SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Smartfony BlackBerry bezużyteczne dla użytkowników. Nie można zadzwonić nawet na numer alarmowy

Od 4 stycznia 2022 roku wiele modeli smartfonów marki BlackBerry przestało funkcjonować. Chodzi o urządzenia wyposażone w niektóre wersje systemu operacyjnego BlackBerry OS. Telefony nie pozwalają na korzystanie z podstawowych funkcji, niemożliwe jest nawet dzwonienie na numery alarmowe.

BlackBerry Key2 Article

Marka smartfonów BlackBerry jest znana od wielu lat, urządzenia są adresowane głównie do użytkowników biznesowych, choć od 2016 r. są dostarczane na rynek przez zewnętrznych producentów.

Bez rozmów i SMS-ów

Na mocno konkurencyjnym rynku smartfonów BlackBerry radziło sobie coraz gorzej. Teraz okazało się, że marka coraz bardziej znika z segmentu.

Czytaj także: Będzie nowy smartfon marki BlackBerry

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami od 4 stycznia 2022 r. użytkownicy wielu modeli smartfonów marki nie mogą korzystać z ich najważniejszych funkcji.

Sprawa dotyczy komórek BlackBerry pracujących pod kontrolą kilku systemów operacyjnych: BlackBerry OS 7.1 i starszych, BlackBerry 10 oraz PlayBook 2.1 (i starszych).

Co to oznacza dla użytkowników tych wersji? Niedobre wiadomości. Nie mogą oni wykonywać połączeń głosowych (także na numery alarmowe), wysyłać i odbierać SMS-ów, korzystać z transmisji danych oraz dedykowanych aplikacji.

Na stronach wsparcia technicznego poradzono użytkownikom, aby wykonali kopie zapasowe danych zgromadzonych w urządzeniach i zaczęli korzystać z innych smartfonów. Problem nie  dotyczy jedynie komórek BlackBerry wyposażonych w system operacyjny Android.

Czytaj także: Wyciekły szczegóły o nowych flagowcach Xiaomi

22 grudnia ub.r. BlackBerry przypomniał swój komunikat z września 2020 r., zapowiadający zakończenie możliwości posługiwania się sprzętem BlackBerry w styczniu 2022 r.

W 2020 r., w początkowej fazie pandemii Covid-19, to właśnie ochotnicy z BlackBerry współpracowali przy tworzeniu bezpłatnej i lekko tylko obciążającej system operacyjny aplikacji na telefony komórkowe, umożliwiającej powiadamianie o kontakcie z osobą przetestowaną pozytywnie na obecność koronawirusa. Aplikacja gwarantowała anonimowość, nie zbierała żadnych danych, bazowała na sygnale Bluetooth.

Premier Kanady Justin Trudeau zachęcał w czerwcu 2020 r. do jej instalowania, przez kilka miesięcy była promowana. Ponieważ jednak w Kanadzie za służbę zdrowia odpowiadają prowincje, a niektóre z nich niechętnie odnosiły się do federalnej propozycji, aplikacja nie przyniosła takich skutków, jakich się po niej spodziewano.

BlackBerry był przez długi czas jednym ze smartfonów chętnie wybieranych przez biznes, ze względu na bezpieczeństwo i wygodną obsługę. Ostatni nowy model pojawił się w 2015 r.

W 2016 r. prezes zarządu BlackBerry John Chen poinformował o zakończeniu przeprowadzania zmian w profilu działalności firmy.

W 1984 w kanadyjskim mieście Waterloo, w prowincji Ontario Mike Lazaridis i Doug Fregin stworzyli firmę Research In Motion Ltd. W 1999 r. na rynku pojawił się pager BlackBerry, wyposażony w klawiaturę umożliwiającą bezpośrednie przesyłanie wiadomości. W 2008 r., rok po tym, gdy Apple zaczął sprzedawać pierwszego iPhone'a, Research In Motion wszedł na rynek z własnym smartfonem z ekranem dotykowym, który jednak nie odniósł sukcesu, podobnie późniejszy tablet BlackBerry PlayBook.

Lazaridis i ówczesny prezes firmy Jim Balsille zostali w 2012 r. usunięci z zarządu, nowym szefem został Thorsten Heins, który przyszedł z Siemensa. To właśnie za czasów Heinsa firma zmieniła nazwę z Research in Motion na BlackBerry i zlikwidowała 4,5 tys. miejsc pracy. W 2013 r. szefem BlackBerry został John Chen, którego receptą na przetrwanie firmy było zajęcie się oprogramowaniem.

Licencję na produkcję smartfonów BlackBerry 5G ma od 2020 r. amerykańska firma OnwardMobility, ale jej strona internetowa nie przedstawia żadnych szczegółów, zaś zainteresowanych informuje „że to tylko wzmianka o intrygujących rzeczach, które OnwardMobility robi, by pomóc firmom być niezwyciężonymi”.

Dołącz do dyskusji: Smartfony BlackBerry bezużyteczne dla użytkowników. Nie można zadzwonić nawet na numer alarmowy

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rozsądny
To doskonały przykład, co czeka urządzenia firm, które nie umożliwiają wgrania jakiejkolwiek modyfikacji systemu lub też w ogóle nieoficjalnego oprogramowania (np. uniemożliwiając odblokowanie bootloadera, jak Huawei, Blackberry) na ich urządzenia. Dlatego takie firmy ja omijam i zachęcam każdego, by również je omijali.
2 2
odpowiedź
User
Si Dżi Ping
Jeśli Kanada - to tylko hokej i Chłopaki z Baraków. Jeśli chodzi o telefonu, to stawiam tylko na Chinskie firmy takie jak Huawei. Znakomity stosunek jakości do ceny.
1 2
odpowiedź