SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bogdanka oczekuje słabszych wyników w 2010 r. - zainwestuje ponad 900 mln zł

Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka, po rekordowym 2009 r., na pewno nie wypracuje równie wysokiego zysku netto w roku bieżącym, wynika z poniedziałkowej wypowiedzi prezesa spółki Mirosława Tarasa. Mimo to Bogdanka chce zainwestować ponad 900 mln zł, głównie w rozbudowę kopalń.

"Rok 2009 był wyjątkowy i na pewno nie da się powtórzyć wyników w roku bieżącym. Wynika to z 4,5-proc. obniżki cen węgla w II półroczu 2009, których na pewno nie uda się odbudować w ciągu najbliższych 12 miesięcy" - powiedział Taras podczas konferencji prasowej.

W jego ocenie, pierwsze wzrosty cen surowca są możliwe w 2011 r. i dopiero wówczas można liczyć na widoczną poprawę przychodów i zysku spółki. Lepszych wyników nie uda się osiągnąć mimo zapowiadanego przez Bogdankę wzrostu wydobycia z 5,2 mln ton w roku ubiegłym do 5,3-5,4 mln ton w roku 2010.

"Będziemy starali się zwiększyć wydobycie oraz nadal pracować nad dyscypliną kosztową, ale mimo to nie uda się zrekompensować obniżek cen węgla. Nie uda się także utrzymać pond 17-proc. rentowności sprzedaży" - wyjaśnił Taras.

Mimo to spółka nie zamierza zmieniać swoich planów inwestycyjnych na 2010 r. i planuje inwestycje na poziomie 934,3 mln zł. Ich efektem ma być wzrost wydobycia w 2011 r. do ok. 7 mln ton, choć ostatnio pojawiły się kłopoty z terminową realizacją harmonogramu prac inwestycyjnych.

"Z powodu protestu oferentów opóźnia się budowa zakładu przeróbki mechanicznej węgla. Umowa, która dwa miesiące temu miała być podpisana, wciąż nie została parafowana, co może opóźnić termin oddania inwestycji i negatywnie wpłynąć na plany wydobycia do 2011 r." - zastrzegł prezes spółki.

Zakładając jednak, że Bogdance uda się terminowo realizować wszystkie procesy inwestycyjne, Taras obawia się, że w kasie spółki może "zabraknąć" 150-180 mln zł. Dlatego zastanawia się nad sposobami pozyskania brakującego kapitału.

"Rozważamy podniesienie kapitału, emisję obligacji lub kredyt, ale ostateczna decyzja zapadnie po obliczeniu kosztów każdej z tych opcji. Nie będziemy także rekomendować wypłaty dywidendy, ponieważ cały zysk za 2009 r. został już wliczony w capex" - podsumował Taras.

Spółka Bogdanka miała 191,47 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2009 roku wobec 156,01 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 1118,39 mln zł wobec 1033,28 mln zł rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Bogdanka oczekuje słabszych wyników w 2010 r. - zainwestuje ponad 900 mln zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl