SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Blik coraz popularniejszy, 91 mln transakcji o wartości 12 mld zł w 2018 roku

Platforma płatności mobilnych Blik w IV kwartale 2018 roku zanotowała 33,7 mln transakcji, o 300 proc. wzrosła liczba płatności dokonywanych w internecie. W całym 2018 roku za pomocą Blika zrealizowano 91 mln transakcji, których wartość wynosiła ponad 12 mld złotych.

Article

Platforma Blik pojawiła się na rynku w lutym 2015 r. Operatorem systemu jest spółka Polski Standard Płatności, której udziałowcami jest 6 banków: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank, ING Bank Śląski, mBank i PKO Bank Polski. Z Blika mogą korzystać również klienci Getin Banku, BGŻ BNP Paribas, Inteligo, Raiffeisen Banku, Credit Agricole, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Finansowe.

Teraz Blik podał swoje wyniki za IV kwartał i cały 2018 r. W IV kwartale ub.r. platforma zanotowała 33,7 mln transakcji. Największy wzrost (o 300 proc. rok do roku) osiągnęły płatności realizowane w internecie, ich liczba wynosiła 25,3 mln.

Kolejnym pod względem popularności kanałem, w którym użytkownicy korzystali z Blika były bankomaty. Wpłaty i wypłaty gotówki to 13 proc. ogółu transakcji w IV kwartale ub.r.  W tym okresie użytkownicy korzystali z tej funkcji Blika ponad 4,4 mln razy – to wzrost o 183 proc. rok do roku.

O ponad 400 proc. rok do roku wzrosła z kolei liczba przelewów na numer telefonu. W IV kwartale było ich 2,06 mln (o blisko 50 proc. więcej niż w trzecim kwartale).

Liczba transakcji w terminalach płatniczych (POS) wzrosła w IV kwartale o 370 proc. rok do roku i wyniosła 2,03 mln. Operator zaznacza, że wpływ na to miało udostępnienie płatności Blikiem w sieci sklepów Biedronka oraz Lidl, a także w terminach płatniczych Banku Pekao S.A.

Ponadto w ostatnim kwartale ub.r. użytkownicy wykonywali średnio 366 tys. transakcji Blikiem każdego dnia. Dzienny rekord transakcji na platformie wyniósł ponad 581 tys.

Polski System Płatności poinformował też, że w całym 2018 r. użytkownicy zrealizowali 91 mln transakcji Blikiem, to blisko trzy razy więcej niż rok wcześniej i dwa razy więcej niż w pierwszych trzech latach funkcjonowania systemu.

Wartość transakcji zrealizowanych w 2018 r. przekroczyła 12 mld zł. Dla porównania – w roku 2017 było to 4,5 mld zł. W ciągu 12 miesięcy odnotowano 66,2 mln transakcji w internecie, 14,6 mln wpłat i wypłat w bankomatach, 5,18 mln przelewów na numer telefonu oraz 5,04 mln transakcji w terminalach płatniczych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Blik coraz popularniejszy, 91 mln transakcji o wartości 12 mld zł w 2018 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl