SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rymanowski zarzuca krytykującym go portalom podłość i nieudolność dziennikarską

Bogdan Rymanowski kilka dni temu powielił na antenie Polsat News fake newsy o szczepieniach - twierdzi fact-checkingowy portal Demagog.pl. Podobne tezy postawił też serwis Medonet.pl. Dziennikarz zaprzecza, publikując źródła i żąda usunięcia tekstów z portali. - Pozostawienie ich będzie jawnym dowodem nieudolności i nieuczciwości dziennikarskiej - pisze w oświadczeniu.

Bogdan Rymanowski, fot. PolsatArticle

Na okładkę „Newsweeka” w poniedziałek trafili: Bogdan Rymanowski, Jan Pospieszalski, mec. Piotr Schramm i Edyta Górniak. „Siewcy głupoty. Kwestionują pandemię, zniechęcają do szczepień, mieszają prawdę z fake newsami. Dlaczego miliony Polaków wierzą antyszczepionkowcom?” – brzmiała zapowiedź okładkowego tematu.

Redaktor naczelny tygodnika, Tomasz Lis, reklamował na swoim Twitterze numer pisma, dodając komentarz: „Najnowszy Newsweek - dlaczego podważają skuteczność szczepionek na Covid albo propagują dezinformacje o ich szkodliwości narażając na śmierć tysiące ludzi?” Na tego twitta - ale i na wymowę okładki - zareagował oświadczeniem Bogdan Rymanowski. „Oświadczam, że wpis Tomasza Lisa, zamieszczony w dniu 5.12.2021 roku na Twitterze będący komentarzem do okładki pisma, jest pomówieniem i narusza moje dobra osobiste. Słowa o „narażaniu na śmierć tysięcy ludzi” są obrazą i mogą spowodować utratę zaufania niezbędnego w pracy dziennikarskiej, dlatego zamierzam podjąć w tej sprawie odpowiednie kroki prawne” – czytamy w nim. Podobnie Piotr Schramm: zapowiedział analizę sprawy i ewentualną reakcję prawną względem Lisa.

Demagog.pl: Rymanowski powtarzał fake newsy

W kilku kolejnych wpisach Lis przytoczył materiały, które - jak wskazują komentarze - mogłyby (zdaniem redakcji tygodnika) usprawiedliwiać umieszczenie Rymanowskiego na okładce. W tym także relację z czerwcowej rozmowy w „Gościu Wydarzeń” prowadzoną przez Rymanowskiego, do której zaprosił krytykującą szczepienia dr Katarzynę Ratkowską.  Z jej wypowiedziami polemizowało wówczas m.in. Centrum Informacyjne Rządu, a zaproszenie Ratkowskiej do programu skrytykowali niektórzy dziennikarze.

Tymczasem fact-checkingowy Demagog.pl (a po nim także i portal Medonet.pl) wypomniał w poniedziałek Bogdanowi Rymanowskiemu inny materiał: rozmowę w „Gościu Wydarzeń” z 29 listopada, w której gościem był Szymon Hołownia. Jak twierdzi Demagog.pl - Rymanowski miał powielić wówczas na antenie „kilka fake newsów o szczepionkach”.

- Przykład Irlandii - tam ostatnie dane wskazują, że ci, którzy zmarli, byli wszyscy zaszczepieni. To są dane z 19 listopada – mówił np. dziennikarz. - To fałsz. Dane Health Protection Surveillance Centre w Irlandii za okres od 1.04.2021 do 20.11.2021: z powodu COVID-19 w tym czasie zmarło 680 osób, 249 (37 proc.) nie było zaszczepionych, 431 (63 proc.) było przynajmniej po jednej dawce, 352 (prawie 52 proc.) było po dwóch dawkach - wyjaśnia Demagog.pl.

„Obowiązkiem dziennikarza – sprawdzić źródło”

Inne twierdzenie gospodarza programu: „Zaszczepieni, niezaszczepieni transmitują w mniej więcej ten sam sposób wirusa" - powiedział Rymanowski. - Również nieprawda. Angielskie oraz szkockie badania wskazują na to, że w przypadku osób zaszczepionych jedną dawką szansa na zakażenie domownika spada o ok. 35-50 proc. - odpowiada fact-checkingowy portal.

 

- Odnosząc się do tego, co B. Rymanowski napisał na FB nt. rzetelności: gdy podczas wywiadu padają tezy nieprawdziwe lub antynaukowe, to zgodnie z art. 12. prawa prasowego obowiązkiem dziennikarza jest sprawdzić zgodność z prawdą uzyskanych wiadomości lub podać ich źródło – podsumowali członkowie strony Demagog.pl.

Rymanowski: Sprawdziłem, oto dowody

W odpowiedzi Bogdan Rymanowski opublikował kolejne oświadczenie, w którym krok po kroku rozprawia się z zarzutami powielania nieprawdziwych informacji w listopadowym programie. „Podczas rozmowy stwierdziłem, że w tym jednym tygodniu w Irlandii na COVID zmarły tylko osoby zaszczepione. Portal Demagog zarzucał mi podanie fake newsa. Żaden z wymienionych portali, w tym ten, który chce uchodzić za factcheckingowy, nie zadał sobie trudu, by sprawdzić, jakie są fakty, a nie jest to ani trudne, ani czasochłonne. Wystarczy porównać oficjalne raporty dotyczące Irlandii, publikowane co tydzień przez HSE Health Protections Surveillance Center (HPSC) m.in. na Twitterze” - czytamy w nim.

Dalej Rymanowski przytacza wyliczenia i wkleja screeny ekranu z twittami Health Protections Surveillance Center. - Oczekuję, że portale Demagog i Medonet, które opublikowały niesprawdzone informacje, zarzucając mi podanie nieprawdy - usuną kłamliwe artykuły. Pozostawienie ich będzie jawnym dowodem ich nieudolności i nieuczciwości dziennikarskiej – kończy swoje oświadczenie.

 

Co robić? Prof. Dąbała: „Krok po kroku udowadniać rację”

Medioznawca, prof. Jacek Dąbała mówi portalowi Wirtualnemedia.pl, że „każdy ma prawo wyrażać swoją opinię, tym bardziej, gdy mamy do czynienia z głosami polemicznymi dziennikarzy”. - W sytuacji, gdy tego rodzaju głosy krzyżują się i polemizują ze sobą, właściwie pozostaje tylko jedno: wyłożyć karty na stół i krok po kroku udowodnić, która ze stron ma rację. To jest jeden ze sposobów w świecie wolnej myśli, w świecie polemik i wymiany poglądów – nawet bardzo kłopotliwych i trudnych. Innym wariantem, który uważam za niekonieczną ostateczność, są rozwiązania prawne. Jednakże jestem zwolennikiem krystalizowania polemik poprzez udowodnienie czarno na białym, jak rzeczy się mają.

Bogdan Rymanowski jest jedną z twarzy informacyjnego kanału Polsat News. Prowadzi sztandarowe „Wydarzenia”, a „Gościa Wydarzeń”. Z Polsat News związany jest od jesieni 2018 roku. Wcześniej - od 2002 roku – związany był z Grupą TVN.

Na początku listopada br. trafił do nowego spotu wizerunkowego stacji. Kanał jest promowany hasłem „Zawsze w centrum wydarzeń”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rymanowski zarzuca krytykującym go portalom podłość i nieudolność dziennikarską

42 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Boguś Przezabawny
Szur szur szuraj!
odpowiedź
User
walter
strach go obleciał ;)
odpowiedź
User
Jaronson
Prawda wychodzi dopiero teraz, ale ja nigdy nie ufałem "dziennikarstwu" red. Rymanowskiego.
odpowiedź