo z korespondentami oraz dyskusje w studiu. Wybory prezydenckie na Onecie wspiera kampania marketingowa realizowana w mediach własnych Grupy Onet-RASP, radiu i social mediach.

Tego samego dnia relację Kuźniara i Lisa z wyborów obejrzą widzowie Zoom TV. Program „Obywatel Kuźniar” startuje o godz. 18.00.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bitwa o Biały Dom w USA. Co szykują polskie media w dniu wyborów?

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zainteresowany
wybieram CNN i BBC
24 15
odpowiedź
User
widz
Oglądam TYLKO w TVN 24 i TVN24BIS.. a jeszcze z Piotrem Kraśką.?... RE -WE -LA -CJA... te stacje są wspaniałe, taka prawda.
20 38
odpowiedź
User
wiedzma
Dla mnie Zuzanna Faltzmann jest delikatnie mówiąc nienajlepsza . Nie cierpiałam jej w Polsacie. Z przyjemnsocią obejrzę Magdę .......
14 12
odpowiedź
User
Boston, Meseczjusets
I tak będę spał, ale najciekawiej rysuje się TVPInfo. Też są za Klingon, ale nie to co mainstream. Też bym chętnie zobaczył CNN. Szloch po wygranej Trumpa będzie się niósł po stacji jak po TVNie gdy Bronek "nie dał rady".
14 15
odpowiedź
User
conf
szczerze - to chyba nie warto zarywać noc . wyniki będą tak na styku, że nie zdziwiłbym się że będzie "too close to call" w wielu stanach i będzie czekanie z dzien na oficjalne komunikaty.
13 10
odpowiedź