SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

BlackBerry pozywa Facebooka za naruszenie patentów, serwis odpiera zarzuty i zapowiada walkę w sądzie

Koncern BlackBerry wniósł do sądu w Los Angeles pozew przeciwko Facebookowi. Kanadyjska firma zarzuca serwisowi, że w swoich aplikacjach Instagram i WhatsApp skorzystał z opatentowanych rozwiązań opracowanych przez BlackBerry. Facebook nie zgadza się z zarzutami i twierdzi, że BlackBerry przestał być firmą innowacyjną, za to chce zarabiać pieniądze na cudzych wynalazkach.

Article

Sądowe oskarżenie wniesione przez BlackBerry przeciwko Facebookowi ma dotyczyć rozwiązań opatentowanych i zastosowanych w komunikatorze BlackBerry Messenger. Według kanadyjskiej firmy Facebook skopiował te pomysły i zaimplementował je we własnych aplikacjach - Instagramie oraz WhatsApp.

BlackBerry nie podał szczegółowo o które patenty chodzi, wspomina jedynie o rozwiązaniach związanych z bezpieczeństwem, interfejsem i ergonomią. W komunikacie przekazanym agencji Reuters Sarah McKinney, rzeczniczka BlackBerry poinformowała, że obie strony sporu przez kilka lat prowadziły rozmowy w sprawie ugody, jednak ostatecznie nie udało się osiągnąć porozumienia. W tej sytuacji BlackBerry nie pozostawało nic innego jak skierować sprawę na drogę prawną.

Facebook nie zamierza ulec naciskom BlackBerry i zapowiada walkę na sali sądowej. W oświadczeniu Paul Grewal, prawnik Facebooka stwierdził uszczypliwie, że pozew jest smutną diagnozą stanu w jakim obecnie znajduje się kanadyjski koncern, który przestał być firmą innowacyjną, za to próbuje zdobyć pieniądze wykorzystując do tego innowacje opracowane przez innych.

BlackBerry był znany na rynku jako producent telefonów, jednak we wrześniu 2016 r. zrezygnował z działalności w tym segmencie http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/blackberry-konczy-z-produkcja-telefonow i zajął się branżą oprogramowania ze zmiennym szczęściem. W zakończonym 30 listopada ub.r. III kwartale roku fiskalnego BlackBerry zanotował stratę netto w wysokości 275 mln dol., w porównaniu do 117 mln straty w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Z kolei w ub.r. Facebook odnotował 40,65 mld dol. przychodu, o 47 proc. więcej niż w roku 2016 (27,64 mld dol.). Zysk netto wzrósł z 10,22 do 15,93 mld dol. (+56 proc.).

Dołącz do dyskusji: BlackBerry pozywa Facebooka za naruszenie patentów, serwis odpiera zarzuty i zapowiada walkę w sądzie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl