SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Paramount+ i zagraniczne DAZN w Polsce? Europosłanka PiS zabiega o zniesienie ograniczeń

Jeszcze w tym tygodniu eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek przedstawi w Parlamencie Europejskim raport na temat blokowania geograficznego w sektorze audiowizualnym. Europosłanka zabiega o zniesienie ograniczeń. Jeśli to nastąpi, to konsumenci z Unii Europejskiej będą mogli wykupywać m.in. usługi streamingowe dostępne w innych krajach.

Serwis streamingowy Paramount+Article

Już teraz prawo do korzystania z wykupionych usług streamingowych gwarantuje nam Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie zapewnienia możliwości transgranicznego przenoszenia na rynku wewnętrznym usług online w zakresie treści.  Podczas wakacji czy pobytu służbowego w krajach UE możemy więc korzystać z serwisów typu Netflix, Disney+, Amazon Prime Video, Player, Polsat Box Go, TVP VOD, SkyShowtime, Viaplay czy Canal+ online.

Jeśli w hotelu czy wynajętym apartamencie mamy telewizor Smart TV, to z globalnych aplikacji typu Netflix, Disney+, Amazon Prime Video skorzystamy bez problemu. Wystarczy wpisać hasło. Wielu aplikacji dedykowanych dla polskiego rynku nie znajdziemy na przykład w sklepie Google Play urządzenia z Android TV/Google TV. Podlegają blokadom geograficznym i można je wyszukać tylko na terytorium Polski. We Francji to m.in. HBO Max (serwis streamingowy niedostępny w tym kraju), Player, TVP VOD, Polsat Box Go czy Canal+ online (w sklepie instaluje się automatycznie wersja francuska). Korzystanie z usług jest możliwe w sposób utrudniony. Posiadacze telefonów z Androidem, mogą udostępniać stream z wersji mobilnych aplikacji poszczególnych platform na telewizor za pomocą funkcji Chromecast. Gorzej, jeśli ktoś nie ma sprzętu z Androidem.

Polonia może zyskać regularny dostęp do polskich serwisów  

Polski katalog Netfliksa w krajach unijnych działa „tylko przez określony czas”, a SkyShowtime przez 37 dni. Polonia nie może więc na stałe korzystać ze wszystkich usług, jeśli nie wykupuje usługi VPN, która pozwala sfałszować lokalizację, korzystać z Netfliksa poza gospodarstwem domowym właściciela konta czy z zablokowanych mediów społecznościowych w krajach typu Rosja i Chiny. W UE co jakiś czas pojawiają się pomysły, żeby zakazać usług VPN. Część Polonii zabierała z kraju zestawy satelitarne, ale po ostatniej migracji na nowe satelity Hot Bird 13F i Hot Bird 13G w niektórych częściach kontynentu występują problemy z odbiorem.

Portal Broadbandtvnews.com pisze, że w 2018 roku wdrożono przepisy zakazujące blokowania geograficznego między państwami członkowskimi UE w sprzedaży towarów i usług. W przypadku usług audiowizualnych mamy jednak do czynienia z wieloma wyjątkami. Wiele praw filmowych czy sportowych jest bowiem ograniczonych do terytorium danego państwa. Blokady geograficzne w tej materii są krytykowane w projekcie sprawozdania Parlamentu Europejskiego, który Mazurek przedstawi na komisji 28 i 29 września. Termin zgłaszania poprawek upłynął 12 lipca.

„Wirtualna bariera, która oddziela ludzi”

Mazurek krytykowała blokowanie geograficzne podczas czerwcowej Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO). - W przeciwieństwie do sektorów muzyki, e-booków czy gier wideo, na rynku audiowizualnym w ocenie konsumentów poczyniono ograniczone postępy w celu zwiększenia transgranicznej dostępności do jednakowych treści. Moim zdaniem, idealnie byłoby zobaczyć ewolucję modeli biznesowych dostawców usług audiowizualnych, które uwzględniają nowe oczekiwania konsumentów, podobnie jak w przemyśle muzycznym - powiedziała (cytat za stroną Europejskich Konserwatystów i Reformatorów).

Polityczka uważa, że obywatele wszystkich państw powinni mieć dostęp do tych samych usług. - To jak wirtualna bariera, która oddziela ludzi z poszczególnych państw członkowskich - dodała przedstawicielka PiS. Jej zdaniem nie powinno dochodzić do sytuacji, w których karta płatnicza polskiego banku nie jest honorowana, żeby wykupić daną usługę. - Konsumenci zasługują na to, by swobodnie korzystać z produktów i usług w całej Unii Europejskiej - podkreśliła.

Jeśli blokada geograficzna zostanie zniesiona, to polscy widzowie będą mogli wykupić bez VPN platformy niedostępne w Polsce. Na przykład Paramount+, który nad Wisłą nie działa, bo funkcjonuje tutaj SkyShowtime, ale na przykład we Francji, Wielkiej Brytanii czy we Włoszech jest dostępny. Fani sportu mogliby też skorzystać z zagranicznych wersji serwisu streamingowego ze sportem DAZN, gdzie pakiet praw jest znacznie bogatszy niż w naszym kraju. Podczas wyjazdów mogłyby zniknąć problemy z zainstalowaniem aplikacji z polskimi kanałami czy treściami. 

Dołącz do dyskusji: Paramount+ i zagraniczne DAZN w Polsce? Europosłanka PiS zabiega o zniesienie ograniczeń

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
www
Aplikacji nie można dedykować, tłumoki.
odpowiedź