SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bożena Dykiel ma 75 lat. Życzenia składa jej prezydent

Aktorka Bożena Dykiel, znana z wielu filmów i seriali, skończyła w sobotę 75 lat. - Grane przez panią postacie nie pozostawiają nikogo obojętnym, a jednocześnie budzą podziw dla pani aktorskich umiejętności oraz oryginalnej, wyrazistej osobowości twórczej - napisał w liście do niej prezydent Andrzej Duda.

Bożena Dykiel, fot. screen z youtube'a Article

Bożena Dykiel w ostatnich dwóch dekadach wcielała się przede wszystkim w Marię Ziębę w telenoweli TVN „Na Wspólnej”. Zagrała też w kilku innych serialach, m.in. „Na dobre i na złe”, „Plebanii” i „Niani”.

We wcześniejszym dorobku ma role m.in. serialach „Dom”, „Alternatywy 4”, „40-latek”, „Noce i dnie” i „Ballada o Januszku, filmach „Ziemia obiecana”, „Znachor”, „Człowiek z żelaza”, „Wesele” czy „Rozmowy kontrolowane” oraz spektaklach, także w Teatrze Telewizji.

Bożena Dykiel w 1971 roku ukończyła wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W 2014 roku przyznano jej Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 1979 roku Brązowy Krzyż Zasługi.

 

Andrzej Duda na 75. urodziny Bożenie Dykiel: gratulacje i życzenia

W liście prezydent Andrzej Duda życzył Bożenie Dykiel "rodzinnego szczęścia, dobrego zdrowia, dowodów uznania i sympatii" ze strony licznych miłośników jej talentu, a także "wciąż tej samej energii, kunsztu i charyzmy", z jakimi tworzy "swoje wyjątkowe role". "Ufam, że rozpoczęta właśnie kolejna dekada pracy artystycznej przyniesie pani wiele satysfakcji, a widzom – nowe niezapomniane przeżycia" - napisał w liście.

Gratulując jubilatce dorobku aktorskiego, prezydent Duda podziękował jej "za kreacje, które współtworzyły sukcesy przedstawień i filmów należących dziś do kanonu najbardziej znaczących dzieł polskiego teatru, kina i telewizji".

"Część z tych ról zaistniała na prestiżowych scenach stołecznych, w tym na deskach Teatru Narodowego, pod dyrekcją lub w reżyserii Adama Hanuszkiewicza. W jego głośnym wystawieniu +Balladyny+ z roku 1974 zagrała pani Goplanę, a charakterystyczny fotos tej postaci na motocyklu stał się jednym z symboli tego nurtu polskiego teatru, który pragnął być enklawą niezależnej myśli i twórczej swobody" - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że największą popularność i doskonałe recenzje przyniosły Bożenie Dykiel "role filmowe oraz w Teatrze Telewizji – pełne temperamentu, budzące silne emocje, często zniewalające szczególną vis comica".

- Do dziś trwają w pamięci widzów dzieła takie jak „Wesele”, „Ziemia obiecana” i „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy, „Dekalog VII” Krzysztofa Kieślowskiego, „Znachor” w reżyserii Jerzego Hoffmana, „Wyjście awaryjne” Romana Załuskiego, „Noce i dnie” Jerzego Antczaka, znakomite filmy Stanisława Barei, Marka Koterskiego i Piotra Szulkina czy seriale „Dom” i „Na Wspólnej”. Grane przez panią postacie nie pozostawiają nikogo obojętnym, a jednocześnie budzą podziw dla pani aktorskich umiejętności oraz oryginalnej, wyrazistej osobowości twórczej" - stwierdził prezydent. Wyraził też nadzieję, że poczet niezwykłych kobiet, którym jubilatka daje "swoją twarz, głos, żywe uczucia i silny charakter, będzie się stale powiększał o kolejne wspaniałe kreacje".

Dołącz do dyskusji: Bożena Dykiel ma 75 lat. Życzenia składa jej prezydent

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Duda zamknij się.
6 5
odpowiedź
User
ewa
Bożena Dykiel w okularach "leczących depresję" - nie zapomnimy. Jaki prezydent, takie elity.
6 5
odpowiedź