SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Blik idzie w górę. 193,8 mln transakcji i 8,6 mln aktywnych użytkowników

W trzecim kwartale 2021 roku w systemie płatności Blik przeprowadzono 193,8 milionów transakcji o łącznej wartości 26,6 miliarda złotych. Najdynamiczniej rośnie liczba przelewów na telefon Blikiem oraz transakcji w terminalach płatniczych.

Article

W trzecim kwartale br. użytkownicy Blika zrealizowali 193,8 mln transakcji. To o 76 proc. więcej niż rok wcześniej. Łączna wartość transakcji wzrosła o 80 proc. do blisko 26,6 mld zł.

W raportowanym okresie liczba aktywnych użytkowników Blika (takich, którzy każdego miesiąca realizują przynajmniej jedną transakcję} wyniosła 8,6 mln osób. To o 43 proc. więcej niż rok wcześniej. Według operatora platformy warto porównać to także ze wszystkimi użytkownikami aplikacji bankowych w Polsce. Na koniec trzeciego kwartału było ich - według danych z banków - około 16,5 mln. Oznacza to, że ponad połowa osób, które używają bankowości mobilnej, aktywnie płaci Blikiem.

Czytaj także: Blik niedługo w wersji zbliżeniowej

E-commerce na czele, przelewy Blikiem ostro w górę

Tradycyjnie najwięcej transakcji Blikiem realizowanych jest w polskim i zagranicznym e-commerce, udział tych transakcji wynosi obecnie 65,3 proc. W trzecim kwartale br. użytkownicy Blika kupowali z jego pomocą w sieci 127 mln razy. 4,6 mln tych zakupów (4 proc.) rozliczone zostało przez międzynarodowych operatorów płatności. Wartość transakcji online osiągnęła 15 mld zł. A średnia wartość pojedynczego zakupu to 118 zł.

Na drugim miejscu wśród najchętniej wykorzystywanych funkcji znajdują się przelewy na telefon Blik – stanowią 16,5 proc. wszystkich transakcji. W trzecim kwartale były ich 32 mln, czyli o 142 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub.r. Wartość przekazanych w ten sposób pieniędzy sięgnęła blisko 4 mld zł (prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej). Średnia wartość przelewu na telefon Blik to 123 zł.

– Bardzo szybko rośnie nie tylko liczba przelewów na telefon Blik, ale także osób, które z nich korzystają – zaznacza w komunikacie Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora systemu płatności mobilnych Blik. - Z kwartału na kwartał zwiększa się udział transakcji P2P w ogólnej liczbie wszystkich realizowanych Blikiem. Wierzymy, że szybkie rozliczenia Blikiem mogą stać się dominującym sposobem przekazywania sobie pieniędzy.

Terminale i bankomaty

Liczba transakcji w tradycyjnych terminalach płatniczych wzrosła rok do roku o 108 proc. do poziomu 24,6 mln. To 13 proc. wszystkich transakcji Blikiem w trzecim kwartale. Ich wartość osiągnęła poziom 1,3 mld zł. Średnia wartość płatności w POS to 123 zł.

Z kolei 10,7 mln transakcji w trzecim kwartale zrealizowano w bankomatach. Liczba wpłat i wypłat wzrosła rok do roku o 43 proc. Ich wartość osiągnęła 7 mld zł, a średnia pojedyncza transakcja to 631 zł. Udział operacji realizowanych w bankomatach w stosunku do ogólnej ich liczby stanowi obecnie 5,5 proc. wszystkich transakcji Blikiem.

W trzecim kwartale 2021 r. użytkownicy realizowali Blikiem średnio prawie 2,1 mln transakcji każdego dnia. W najlepszym dniu kwartału odnotowano 2,7 mln transakcji. Średnia kwota transakcji Blikiem to 133 zł.

 

Czytaj także: Klienci PKO BP mogą już płacić zbliżeniowo blikiem

Dołącz do dyskusji: Blik idzie w górę. 193,8 mln transakcji i 8,6 mln aktywnych użytkowników

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl