SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bez Polsat Film i TVN Fabuła w serwisach streamingowych. Dlaczego?

Choć w portfolio Warner Bros. Discovery jest kanał TVN Fabuła, a w ofercie Polsatu stacje Polsat Film i Polsat Seriale, to nie można ich znaleźć w ofercie serwisów streamingowych Player i Polsat Box Go. - Wynika to z kwestii licencyjnych - informuje Wirtualnemedia.pl Olga Zomer, rzeczniczka prasowa Cyfrowego Polsatu.

W Polsat Box Go nie można oglądać linearnego kanału Polsat FilmArticle

W ofercie platformy streamingowej Player są dostępne niemal wszystkie stacje linearne Warner Bros. Discovery (TVN, TVN7, TTV, TVN24, TVN24 Bis, TVN Style, TVN Turbo, Eurosport 1, Eurosport 2, Discovery, Discovery Science, Discovery Historia, Discovery Life, ID, DTX, Animal Planet, TLC, Metro, Travel Channel, Food Network, HGTV, HBO, HBO2, HBO 3, a od niedawna także Cinemax, Cinemax 2, Warner TV, Cartoon Network, Boomerang, CNN). Nie można jednak oglądać TVN Fabuła. Stacja wchodzi w skład platform satelitarnych i sieci kablowych. W zeszłym roku była nadawana też na multipleksie eksperymentalnym naziemnej telewizji cyfrowej. Po krytyce ze strony operatorów płatnej telewizji, którzy muszą płacić za ten kanał, zakończył on nadawanie w DVB-T2/HEVC.

TVN Warner Bros. Discovery nie zdradza dlaczego TVN Fabuła nie ma w ofercie Playera. Wybrane programy z uruchomionej w 2015 roku stacji są jednak oferowane w serwisie streamingowym TVN i opatrzone logo TVN Fabuła. To na przykład „Andrzej Sołtysik przedstawia”, „Szkoła filmowa”, pytania”, „Absolwenci”, „Fabuła news”, „Fabuluuz”, „Po pierwsze kino”, „Grażyna Torbicka zaprasza”, „Przerywnik kulturalny XXL”, „Seriaale”, „Zawieruchy przepis na kino”.  Tym samym TVN magazyny poświęcone kinematografii można oglądać w ramach wideo na żądanie. Player nie udostępnia natomiast kanału linearnego z filmami i serialami.

Skomplikowana kwestia praw autorskich

Choć Polsat Film nadaje od 2009 roku, to nie można go znaleźć w ofercie Polsat Box Go. W serwisie nie da się też oglądać na żywo stacji TV6, ani Polsat Seriale. Spośród kanałów związanych z grupą są za to dostępne: Polsat, Polsat 2, Polsat News 2, Wydarzenia24, TV4, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat Sport News, Polsat Sport Fight, Polsat Games, Polsat Sport Premium 1, Polsat Sport Premium 2, Eleven Sports 1-4, Eleven Sports 1 4K, Polsat Cafe, Polsat Play, Polsat Rodzina, Polsat Doku, Polsat Music, Polo TV, Disco Polo Music, Eska TV, Eska Rock TV i Eska TV Extra. Polsat Film i Polsat Seriale można bez trudu oglądać w sieciach kablowych i na platformach cyfrowych. Z kolei TV6 jest dodatkowo dostępny w naziemnej telewizji cyfrowej.

Seriale znane z ramówki Polsat Seriale, takie jak „Hotel 52”, „Kowalscy kontra Kowalscy”, „Mecenas Porada”, „Gliniarze”, „Ślad” wchodzą w skład biblioteki Polsat Box Go. Czasami umowy licencyjne, które podpisują nadawcy nie dotyczą możliwości wykorzystania danych produkcji na wszystkich możliwych platformach dystrybucyjnych (niekiedy podczas zawierania umowy niektóre formy odbioru jeszcze nie istniały lub były mało popularne). Dlatego np. starsze odcinki „Klanu” w TVP Seriale można obejrzeć poprzez sieci kablowe i platformy satelitarne, a w serwisach OTT pojawia się plansza o ich niedostępności z powodów licencyjnych.

Z danych Nielsena wynika, że Polsat Film miał w I półroczu br. 0,54 proc. udziału w rynku, a TVN Fabuła 0,34 proc.

Dołącz do dyskusji: Bez Polsat Film i TVN Fabuła w serwisach streamingowych. Dlaczego?

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Na stronach TVP jest program Wideoteka dorosłego człowieka. Niestety wszystkie fragmenty archiwalne są tam powycinane właśnie z powodów licencyjnych przez co cały ten program traci sens.
odpowiedź
User
Lolik
Polsat Film jest dostępny za to w OTT Polsat Box a więc w ofercie streamingowej bez zobowiązań ale na urządzeniu certyfikowanym od Operatora. Kwestia praw do treści jak widać nie ma tutaj znaczenia
odpowiedź
User
mstn
Nie tylko z kwestii licencyjnych, ale też z tego, że nie ma tam nic ciekawego dla widza. Lwią część ramówek tych kanałów stanowią powtórki niszowych seriali z głównych anten, a filmy to tylko kilka procent ich programów.
odpowiedź