SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Z Blika korzysta już 13,5 mln Polaków. Ponad 370 mln transakcji na 50,1 mld zł w pierwszym kwartale roku

Od stycznia do marca br. użytkownicy Blika (Polski Standard Płatności) zrealizowali 374 mln płatności o wartości 50,1 mld zł. Oznacza to, że liczba transakcji wykonanych od początku jego funkcjonowania, przekroczyła już 3 mld. Na koniec pierwszego kwartału 2023 r. z Blika aktywnie korzystało ponad 13,5 mln osób.

Article

W pierwszym kwartale 2023 oku klienci aplikacji mobilnych banków wykonali za pomocą Blika o połowę więcej transakcji niż rok wcześniej – zarówno pod względem ich liczby, jak i wartości. W pierwszym kwartale roku płacili oni Blikiem średnio 4,2 mln razy dziennie – to o 55 proc. więcej niż w tym samym okresie 2022 r.

W najlepszym dniu odnotowano blisko 6 mln transakcji, a średnia kwota rozliczeń Blikiem wyniosła 134 zł.n Udział Blika w rynku płatności detalicznych w Polsce wzrósł do 29 proc.

Blik hitem w e-commerce

– Początek roku był dla nas niezwykle dynamiczny. W tym czasie rozszerzyliśmy współpracę z jednostkami administracji publicznej, co zaowocowało wdrożeniem Blika w e-Urzędzie Skarbowym. Jednocześnie kontynuowaliśmy rozwijanie naszych usług w bankach, co jest widoczne na przykładzie Banku Millennium, który udostępnił swoim klientom wygodną opcję prośby o przelew Blik – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora Blika.

W pierwszym kwartale 2023 r. najwięcej transakcji Blikiem odbywało się w e-commerce. Obecnie co druga transakcja Blikiem realizowana jest właśnie online. Między styczniem a marcem br. użytkownicy Blika zapłacili w sieci blisko 207 mln razy – to o 32 proc. więcej niż rok wcześniej. Wartość transakcji online osiągnęła 26,9 mld zł wobec 18,8 mld rok wcześniej. Średnia suma pojedynczego zakupu online w pierwszym kwartale 2023 r. wyniosła 130 zł.

13,5 ml użytkowników Blika w Polsce

Na koniec marca br. w systemie zarejestrowanych było już 26,7 mln aplikacji mobilnych, a około 13,5 mln jego użytkowników aktywnie z niego korzystało. To wzrost odpowiednio o 18 i 28 proc. w stosunku do wyniku uzyskanego rok wcześniej.

Między styczniem a marcem br. użytkownicy Blika wykonali 82,9 mln przelewów na telefon, czyli o 88 proc. więcej niż rok wcześniej. Płatności P2P stanowią obecnie ponad jedną piątą wszystkich operacji Blikiem. Ich wartość w pierwszym kwartale wyniosła 10,8 mld zł – to wzrost o 112 proc. więcej niż rok wcześniej. Średnia kwota przelewu na telefon Blik to 137 zł. W analogicznym okresie 2022 r. było to 124 zł.

Dwa razy więcej transakcji Blikiem w POS

Między styczniem a marcem br. ogromną popularnością wśród użytkowników Blika cieszyły się transakcje w tradycyjnych terminalach płatniczych. W tym okresie Polacy zapłacili w ten sposób 71,2 mln razy – przy czym 35 proc. tych operacji stanowiły płatności zbliżeniowe Blik. W ciągu pierwszych trzech miesięcy roku osoby korzystające z tej usługi – sięgnęły po nią niemal 25 mln razy. To wzrost prawie o 290 proc. rok do roku.

Od momentu udostępnienia płatności zbliżeniowych BLIK aktywowało je blisko 2 mln użytkowników, którzy zapłacili w ten sposób w 128 krajach na całym świecie.

Systematyczny wzrost liczby transakcji notowany jest także w ATM. Na koniec marca 2023 r. klienci banków  zrealizowali w bankomatach 13,2 mln operacji Blikiem. Liczba wpłat i wypłat wzrosła rok do roku o 30  proc. Ich wartość osiągnęła niemal 8,6 mld zł – czyli o 28 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Średnia kwota transakcji w bankomacie w pierwszym kwartale wyniosła 654 zł.

Dołącz do dyskusji: Z Blika korzysta już 13,5 mln Polaków. Ponad 370 mln transakcji na 50,1 mld zł w pierwszym kwartale roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl