SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Blogi popularne wśród seniorów

Osoby starsze chętniej piszą i przeglądają blogi niż korzystają z smsów lub komunikatorów internetowych.

Był czas, kiedy internet był zdominowany przez młodych. Jednak wkrótce podział na młodych i starych w internecie będzie nieistotny. Można to wywnioskować po rosnących w liczebność przypadkach blogujących seniorów.

Zjawisko, które otrzymało nazwę ‘greying’ dostało ostatnio kolejne zielone światło w Wielkiej Brytanii, gdzie 79letni dziadek wciągnął się w modę na bloga i rozpoczął jego prowadzenie w jeszcze nowszej wersji, znanej pod nazwą vlogging (videoblog). Wdowiec, który zyskał sławę jako najstarszy aktywny użytkownik YouTube, serwisu umożliwiającego umieszczanie stworzonych przez siebie klipów wideo, opowiada historię swoich własnych dziadków, którzy żyli w wiktoriańskiej Anglii. Profil jego dostępny jest na tutaj.

We Francji pensjonariusze domu starców w Bretani współtworzą bloga: "Alleuxnautes" (alleux.over-blog.com), ponadto popularna jest opowiadająca historię babcia - Laurence Lamiable, która z dużym sukcesem prowadzi swojego bloga.

Badania pokazuję, że liczba blogujących w wieku 50-70 lat ciągle rośnie. Francuska ankieta przeprowadzona przez instytut Ipsos przeprowadzona w październiku na 2200 internautach w pięciu europejskich krajach (Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii) wykazało, że 14 procent osób w wieku 45-54 lat i 11 procent w wieku 55-64 lat czyta blogi i fora internetowe. Średnia dla wszystkich grup wiekowych wynosi 17%.

“Oczywiście internet jest znacznie popularniejszy wśród młodych, jednak dziura pomiędzy tymi w wieku 25-34 lata a seniorami nie jest już tak duża jak była. Jest to pierwsze badanie jakie zrobiliśmy na ten temat i nie spodziewaliśmy się tak dużej liczby osób czytających blogi wśród seniorów. Co więcej, czytanie blogów jest dużo bardziej popularne wśród starszych ludzi niż SMSy czy komunikatory. To jest logiczne, blogi dają czas na przeczytanie, a starsi ludzie mają zawsze więcej tego czasu” mówi Alexis Helcmanocki, dyrektor Ipsosu.

Z powodu tego, że to jest również bardzo dobry rynek reklamowy powstają strony grupujące czytających i piszących seniorów np. Blog50.com, seniorplanet.fr i seniorcitizens.com.

“Dla młodych blog jest rodzajem wizytówki, tam jest zawsze ja, ja, ja; ludzie mający ponad 50 lat chcą rozmawiać o aktywnościach, możliwościach spędzania wolnego czasu i pisaniu” mówi Isabelle Fringuet, twórca Senior Planet. Jej strona zawiera artykuły o gotowaniu, podróżach i pielęgnacji ogrodu. Dla osób chcących stworzyć swojego własnego bloga prowadzone są warsztaty pisarskie.

Dołącz do dyskusji: Blogi popularne wśród seniorów

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kaa
Dlaczego o 79-letnim blogerze autor pisze per "dziadek"? Czy jest jego wnukiem?
odpowiedź
User
jasia
milo byc dziadkiem lepiej tak niz mowic po imieniu jak robia to mlodsi dla mnie to wyroznienie bo nie kazdy jest dziadkiem lub babcia!
odpowiedź
User
Jasia
dla mnie kazdy ponizej 50-ki to wnuk pozdrawiam!
odpowiedź