SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bogusław Kott, prezes Banku Millennium: rośnie rynek akcji kredytowej w hipotekach

Bank Millennium, który w I kw. br. sprzedał kredyty hipoteczne o wartości 441 mln zł nie spodziewa się znaczącego spadku akcji kredytowej w tym obszarze w 2012 roku, poinformowali przedstawiciele banku.

Bogusław Kott, prezes Banku Millennium: rośnie rynek akcji kredytowej w hipotekach

"Wiele banków prognozowało, że w tym roku nastąpi znaczący spadek akcji kredytowej w nowych kredytach hipotecznych. Pierwszy kwartał nie potwierdził jeszcze spodziewanego spadku, a informacje z rynku są sprzeczne. Uważam, że trend wzrostu jest umiarkowany. Z drugiej strony, nawet przy takim niewielkim wzroście nasz udział w rynku wzrósł. Może po drugim kwartale będziemy mieli jakiś spójny obraz tego, co się dzieje" - powiedział prezes Bogusław Kott podczas konferencji prasowej.

"Nie spodziewamy się spadku akcji kredytowej w tym roku" - powiedział wiceprezes Fernando Bicho.

Kredyty ogółem wyniosły 40,49 mld zł na koniec marca 2012 r., co oznacza wzrost o 11,6% r/r oraz spadek o 2,0% w ujęciu kwartalnym.

Kredyty dla gospodarstw domowych osiągnęły poziom 30,03 mld zł, co oznacza wzrost o 9,9% w skali roku, w tym kredyty hipoteczne wzrosły o 11,6% do 27,25 mld zł.

"Pierwszy kwartał zamknął się dobrym wynikiem na sprzedaży kredytów detalicznych. Uruchomienia nowych kredytów hipotecznych osiągnęły kwotę 441 mln zł, tzn. o 6% wyższą niż zanotowano w I kw. 2011 roku. Kwartalna sprzedaż pożyczek gotówkowych wzrosła jeszcze silniej, do 209 mln PLN, co oznacza wzrost o 47% w porównaniu do ubiegłego roku" - podał bank w raporcie kwartalnym.

Udział banku w rynku kredytów hipotecznych wzrósł w ciągu roku do 5,2% w I kw. 2012 z 4,1%.

W segmencie przedsiębiorstw bank zanotował wyraźny wzrost sprzedaży zarówno w leasingu (o 13% r/r), jak i w faktoringu (o 28% r/r), co umożliwiło grupie utrzymać udziały w rynku na poziomie 7.1% w leasingu ruchomości i 6.3% w faktoringu.

Łącznie, kredyty dla przedsiębiorstw zanotowały wzrost o 16,9% w skali roku do 10,47 mld zł, głównie dzięki produktom denominowanym w złotych.

Poziom kredytów z utratą wartości obniżył się o 20 mln zł ze względu na spadek kredytów zagrożonych dla przedsiębiorstw o 29 mln zł.

Odpisy na utratę wartości wzrosły o 1,2% w skali roku do 37,8 mln zł w I kw. 2012 r.

Udział kredytów z utratą wartości w portfelu skonsolidowanym wynosił 5%, a wskaźnik pokrycia poprawił się zarówno w ujęciu rocznym, jak i kwartalnym, osiągając poziom 59%.

Efekt kursowy w zakresie denominowanej w walutach części portfela kredytów był głównym powodem obniżenia relacji kredyty/depozyty w ciągu I kw. 2012 do poziomu 103.6% wobec 106,8% na koniec grudnia 2011 r.

Środki klientów pozyskane przez grupę wyniosły 42,76 mld zł, co oznacza wzrost o 7,0% r/r oraz o 3,2% w ujęciu kwartalnym.

Wartość czystych depozytów i obligacji detalicznych wzrosła do 38,34 mld zł, tj. o 7% w ujęciu rocznym, z czego wzrost w sektorze przedsiębiorstw osiągnął 8,8%, a w segmencie gospodarstw domowych 5,8%.

Bank otworzył łącznie 245 tys. nowych rachunków bieżących, sprzedawanych w ramach kampanii „Dobre Konto", które stały się motorem napędzającym wyraźny wzrost łącznej liczby rachunków bieżących i kart płatniczych w segmencie detalicznym (które osiągnęły na koniec kwartału poziomy, odpowiednio, 1.676 tys. i 1.525 tys.).

W ciągu ostatnich 12 miesięcy bank pozyskał także 1.860 klientów korporacyjnych.

Wskaźnik cross-sellingu w segmencie klientów detalicznych wzrósł do 3,76 produktów na klienta na koniec marca 2012 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bogusław Kott, prezes Banku Millennium: rośnie rynek akcji kredytowej w hipotekach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl