SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Będzie 100 zł bonu na dekoder lub telewizor do nowego standardu tv naziemnej, prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą wsparcia zakupu dekodera lub telewizora do odbioru nowego standardu cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC. Na mocy ustawy każde gospodarstwo domowe będzie mogło dostać bon o wartości 100 zł.

fot. Shutterstock.comArticle

O podpisaniu ustawy przez Andrzeja Dudę poinformowało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP.

Projekt ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, przygotowany przez Janusza Cieszyńskiego, został przyjęty przez rząd na początku lutego.

Po przegłosowaniu w Sejmie projekt ustawy trafił do Senatu, w którym zaproponowano kilka poprawek, m.in. możliwość wykorzystanie bonu na zakup nie tylko samego dekodera, ale również zakup nowego odbiornika telewizyjnego do nowego standardu telewizji naziemnej.

Bon po 100 zł dla każdego gospodarstwa domowego

W komunikacie rządowym wskazano, że z badań przeprowadzonych przez Krajowy Instytut Mediów wynika, że w Polsce 2,27 mln gospodarstw nie jest przystosowanych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. W związku z tym, zmiana systemu na DVB-T2/HEVC będzie wiązała się dla nich z koniecznością wymiany telewizora na nowszy lub doposażenia telewizora w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej. "Nowy standard telewizji naziemnej to więcej bezpłatnych programów telewizyjnych, w lepszej jakości obrazu i dźwięku" - zaznaczono.

Przyjęty przez rząd projekt ustawy przewiduje wprowadzenie świadczenia w wysokości 100 zł, które pozwoli na dofinansowanie zakupu dekodera. "Pozwoli to w całości lub w części na pokrycie kosztu zakupu urządzenia umożliwiającego dalszy odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC" - zwrócono uwagę.

Jak złożyć wniosek o dopłatę

Wyjaśniono, że zgodnie z projektem wniosek o przyznanie świadczenia będzie mogła złożyć jedna osoba z gospodarstwa domowego.

"Składając wniosek trzeba będzie oświadczyć, że bez dofinansowania nie ma możliwości dostosowania sprzętu odbiorczego do zmiany standardu nadawania sygnału telewizyjnego ze względu na trudną sytuację materialną gospodarstwa domowego" - poinformowano.

Dodano, że wniosek o dopłatę będzie można składać elektronicznie – z wykorzystaniem platformy gov.pl, jak również za pośrednictwem pracowników Poczty Polskiej. "W odpowiedzi na złożony wniosek osoba uprawniona otrzyma specjalny kod na podany we wniosku adres email lub w postaci wydruku – w przypadku wniosku za pośrednictwem pracownika Poczty Polskiej. Przyznany kod będzie można realizować w sklepach stacjonarnych, internetowych oraz poprzez internetowe platformy sprzedażowe" - wyjaśniono.

Program dopłat będzie realizowany do końca 2022 r.

- Na jedno gospodarstwo domowe będzie przypadać jeden bon. Jeśli ktoś ma więcej niż jeden telewizor, to zapewne stać go na zakup dekodera. Zakładamy, że jeśli o bon wystąpi te 2 mln gospodarstw, to kwota, jaką przeznaczymy na bony, wyniesie ok. 200 mln zł. Ale jeśli wszyscy wystąpią o bon, wówczas kwota pomocy może być pięciokrotnie większa. Sądzimy jednak, że dekoder kupią tylko te osoby, którego go potrzebują - zapowiedział Janusz Cieszyński.

Jak sprawdzić, czy telewizor obsługuje nowy standard tv naziemnej

Aby odbierać NTC w nowym standardzie, należy posiadać telewizor wyposażony w zintegrowany tuner DVB-T2 i obsługujący kodek HEVC lub tuner zewnętrzny DVBT2/HEVC. Widzowie, których odbiorniki nie spełniają tych wymagań technicznych, muszą zaplanować wymianę telewizora na nowy lub dokupienie odpowiedniego dekodera zewnętrznego.

23 grudnia Telewizja Polska we współpracy z Emitelem, obsługującym technicznie ogólnopolskie multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej, uruchomiła na kanale 28 planszę Sprawdzam TV. Każdy widz może tam łatwo sprawdzić, czy jego telewizor obsługuje nowy standard DVB-T2/HEVC (jeśli na odbiorniku wyświetla się animacja z komunikatem, to znaczy, że telewizor jest przystosowany do nowego standardu).

Telewizja Polska planowała na początku 2022 roku zaoferować własny dekoder internetowo-naziemny. Dzisiaj już wiadomo, że projekt się opóźni. Dekoder „nie wydarzy się w tym czasie, w którym miał się wydarzyć”.

Głównym problemem jest dostępność chipów. Najwięksi producenci sprzętu te chipy mają, więc telewizory są dostępne na rynku. Nie jesteśmy w stanie tego w tym czasie "dowieźć biznesowo". Ten ciężar spada na dostawców odbiorników telewizyjnych - zwrócił uwagę dyrektor biura dystrybucji TVP.

Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC pozwoli na poprawę jakości nadawanych kanałów. Jak informowaliśmy niedawno Telewizja Polska planuje emisję wszystkich stacji w jakości HD. W 4K będzie dostępny reaktywowany kanał TVP 4K.

Start DVB-T2/HEVC od końcówki marca

Standard emisji naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC zostanie zmieniony w całej Polsce w drugim kwartale przyszłego roku. Wprowadzone zostanie kodowanie obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2).

Nowy standard zostanie wprowadzony etapami w poszczególnych województwach:
- od 28 marca 2022 r. - województwa dolnośląskie i lubuskie.
- od 25 kwietnia 2022 r. - województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.
- od 23 maja 2022 r. - województwa lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie.
- od 27 czerwca 2022 r. - województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskim, warmińsko-mazurskie.

Zmiana dotyczy 13 mln gospodarstw domowych, które korzystają z naziemnej telewizji. Takie osoby powinny sprawdzić, czy ich telewizor lub tuner pozwala na odbiór DVB-T2/HEVC.

Jeśli tak nie jest, to będą musiały wymienić telewizor lub kupić nowy tuner. Jego koszt nie przekracza zwykle 100 zł. Za kilkaset złotych są dostępne bardziej zaawansowane urządzenia, wyposażone dodatkowo w system operacyjny Android TV.

Dołącz do dyskusji: Będzie 100 zł bonu na dekoder lub telewizor do nowego standardu tv naziemnej, prezydent podpisał ustawę

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
12345678lkj
Ustawa edukacyjna dalej czeka, wciąż nie może podjąć decyzji. Pewnie za radą żony i koleżanek zawetuje jak z tvn.
odpowiedź
User
QQQ
Ustawa edukacyjna dalej czeka, wciąż nie może podjąć decyzji. Pewnie za radą żony i koleżanek zawetuje jak z tvn.


Byłoby szkoda, co nie zmienia faktu, że to nie ma nic do rzeczy.
odpowiedź
User
wwe
W czasie rządów PO, byłaby pewni cisza. A na pytanie co ze starszymi z prowincji głupkowaty uśmieszek, jakaś prostacka szydera a la anegdotki licencjata Sikorskiego.
odpowiedź