SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bogusław Chrabota: Reforma mediów nie leży w interesie klasy politycznej, stąd Kukiz i jego postulaty

Pomysły Pawła Kukiza to najlepszy dowód zaniedbań w zakresie reformy sfery medialnej, zwłaszcza mediów publicznych. Od dawna domagamy się nowych regulacji, a ich brak potwierdza diagnozę Kukiza o „zamrożeniu” tej sfery - ocenia Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”.

Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, prezes IWP - fot. polsatArticle

Od dawna widać, że media to jeden z tych obszarów, których reforma nie leży w interesie klasy politycznej. Stąd Kukiz i jego pomysły. Stąd - w szerszym znaczeniu - geneza pokolenia „protestu”.

Co myślę o pomysłach? Niektóre są sensowne, jak na przykład zakaz koncentracji mediów w ramach jednej grupy kapitałowej. Oczywiście kwestią do dyskusji są szczegóły: jakie media, jaki procent rynku, etc. Gorzej jest z tym przepisem o zakazie reklamy instytucji publicznych i firm z kapitałem państwowym w mediach z udziałem zagranicznym. Pamiętajmy, że wiele podmiotów mediowych jest na giełdzie, a ta daje możliwość zakupu udziałów firmom zagranicznym. Czyli znów, przepis należałoby sprecyzować (np. ustalić, że chodzi o kontrolę konkretnego wydawcy, czy nadawcy przez podmiot zagraniczny).

Generalnie idea ochrony polskiego kapitału w mediach mnie nie obraża i w świetle przykładów z Francji i Niemiec należy ją podnieść i przemyśleć. Kary za „rozpowszechnianie nieprawdy”? Już są, nie widzę tu potrzeby zmian. Zatrudnianie w mediach publicznych dziennikarzy pracujących dla mediów zagranicznych? Oczywiście, wiem o kogo tu chodzi, ale to strzał w płot. Ci sami dziennikarze mogą się łatwo przenieść do mediów komercyjnych i tam zabierać głos jeszcze głośniej. Problemem nie jest zresztą kwestia, kto dla kogo pracuje, ale jak pracuje i tu warto by włączyć mechanizm lepszej kontroli jakości pracy dziennikarzy. Generalnie, zmiany są potrzebne, ale nie w stronę jakiegoś „upatriotyczniania” mediów na siłę, lecz w stronę ich wzmacniania i unowocześniania.

Reforma, której domaga się Kukiz, w jakimś zakresie jest w Polsce możliwa do przeprowadzenia. Czy takie postulaty mogą przyciągnąć wyborców? Średnio.

Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Dołącz do dyskusji: Bogusław Chrabota: Reforma mediów nie leży w interesie klasy politycznej, stąd Kukiz i jego postulaty

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nick
Jak sobie państwo radzi z mediami widać na przykładzie mediów państwowych, które oferują sieczkę dla niedorozwiniętych a żądają opłat od wszystkich, także tych z wyższymi oczekiwaniami.

Reforma mediów jest niepotrzebna panie Chrabota. Potrzebne jest by państwo całkowicie się od mediów odstosunkowało.
odpowiedź
User
k
chrabota zawsze pisze to co mówi mu jego prowadzący i tak od 20lat
odpowiedź