SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Boom na internet rzeczy i druk 3D głównymi trendami technologicznymi w 2016

Rosnąca liczba elektronicznych urządzeń w sieci i tworzonych przez nie informacji, rozwój uczących się maszyn, cyfrowe środowiska łączące świat fizyczny i wirtualny oraz boom w segmencie druku 3D - to najważniejsze technologiczne trendy 2016 roku według firmy analitycznej Gartner.

Article

Eksperci firmy Gartner wyznaczyli najważniejsze trendy, które staną się dominujące w świecie technologii w 2016 r. Wyniki swoich analiz przedstawili w trakcie sympozjum ITxpo 2015. Analitycy zaznaczają, że ich prognozy dotyczą strategicznych kierunków, w których będzie się rozwijał w przyszłości świat nowoczesnych technologii.

- Nasze prognozy rysują pewien obraz rzeczywistości, który może być szansą do wykorzystania dla wielu firm i rynkowych graczy na świecie - podkreślił w swoim wystąpieniu David Cearley, wiceprezes Gartnera. - Wśród przewidywań można wyróżnić kilka kluczowych tendencji. Jedną z nich będzie połączenie świata fizycznego i wirtualnego na platformach cyfrowych. Kolejne to rosnąca rola algorytmów znajdujących zastosowanie zarówno w rozwiązaniach oferowanych przez firmy, jak i w wielu dziedzinach naszego codziennego życia, a także coraz większe możliwości inteligentnych maszyn w zakresie przetwarzania i gromadzenia informacji.

Zgodnie z tendencjami zarysowanymi przez Gartnera rynek będzie musiał zmierzyć się z coraz większą liczbą urządzeń podłączonych do sieci. Według ekspertów do smartfonów, komputerów czy tabletów w szybkim tempie dołączą urządzenia z segmentu internetu rzeczy oraz inteligentne systemu motoryzacyjne stosowane w samochodach. Taka sytuacja postawi przed firmami technologicznymi nowe zadania związane z komunikacją pomiędzy różnymi platformami.

Według Gartnera spory potencjał do wykorzystania będą stanowiły dla rynku nowe sposoby korzystania przez użytkowników z nowych technologii. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że do odbiorców będzie docierało coraz więcej bodźców opartych nie tylko na tekście, głosie czy obrazie, ale wykorzystujących także rzeczywistość rozszerzoną oraz wirtualną. Połączenie świata fizycznego z wykreowanym cyfrowo stanowi z kolei dla dostawców towarów i usług okazję dotarcia do użytkowników w sposób zupełnie dotąd nieznany.

Wśród tendencji czekających rynek w najbliższej przyszłości Gartner przewiduje też dynamiczny rozwój segmentu druku 3D. Upowszechnienie się trójwymiarowych drukarek spowoduje coraz większy rynkowy popyt na materiały konieczne do wykorzystania w tej technologii, zarówno ze strony firm, jak użytkowników prywatnych. Według szacunków do 2019 r. zapotrzebowanie na materiały do druku 3D będzie rosło rocznie o ponad 60 proc.

Rosnąca liczba urządzeń podłączonych do sieci oraz coraz większa ilość produkowanych przez nie informacji będzie miała wpływ na rozwój kolejnego istotnego trendu, to znaczy rozwoju technologii opartych na algorytmach i uczących się maszyn. Wiele z inteligentnych systemów opartych na sieciach neuronowych będzie w stanie samodzielnie zarządzać ogromnymi zbiorami danych i na bieżąco uczyć się nowych rozwiązań.

Według Gartnera uczące się systemy przyczynią się z kolei do rozwoju robotów, inteligentnych asystentów wspierających użytkowników czy autonomicznych samochodów. Analitycy przewidują też, że rozwój technologii i rosnąca liczba urządzeń zmuszą rynek do stosowania nowych rozwiązań w zakresie architektury informatycznej, które będą mogły sprostać coraz większym wyzwaniom.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Boom na internet rzeczy i druk 3D głównymi trendami technologicznymi w 2016

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
cymok
Trochę z innej beczki, ale o internetach. teraz mniejsi dostawcy atakują rynek i pytanie czy dobrze myślę że żeby przebić się, będą musieli dać jakieś konkurencyjne ceny. Przykładem jest Sferia która ileś lat była tylko w WWA i Siedlcach a teraz mają być w całej Polsce, wprowadzają LTE itp. i takich jest więcej.
9 8
odpowiedź
User
oszko
no stary, dobrze kombinujesz poza tym uważam że trzeba ciągle zmieniać na tych najlepszych i zarazem najtańszych. Sferia jest ok, ale nie patrzyłem jak cenowo.
9 8
odpowiedź
User
zajac34
A jakiego dostawcę radzicie jeśli chodzi o bezawaryjność?? Vectra mi strasznie zrywa więc odpada
8 8
odpowiedź