SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Brakuje produktów bankowych dla seniorów

Banki zachęcając klientów do przeniesienia rachunku rzadko kiedy zwracają się w stronę osób starszych. Tylko pięć instytucji oferuje konta przeznaczone dla seniorów.

Brakuje produktów bankowych dla seniorów

Dziadkowie nieszczególnie leżą w kręgu zainteresowania instytucji finansowych przy tworzeniu oferty rachunków bieżących. Banki wolą stawiać na młodych, bardziej perspektywicznych klientów. A to przecież nie jedyny powód. Osoby starsze charakteryzują się dużą nieufnością, co przekłada się na trudności ze sprzedażą kolejnych usług bankowych. Nie mniej ważny jest również fakt, że świadczenia emerytalne i rentowe nie należą do wysokich. W efekcie seniorzy niechętnie wydają jakiekolwiek pieniądze na usługi bankowe, a posiadanie konta bankowego często traktują nie jako wygodę, a jako konieczność. Tacy uszczęśliwieni na siłę klienci nie mają powodów, żeby obdarzać instytucje finansowe zaufaniem i sympatią. Rozwiązaniem problemu mogą być konta internetowe, ale niewielu nestorów korzysta z bankowości przez sieć, a o zmianę ich przyzwyczajeń jest niezwykle trudno.
Oferta dla grupy klientów w jesieni życia pozostaje praktycznie niezmieniona od dłuższego czasu. Zupełnie inaczej jest w przypadku klientów młodych, gdzie banki co jakiś czas tworzą nowe propozycje lub unowocześniają już istniejące. Obecnie tylko pięć banków prowadzi rachunki przeznaczone wyłącznie dla seniorów. W tej wąskiej grupie znajdują się: Bank Pocztowy, Bank BGŻ, Bank Polskiej Spółdzielczości, Bank Zachodni WBK i Deutsche Bank.

Podstawowe parametry oferty rachunków dla seniorów

Nazwa Banku

Nazwa konta

Oprocentowanie nominalne

Mies. opłata za prowadzenie rachunku

Mies. opłata za kartę debetową

Opłata za przelew zew. w placówce

Bank Pocztowy

Pocztowe Konto Nestor

0%

0

4

0

BGŻ

Plan Senior

0%

1) 5
2) 2,5 (śr. saldo - 1 tys. zł)
3) 0 (śr. saldo - 2 tys. zł)

3 lub 0
(trans. na min. 300 zł)

2

BPS

POL-Konto Senior

0,1%

5

0,5

3

BZ WBK

Konto Aktywni 50+

0%

3

3 lub 1
(min. 1 trans. bezgotówkowa)

5

Deutsche Bank PBC

db Koneser

2%

3

5 lub 0
(min. 1 trans.)

0

Źródło: Open Finance


Rachunki te nie mają za zadanie konkurować z najtańszymi kontami internetowymi, a raczej z tymi, które są tradycyjnie obsługiwane w placówkach. Cenowo im się to nawet udaje, ponieważ są tańsze od wielu zwykłych ofert. Oprócz niższej comiesięcznej opłaty za prowadzenie charakteryzują się również znacznie tańszymi przelewami zewnętrznymi, które klient wykonuje w placówce bankowej.

Cena, to dopiero początek korzyści płynących z posiadania rachunku wyłącznie dla seniorów. Przykładowo Bank Zachodni WBK i Deutsche Bank do swoich rachunków dodają ubezpieczenie assistance medyczne, które może się okazać pomocne w przypadku nagłego zachorowania. Drugi z tych banków dodaje również ubezpieczenie assistance domowe, czyli pomoc specjalisty w razie usterki w miejscu zamieszkania. Klienci, którzy posiadają konto w BZ WBK mogą również liczyć na rabat w jednej z sieci aptek. Ciekawe rozwiązanie oferuje Bank Pocztowy, który skutecznie wykorzystując sieć placówek swojej spółki matki (Poczty Polskiej) umożliwia bezpłatne dostarczenie gotówki do domu przez listonosza. Dodatkowo bank w Dniu Babci i w Dniu Dziadka obdaruje prezentem klientów, którzy założą konto. Tutaj jednak Pocztowy postawił na nowoczesnych nestorów, bo żeby otrzymać prezent, rachunek musi być założony przez internet. Choć może to być właśnie pierwszy krok, żeby przekonać starszych klientów do bankowości internetowej. 
 

Podstawowe parametry oferty dla seniorów

 

Nazwa Banku

Nazwa konta

Liczba bezprowizyjnych bankomatów

Opłata za skorzystanie z obcego bankomatu

Liczba placówek

Bank Pocztowy

Pocztowe Konto Nestor

ok. 16 600 dla dwóch wypłat

2 wypłaty: 0,
kolejne: 4

76 placówek i Urzędy Pocztowe

BGŻ

Plan Senior

3 500 lub dostęp do wszystkich bankomatów w kraju za 2 zł/mies.

2,5% (min. 5 zł)

362

BPS

POL-Konto Senior

4 282

4

70

BZ WBK

Konto Aktywni 50+

ok. 16 600

0

629

Deutsche Bank PBC

db Koneser

ok. 16 600

0

169

Źródło: Open Finance

Nie ma obawy, że oferta tańszego rachunku trafi do nieodpowiedniego klienta. BZ WBK i Deutsche Bank wymagają ukończenia 50 lat. BGŻ i BPS próg postawiły o 10 lat wyżej, a Pocztowy wymaga otrzymywania świadczeń z tytułu emerytury lub renty.

Michał Sadrak, Open Finance
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Brakuje produktów bankowych dla seniorów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl